FOTO| 100 de ani de la prima Șezătoare literară a scriitorilor români în Aiud: Cum s-a desfășurat întâia şezătoare a scriitorilor în Ardealul anului 1923
100 de ani de la prima Șezătoare literară a scriitorilor români în Aiud: Cum s-a desfășurat întâia şezătoare a scriitorilor în Ardealul anului 1923
Centrul Multicultural Liviu Rebreanu Aiud – Direcție Municipală de Cultură, Astra – Despărțămîntul Ovidiu Hulea Aiud, Primăria/Consiliul Local Aiud au organizat miercuri, 03 mai 2023, în sala de conferințe a Muzeului de Științele Naturii Aiud (Colegiul Bethlen Gábor, etajul 1) simpozionul: „100 de ani de la prima Șezătoare literară a scriitorilor români în Aiud” .
Au susținut intervenții pe tema culturii românești în Transilvania de după anul 1918: conf. univ. dr. Georgeta Orian, prof. Despina Stanciu, istoricul Ioan Virgil Boancă , dr. Alin Florea, bibliotecar Dana Grigoriță și scriitorul Ioan Hădărig.
La manifestare au participat membri ai Astrei, elevi de la scolile Aiudului și primarul municipiului Oana Badea, membru fondator al Despărțământului Ovidiu Hulea al Astrei.
Iată ce scria Livia Rebreanu-Hulea despre întâia şezătoare literară a scriitorilor în Ardealul anului 1923:
„…Abia ne-am mutat la Aiud de la Cluj pentru a da fiinţă soţul meu unui liceu românesc…, şi iată o neaşteptată surpriză pentru orăşelul nostru… se anunţă un turneu al scriitorilor bucureşteni prin oraşele din Ardeal, în fruntea cărora era Liviu Rebreanu, fratele meu. Era pentru întâia oară că venea la noi Liviu, în căminul meu din 1918, de când m-am căsătorit. Scriitorii: Victor Eftimiu, Liviu, Lucian Blaga, Isac Emil, au venit la Aiud de la Cluj, aici unde se află Mihail Sorbul, întors din spitalul unde a fost transportat de pe frontul româno-maghiar cu trei răni în spate. Şezătoarea s-a ţinut în sala festivă a Prefecturii judeţene într-un cadru solemn şi entuziast. Scriitorii au fost primiţi cu elan de intelectuali români, răsplătiţi cu multe aplauze prelungite…”
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Curier Județean
Canicula golește rezervoarele: Operatorul regional din Alba introduce restricții la furnizarea apei în mai multe comune
Canicula golește rezervoarele: Operatorul regional din Alba introduce restricții la furnizarea apei în mai multe comune Temperaturile extreme și consumul tot mai ridicat de apă potabilă, folosită inclusiv pentru activități agricole, au determinat operatorul regional SC APA CTTA SA Alba să introducă un program temporar și actualizat de furnizare a apei în mai multe localități […]
Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național
Bacalaureat 2026 | Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba, așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național Peste 2000 de absolvenți de liceu din județul Alba sunt așteptați la sesiunea iunie-iulie 2026 a examenului național de Bacalaureat 2026. Examenul național de Bacalaureat, sesiunea iunie-iulie 2026, începe luni, 29 iunie, cu proba scrisă […]
Bărbat din Alba Iulia, prins BĂUT la volan pe DJ 107. Ce alcoolemie avea Un bărbat de 58 de ani, din Alba Iulia, a fost depistat de polițiștii din municipiu în timp ce se afla la volanului unui autoturism pe DJ 107. Conform IPJ Alba, la data de 26 iunie 2026, în jurul orei 07.20, […]











