Federaţia Română de Powerlifting la doi ani!
Sala de sport a Universităţii „1 Decembrie 1918” din Alba Iulia a reprezentat nu demult locul de întâlnire a unor powerliftieri care cu răbdare şi antrenament vor putea scrie istoria acestui sport în România şi nu numai. Campionatul Naţional de Powerlifting destinat juniorilor şi junioarelor a fost pentru public o nouă ocazie de a constata că există o evoluţie de necontestat atât la nivel de participare cât şi la nivel de performanţă obţinută. Carmen Pârva, la doar 16 ani, a reuşit să ridice 180 kg în cadrul probei de genuflexiuni stabilind astfel un nou record naţional absolut la feminin. Momentul realizării acestei performanţe nu putea fi mai bun mai ales că evenimentul sportiv recent încheiat a beneficiat de asocierea Consiliului Judeţean Alba care a înţeles că cel puternic se asociază mereu cu oameni şi structuri puternice. Federaţia Română de Powerlifting mulţumeşte pe această cale Consiliului Judeţean Alba pentru implicare şi mai ales pentru asocierea de care avea nevoie.
Au mai participat la punerea în scenă a unui eveniment deosebit Autoritatea Naţională pentru Sport şi Tineret, Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, Direcţia Judeţeană pentru Sport Alba, de asemenea şi societăţile comerciale Kronospan SA, Redis Nutriţie şi Obiectiv SRL. Speranţa pe care au consolidat-o aceşti copii este din nou de necontestat şi în consecinţă, la recentul Campionat European din Newcastle (Anglia) de juniori, România a cucerit 5 medalii continentale, între care 4 de aur prin aceeaşi Carmen Pârva (Zamolxis Alba Iulia).
În concluzie, dacă poate fi trasă vreuna la început de drum (Federaţia Română de Powerlifting, cu sediul în Alba Iulia împlinind pe 1 iunie doi ani de la înfiinţare), apreciem în mod deosebit dăruirea şi sportivitatea unor tineri competitori care fac din sport un mod de viaţă. Rezultatele în cifre vor fi statistică în scurt timp însă sportivii care au realizat aceste performanţe vor fi parte din istoria sportivă a României.
Biroul de presă al Federaţiei Române de Powerlifting
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) – locul 7 în seria de calificări la Campionatele Europene Under 18 și ratarea accederii în semifinale
Aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj) a concurat la Campionatul European Under 18 din Slovacia în calificările probei de 800 de metri, nereușind calificarea în semifinale, la cea mai importantă competiție a anului în ceea ce-l privește. Competitorul din Alba s-a clasat pe locul șapte (ultimul) în a treia serie de calificare cu timpul 1:55.68, cursa […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 13 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 16 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea