FOTO | 1 Decembrie, Ziua României, sărbătorit de elevii Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Alba Iulia: Spectacol omagial cu momente artistice
FOTO | 1 Decembrie, Ziua României, sărbătorit de elevii Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Alba Iulia: Spectacol omagial cu momente artistice
Cu prilejul împlinirii a 105 ani de la înfăptuirea Marii Uniri, elevii și dascălii Școlii Gimnaziale ”Mihai Eminescu” din Alba Iulia au organizat activități deosebite, miercuri, 29. 11. 2022, pentru a onora cum se cuvine sărbătoarea tuturor românilor.
Elevii claselor pregătitoare – IV, îndrumați de învățătorii lor au organizat activități de cinstire a Unirii în fiecare clasă, iar pe holurile școlii, gătite de sărbătoare cu expoziții de colaje și lucrări plastice pe tema Unirii, au răsunat cântece patriotice intonate de glasurile cristaline ale micilor români.
Elevii de gimnaziu au completat regalul cu un spectacol omagial, organizat începând cu ora 13, în sala de sport a școlii. Acesta a debutat cu cuvântul doamnei director, prof. Lavinia -Valentina Poșogan, urmat de un gând duhovnicesc al preotului Ilarie Moldovan și cu discursul domnului profesor Boian Daniel care a punctat importanța istorică a Marii Uniri, urmat de un moment artistic.
Citește și: 1 DECEMBRIE 2023, la Alba Iulia. PROGRAMUL manifestărilor de ZIUA NAȚIONALĂ a ROMÂNIEI: Paradă militară, concerte și foc de artificii
Recitalul de poezie patriotică s-a îmbinat cu un moment artistic-teatral, interpretarea ”Scenetei Țărilor Române”, moment coordonat de doamna profesoară Cioflica Raluca.
Grupul coral al școlii a susținut un minirecital, sub bagheta domnului profesor Tudor Bogdan, iar în încheiere, elevii școlii au prezentat o paradă a costumelor populare, îndrumați de doamna profesoară Arsu Narcisa.
În acordurile piesei ”România mea”, elevii și profesorii s-au prins în horă și au spus într-un glas: ”La mulți ani, România! La mulți ani, români!”
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți
Penitenciarul Aiud caută oportunități de muncă pentru persoanele private de libertate: Care sunt avantajele muncii cu deținuți Vineri, 26 iulie 2024, la Penitenciarul Aiud a avut loc întâlnirea între reprezentanții Penitenciarului și operatorii economici/angajatori, potențiali beneficiari ai forței de muncă oferite de persoanele private de liberate. Cu ocazia acestei întâlniri au fost prezentate de către […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)