Fotbalul moare şi renaşte la Alba Iulia! Dacă FC Unirea Alba Iulia este aproape de desfiinţare, Arena Alba Iulia a promovat în liga IV, câştigând toate meciurile jucate
Arena Alba Iulia este o echipă înfiinţată anul trecut la Mihalţ. Majoritatea jucătorilor sunt din comună iar în primul lor sezon competiţional 2011-2012 echipa a surprins printr-un parcurs de excepţie, atât în cupă cât şi în campionat.
A câştigat Cupa României pe judeţ, învingând în urma unui meci spectaculos, la penaltyuri, Performanţa Alba Iulia din Liga a IV-a. La 33 de ani, Ovidiu Barna, (portarul antrenor) a apărat trei lovituri de la 11 metri şi a trimis trofeul la Mihalţ.
În acelaşi timp, divizionara secundă din Cetatea Marii Uniri aşteaptă o minune pentru a-şi putea continua activitatea în sezonul următor.
După ce Tribunalul Alba a admis cererea de intrare în insolvenţă a Asociaţiei FC “Unirea 1924”, formulată de către firma Man Tours, societate ce a asigurat transportul echipei, pentru o datorie de peste jumătate de miliard de lei vechi, oficialii clubului au speranţe că vor fi finanţaţi din bugetul Consiliului Judeţean.
Preşedintele executiv al Unirii Alba Iulia, Mihai Dăscălescu s-a întâlnit zilele trecute cu vicepreşedintele Consiliului Judeţean Alba, Florin Roman şi au discutat o soluţie de salvare a echipei “alb-negrilor”.
Pentru ca administraţia locală să poată da bani echipei, este nevoie însă de înfiinţarea unei noi asociaţii de fotbal, sub cupola căreia să îşi desfăşoare activitatea clubul unirist.
Cererea de insolvenţă a Asociaţiei FC “Unirea 1924” a fost făcută de Liviu Man, patronul firmei ManTours, fostul şofer al echipei de fotbal în perioada 2005-2010. Acesta a acţionat în instanţă gruparea albaiuliană in 9 aprilie 2012, în 15 iunie Tribunalul Alba a admis cererea, următorul termen de judecată fiind programat la 5 octombrie 2012
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari