Finalul proiectului „Învăţ să fac din Europa casa mea”
În perioada 2009-2011, Colegiul Tehnic „Alexandru Domşa” Alba Iulia a implementat proiectul Grundtvig „Învăţ să fac din Europa casa mea”, finanţat de UE, ultima întâlnire de lucru având loc zilele trecute, în Siauliai, Lituania, ne-a informat prof. Carmen Sînc, responsabila de proiect. Din partea Colegiului Tehnic „Alexandru Domşa” au participat prof. Ioan Corb – director, prof. Camelia Henegariu – inspector şcolar, prof. Bianca Hoisan, prof. Aurica Popa şi prof. Carmen Sînc.
În proiectul coordonat de Asociaţia Comunităţii Şcolare Lieporiu, Siauliai, Lituania, liceul albaiulian a mai avut ca partener instituţia Oasis Academy, Southampton, Marea Britanie. Scopul întâlnirii din Lituania a fost evaluarea activităţilor desfăşurate prin proiect şi realizarea produsului final al proiectului sub forma unor recomandări pentru vârstnici şi pentru cei tineri, intitulate „Învăţarea m-a ajutat”. Proiectul şi-a propus să realizeze o comparaţie între numărul persoanelor care migrează în alte ţări ale Uniunii Europene şi să identifice dificultăţile cu care se confruntă emigranţii. Pe parcursul proiectului, participanţii au învăţat cum pot ajuta vârstnicii pentru a fi activi social; au comparat datele privind inserţia absolvenţilor din învăţământul preuniversitar pe piaţa muncii; au fost organizate cursuri de bază în limba engleză şi de utilizare a calculatorului. Totodată, au fost realizate recomandări cu privire la găsirea de locuri de muncă, de adaptare la o nouă viaţă în altă ţară sau de a găsi o ocupaţie utilă. Grupul ţintă a fost format din tineri care nu muncesc şi nu îşi continuă studiile, din vârstnici şi din şomeri.
„Evaluarea proiectului a evidenţiat o colaborare fructuoasă între parteneri, fiecare dintre noi având oportunitatea de a învăţa de la ceilalţi, de a împărtăşi experienţe, de a depăşi bariere culturale”, ne-a declarat directorul Colegiului Tehnic „Alexandru Domşa”, prof. Ioan Corb.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum 23 de ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie