FOTO| 2.000 de puieți de pin și salcâm au fost plantați la Ocna Mureș, în zona Bazei de tratament și Agrement Băile Sărate
Sâmbătă 1 aprilie, începând cu ora 10.00, la Ocna Mureș a avut o acțiune de plantare de puieți de pin și salcâm, organizată de Primăria orașului.
Activitatea a avut loc în cadrul acțiunii „CURĂȚENIA DE PRIMĂVARĂ” desfășurată în cadrul proiectului „OCNA MUREȘ, UN ORAȘ CURAT”. Copii și oameni mari s-au întâlnit pentru a planta, pe dealul Banța în zona Bazei de tratament și Agrement Băile Sărate Ocna Mureș, puieți de pin și salcâm.
Astfel au fost plantați, de către voluntarii participanți, 2.000 puieți de pin și 1.500 puieți de salcâm. Potrivit reprezentanților primăriei, astfel de acțiuni vor continua și în alte zone ale orașului Ocna Mureș.
În cadrul aceluiași proiect a avut loc și activitatea curățenia în oraș, cu punct de plecare din fața Casei de cultură „Ion Sângereanu”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Curier Județean
21 aprilie | „Statu′ la vase în lunea Paștelui” 2025, la Șugag: Tradiția care adună comunitatea în sărbătoare și binecuvântare. PROGRAMUL
21 aprilie | „Statu′ la vase în lunea Paștelui” 2025, la Șugag: Tradiția care adună comunitatea în sărbătoare și binecuvântare. PROGRAMUL Primăria Comunei Șugag, Consiliul Județean Alba și Centrul de Cultură ,,Augustin Bena”, în parteneriat cu Biserica Ortodoxă Șugag, organizează la ȘUGAG o nouă ediție a obiceiului tradițional „Statu′ la vase în lunea Paștelui”, luni, 21 […]