Curier Județean

Firmele care susţin Şcoala Profesională Cugir în sistem dual vor fi vizitate de elevii claselor a IX-a

Sfarlea Ioana Raluca

Publicat

în

banner scoala profesionala cugirMobilizați de noul sistem de învăţământ dual care va fi implementat la Colegiul Tehnic “I.D. Lăzărescu”, reprezentanţii Uzinii Mecanice Cugir, Fabricii de Arme, Sculărieie, SC. Nova Grup şi ai firmei TEA s-au reunit pentru a se pune de acord asupra unor detalii organizatorice privind organizarea unei vizite pentru o parte dintre elevii din oraș. La întâlnire a participat şi directorul Colegiului Tehnic “I.D. Lăzărescu”, Alexandru Micaciu şi un reprezentant al primăriei.

Principala temă de discuţie a fost evenimentul „Ziua Porţilor deschise” la cele cinci societăţi, ce va avea loc în 17 iunie. Concret, elevii de clasa a IX-a împreună cu părinţii sunt aşteptaţi la ora 9.00, în incinta colegiului, de unde se va pleca într-un tur al firmelor partenere. Ideea turului este aceea de a oferi şansa tinerilor să cunoască mai îndeaproape meseriile pe care le pot îmbrăţişa la finalizarea şcolii profesionale, infrastructura pe care o deţin firmele, precum şi tehnica utilizată. Aceste informaţii se vor dovedi esenţiale atunci când elevii vor trebui să completeze, pe lângă cererea de înscriere la Şcoala Profesională şi formularul cu ierarhia societăţilor unde doresc să se pregătească profesional în vederea unui job.

Noutatea acestei şcoli profesionale în sistem dual este aceea că agenţii economici se vor implica activ în procesul de instruire a tinerilor doritori să urmeze cursurile specializării de strungar-frezor. Altfel spus, stagiul de practică va fi realizat în cadrul societăţilor amintite, care, totodată vor susţine financiar 25 de cursanţi, oferindu-le o bursă lunară de 200 de lei, la care se adaugă alte 200 de lei reprezentând bursa oferită de Guvernul României. O altă noutate a acestui învăţământ, care se poate dovedi mai mult decât atractivă, este aceea că la finalizarea şcoli, elevii au prioritate la angajare în societăţile implicate. De altfel, acesta este şi interesul companiilor: asigurarea viitoarei forţe de muncă calificată.

Prima perioadă de înscrieril la Şcoala Profesională Cugir s-a finalizat în data de 31 mai. Până acum s-au înscris 25 de tineri care doresc să urmeze cursurile în cadrul acestui sistem dual. Perioada a doua de înscriere a început în 11 iunie şi se va încheia în 28 iunie, iar cea de-a treia se desfăşoară în intervalul 22 – 26 august. Ca şi structură a anului şcolar, trebuie spus că, în primul an, elevii vor avea 40% teorie şi 60% practică, iar în cel de-al doilea teoria se reduce la 25%, iar nivelul practicii creşte la 75%.

Iniţiativa înfiinţării Şcolii Profesionale Cugir a aparţinut primarului Adrian Teban care consideră că existenţa unei forţe de muncă calificată este primordială în menţinerea şi atragerea investitilor în oraş.

Noi am dorit să implementăm de mai mult timp acest sistem dual în învăţământul cugirean, însă ceea ce ne-a mobilizat mai repede a fost experienţa Braşovului, unde lucrurile merg bine. Suntem bucuroşi că cinci dintre agenţii economici au dorit să facă parte din acest proiect, care se va dovedi util atât pentru elevi şi firme, cât şi pentru întregul mediul economic local”, a declarat primarul Cugirului.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Unde se vor suține în Alba testările pentru reducerea perioadei de supendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026

Ioana Oprean

Publicat

în

Unde se vor suține în Alba testările pentru reducerea perioadei de supendare a dreptului de a conduce, de la 1 iulie 2026 Începând cu data de 1 iulie 2026, testările privind cunoașterea regulilor de circulație, necesare pentru reducerea perioadei de suspendare a dreptului de a conduce, NU se mai susțin la Serviciul Rutier Alba, a […]

Citește mai mult

Curier Județean

Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau

Ioana Oprean

Publicat

în

Bărbați din Alba Iulia, cu „alcool la bord” pe DN1, respectiv Bulevardul Încoronării: Ce alcoolemie aveau Doi bărbați din Alba Iulia au fost scoși din trafic după ce au fost depistați conducând băuți pe DN1, respectiv pe Bulevardul Încoronării din municipiul-reședință de județ.  Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 07.20, polițiștii Biroului Drumuri Naționale […]

Citește mai mult

Curier Județean

ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Sebeș: Vârstnică de 71 de ani, din Tulcea, lovită pe trecerea de pietoni de o mașină condusă de o femeie din Cugir Sâmbătă, 27 iunie 2026, în jurul orei 20.52, Poliția Municipiului Sebeș au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Valea Frumoasei din municipiu, a avut loc […]

Citește mai mult