Fața urâtă a populismului: de la Marian Munteanu, la Rareș Buglea

Orice discuție despre politica românească, ajunge la concluzia că doctrina – ideea politică – a fost complet marginalizată, asta dacă a existat vreodată (în România post-comunistă). Singura “doctrină” actuală este populismul, definit ca o strategie de maximiza impactul electoral indiferent de cerințe și consecințe. La prima vedere pare o idee bună să te racordezi politic la electorat, și să propui politici pentru cei pe care-i reprezinți. Problema majoră rămâne constanța, predictibilitatea. Cei care astăzi se declară social-democrați se regăsesc mâine liberali, tabere opuse se găsesc în coaliție, prietenii devin “dușmani” și invers, totul în numele sfântului sondaj – x% din oameni vor ceva, să le dăm oamenilor ce-și doresc.

Riscul major este deturnarea completă și iremediabilă a unor partide. În vreme ce noi sperăm de ani buni ca partidele mari să se reformeze – să aplice criterii de selecție și integritate candidaților propuși și să extirpe corupția acolo unde o găsesc în rândurile proprii – ei par să se replieze și să insiste să facă ceea ce știu: să se rebranduiască și să caute noi categorii de votanți.

ELIT

Dacă despre PSD știm că este în mare parte, după propriile lor descrieri, “un grup infracțional organizat”, de la PNL oamenii mai aveau, încă speranțe. În schimb, PNL a ales să observe creșterea electoratului ultra-conservator și ultra-naționalist, rămas în derivă în urma dispariției unor partide ca PRM sau PP-DD.

Astfel se explică situația Marian Munteanu – un personaj cu afinități fasciste, cu viziuni anti-europene, anti-științifice și mai ales anti-liberale ajunge să reprezinte … liberalismul românesc.

Mai aproape de noi, consilierul local Rareș Buglea demonstrează că face parte din tagma iliberalismului, în ciuda protestelor sale. Anti-comunismul și liberalismul nu sunt echivalente, căci fasciștii (și legionarii) erau și ei anti-comuniști, fără a fi liberali.
Faptul că cetățeanul Rareș Buglea e rasist, este problema dânsului, problemă care a fost taxată atât de comunitate cât și de Consiliul pentru Combaterea Discriminării încă din 2012. Faptul că domnul consilier Buglea își imaginează politici publice de inspirație fascistă, în care statul decide asupra unor drepturi fundamentale ale omului, este o problemă mult mai mare, rămasă încă neadresată.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Faptul că numele Buglea are oarecare notorietate și susținere publică (cred că nu miră pe nimeni că există români rasiști sau cu tendințe totalitare) explică de ce PNL a adoptat în acest caz strategia struțului, alegând să se afunde suficient de tare în nisip cât să nu audă și să nu vadă realitatea.

Realitatea este că politica populistă aduce cu sine riscurile promovării unor personaje cu potențial nociv. Când vrei să mulțumești cât mai mulți oameni, ajungi să renunți la principii și la orice fel de identitate. Realitatea este că PNL are datoria să-și reafirme liberalismul prin delimitarea reală (nu doar verbală) de personaje ca dl. Munteanu și dl. Buglea, chiar dacă aceștia se vor re-ambala la rândul lor în potențiale noi partide, precum au făcut mulți alții de la Tăriceanu la Vanghelie sau Geoană.  Însă măcar atunci vom ști cu cine și cu ce avem de-a face.

Ciprian Cucu, președintele M10 Alba

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Vlad Voiculescu exiplică de ce masca e obligatorie la orele de sport. Părinții sunt FURIOȘI ,,Cred că ar trebui lăsați copiii să respire”

Într-un mesaj postat pe pagina sa personală de facebook, ministrul Vlad Voiculescu a explicat de ce este obligatorie purtarea măștii… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

16 Comentarii

Nelu 19 aprilie 2016 at 18:40

M 10? Asta e ulei de motor..?

pilu 19 aprilie 2016 at 18:54

Dimineata canta Cucu, eu……..
Pai da, este confortabil sa faci comentarii din pozitia in care te afli. Dar dupa alegeri daca (daca ?), sa presupunem ca castigati ceva procente si va invita la guvernare cei pe care ii bahulesti, ce faci ? Ca asa ceva nu se refuza la inceput, ca sa patrunzi in partea bagata (bogata) in seama. Faci ce fac si au facut si ceilalti, te faci de ca…t.

cata Cucu: 19 aprilie 2016 at 18:57

„Marian Munteanu – un personaj cu afinități fasciste, cu viziuni anti-europene, anti-științifice”. Aproximativ acestea erau cuvintele cu care Ion Iliescu il caracteriza pe M Munteanu in primavara lui ’90, unul din liderii anticomunisti, protestatar in Piata Universitatii, la care a adaugat si epitetul de „golan”, devenit celebru in toata lumea.Tovarase Cucu, daca ai ajuns sa-l citezi pr KGBiliescu si sa fii si membru al unui partid condus de o fosta procuroare comunista, atunci ne-am lamurit. Nici nu mai intreb pe ce iti bazezi afirmatiile aiuritoare. Stai jos, sau schimba craca de pe care canti.

dolfi 19 aprilie 2016 at 19:26

o sa te vad eu pe tine Ciprian, ce-o sa zici cand si M10-le va fi infiltrat de securisti…

Marius 19 aprilie 2016 at 20:46

Ca rapuns la acest articolas, voi posta un comentariu pe care l-a postat un alt cititor la un alt articolas despre situatia asta penibila in care este atras Rares Buglea.
Iata comentariul.

Intamplator il cunosc pe Rares Buglea mai bine decat multi dintre cei care, ONG-isti de serviciu, se dau mari aparatori ai drepturilor omului. Asa ca le zic de la obraz acestor necunoscatori ai omului Rares Buglea: sunteti ipocriti si ignoranti! Nu mai rastalmaciti inutil ceea ce a spus omul ca nu are rost sa deveniti penibili, voi mari aparatori de fatada ai libertatii cuvantului. Da, pot sa fiu de acord ca uneori gresim cand spunem anumite chestiuni, pentru ca nu ne alegem, poate, cel emai bune cuvinte. Si mie mi se mai intampla.
Asa ca, pentru toti ignorantii, ipocritii si „ONG-istii de serviciu”, ma vad nevoit sa repet ce am mai spus si cu alte ocazii. Repet pentru ca Rares are dreptate in ceea ce spune, iar eu o sa va traduc ceea ce a spus omul Rares Buglea. Va traduc pentru ca mintile voastre bolnave de scandal cauta conflictul si mai putin intelegerea. Stupizi fiind, nu intelegeti ce a vrut sa spuna omul Rares Buglea, asa ca ma vad nevoit sa fac pe „profesorul de serviciu” si sa va luminez mintile bolnave si limitate intelectual.
Asadar, Rares Buglea a vorbit despe un principiu liberal: statul asistential, atunci cand nu controleaza eficient actiunea de interventie sociala pe care o realizeaza, poate incuraja „nemunca”.
Fiti seriosi, bai „ONG-istilor de serviciu” si lasati ipocrizia de-o parte! Cati dintre noi nu cunoastem persoane (indiferent de etnia lor) care prefera sa traiasca din ajutor social decat sa mearga sa munceasca? Cati dintre noi nu cunoastem persoane (indiferent de etnia lor) care, spre rusinea lor, asteapta ziua in care „vine alocatia copiilor” si isi vad copii, in subsidiar, uneori chiar si inconstient, ca o sursa de venit; de ce? pentru ca ei nu muncesc, dar (si aici sper sa nu sara „umanisitii de ocazie” si „la gatul meu”) traiesc din alocatia copiilor lor si din ajutorul social pe care il ofera statul. Sa fim bine intelesi: statul are datoria sa aiba grija de toti cetatenii sai. Dar statul nu trebuie sa fie obligat sa-i sustina pe cei care, asa cum multi dintre dumneavoastra ganditi, „au doua maini si doua picioare sanatoase, sun capabili de munca, da nu muncesc … ba, mai grav, unii prefera sa cerseasca”. Nu intram in discutii privind motivele pentru care respectivii aleg sa nu munceasca, ci sa cerseasca, este o discutie intreaga, ci exprim punctual punctul de vedere al multor cetateni (inclusiv al ipocritilor care vor citi aceste randuri si care il ataca pe Rares).
Pana la urma, stimati cetateni, discutia aici ar trebui sa razbata – anume la cat si cum trebuie statul sa isi ajute cetatenii. Pentru ca va mai scriu o idee pe care multi o aveti, dar unii sunteti ipocriti si nu vreti sa o exprimati public: „Eu muncesc ca un prost, platesc taxe si impozite la stat, pentru ca statul sa dea ajutoare sociale unor lenesi care isi vad femeile ca pe niste fabrici de copii, iar acei copii sa le asigure, din alocatia pe care statul le-o ofera, niste surse de venit. Adica eu, cetatean cinstit, muncitor, care platesc taxe si impozite, sunt un fraier, iar aia sunt niste smecheri” (si repet, nu vorbim de etnii, vorbim de comportamente sociale; faptul ca, din pacate, aceste comportamente sociale sunt mai frecvente la o anumita etnie, este cu totul alta discutie; repet: e cu totul alta discutie!).
Asadar, stimati ipocriti, ca tot suntem in postul Pastelui: „Cel fara de pacat dintre voi, sa arunce cel dintai piatra …” (Sfanta Evanghelie de la Sfantul Apostol si Evanghelist Ioan, capitolul VIII, versetul 7).
Si inca ceva: stimati ipocriti si „ONG-isti de serviciu”, cand veti fi in stare sa adopati un copil (luptandu-va cu obstacole diverse, de la statul roman pana la propria familie) si sa-l cresteti singuri, fara ajutor, dovedind prin fapte ca sunteti cel mai bun tata pe care acel copil il poate avea, atunci sa veniti si sa imi spuneti mie despre lipsa de umanitate a OMULUI RARES BUGLEA!
Asa ca repet pentru ultima oara (intr-un limbaj specific celor pe care va faceti ca-i aparati): hai sictir, bai „ONG-istilor de serviciu”!
P.S. Intamplator, in arborele meu genealogic am si strabunici tigani. Fac aceasta precizare, pentru ca nu cumva vreun „ONG-ist de serviciu” ipocrit si limitat intelectual sa interpreteze ceea ce am scris anterior ca un atac indirect la adresa etnicilor tigani, pe care eu, personal, ii consider cetateni ai Romaniei la fel ca si pe etnicii romani, maghiari, sasi, evrei s.a.m.d. Numai ca cetateni fiind, toti avem atat drepturi, cat si obligatii.

Un cetatean 19 aprilie 2016 at 22:51

Si politrucii astia pe care ii sustii din ce traiesc? nu fac ei afaceri de milioane cu statul in pierderea statului bineinteles?
Atunci cu sunt mai buni politrucii gen BUGlea cu bug de la gandac decat unul care isi cerseste bucata de paine?

gugutza 19 aprilie 2016 at 21:52

Unii majoritari au numai obligatii,unii minoritari numai drepturi…e vizibil.

B.B.C 20 aprilie 2016 at 8:19

Ia fii atent măi Cucule, pentru cine cânţi tu aici :

“ în aprilie 2013, „revoluționara” Monica Macovei, europarlamentar care reprezintă România, pe care o denigrează în termeni foarte duri, fiindcă nu-i sunt pe plac măsurile luate de Parlament și de Executiv, nostalgică după vechea guvernare dură a lui Traian Băsescu, care a dus țara în sărăcie lucie și poporul în disperare, a apelat la folosirea articolului 7 din Tratatul de la Lisabona, privind suspendarea dreptului de vot al României în Consiliul Europei şi suspendarea fondurilor europene pentru România. Ce înseamnă acest apel? Un atac nesăbuit, furibund la interesele țării care a trimis-o într-un organism internațional să o reprezinte cu cinste și onoare, nicidecum să o denigreze, etc… „

terminati cu prostiile 20 aprilie 2016 at 7:06

Norvegia, exemplu de dezvoltare si democratie nu respecta drepturile omului! ia copiii de la familii de emigranti si ii da spre adoptie altor familii straine, fara sa primeze dreptul familiei copilului de a avea priroritate la adoptie, la fel, desparte fratii, fara sa conteze daca cineva doreste sa i infieze impreuna etc etc asa ca mai lasati-ma cu venerarea occidentului si gargara ca doar la noi sunt fascisiti si legionari si ca nu stiu care incalca drepturile omului…. Europa se scandaliza pe marginea tiganilor dar nu au nicio treaba cu islamistii care omoara oameni si nu dau 2 bani pe drepturile oamenilor, si mai ales a femeilor si celorlalti de alta religie decat ei…. sunt toleranti cu o religie care a acaparat deja atatatea tari distrugandu-le la propriu drepturile omului, cele fundamentale, si voi veniti cu gainarii… pai in Malaysia dc nu esti islamist platesti dublu impozit! profetul lor sia luat nevasta de 7 ani!!! si in fata unui astfel de pericol care ne paste cultura si civilizatia, noi ne legam de Rares Buglea, el este cel mai mare pericol pentru drepturile omului… sa fim seriosi si vedeti va de treaba…. vedeti situatia mai in ansablu si terminati cu prostiile

canta cucul 20 aprilie 2016 at 8:28

„Canta cucul bata-l vina de rasuna Bucovinaaaa!!!”
Cucule acum aproape 26 de ani Marian Munteanu era rupt in bataie de mineri …si asta pentru niste principii si in care el si altii chiar credeau nu pentru avantaje materiale…Tu unde erai atnuci, aparusei pe planeta Pamant?????. Si acum se trezesc altii care atunci erau bine mersi, ba chiar il laudau pe tovarasul Iliescu sa repete aceleasi ineptii peacre Ilici le debita acum mai bine de un sfert de secol , ca Marian Munteanu e fascist, etc……e pericol, etc… Cucule esti un nou name ca si partidul cu nume de ulei de motoer din care faci parte … Doar 4 cuvinte pentru tine:Canta la alta masa!!!!…………..

Alin 20 aprilie 2016 at 8:30

Observ ca cei care fac comentarii si aici dar si in alta parte pe aceasta tema sunt mult mai aplicati, cunosc mult mai bine realitatea si sunt mai sinceri (poate ca anonimatul faciliteaza acest lucru) pe cand politrucii si ong istii trebuie sa apere principii si idei teoretice in care nici macar nu cred dar ies in fata si sunt atat de penibili….

felicitari pt curaj ... 20 aprilie 2016 at 12:41

felicitari pt mesaj . bravo . fii tare Domnule … Cineva trebuie sa tina steagul sus . Ai castigat respectul multora . De aia oameni ca si voi trebuie sa se implice in politica: – sa nu se creeze DERAPAJE ! Postacul care citeaza din Evanghelie !!!???,ca sa-l apere pe Buglea ( chiar daca probabil e si preot, nu ma mira …ei cam isi baga nasul in campanii electorale ) , doar atat as dorii sa-i spun : Toti oameni se nasc egali , si ca Dumnezeu ne cere fapte ,si nu vorbe in vant !
Acum in saptamana mare , amintiti-va ca Hristos a murit pt toti , si EL plange cand vede DISCRIMINARE SI URA intre oameni! Si la final sa stiti domnule ca si popii sunt pacatosi , de multe ori mai pacatosi decat noi oamenii care nu ne insusim titulaturi , nici voi popii nu sunteti mai presus decat noi oamenii -in fata lui D-zeu! TOTI SUNTEM EGALI ! Si apropo , cititi evanghelia pentru Dvs., nu o mai folositi ca si pretext sa va aparati ideile antiumane , si anticrestine! Si la final , doar atat : Cum ar fi viata sa nu mai primiti SALAR de la STAT ? Cum vi se pare cuvantul MUNCA , SI VOLUNTARIAT PENTRU SLUJIRE IN BISERICI , asa cum fac alte culte crestine din intraga lume ?????

Muca de la Gavorche 20 aprilie 2016 at 14:51

Mai adaugati-l si pe boierul Alin Ignat, cel cu pretentii de viceprimar! Rares Buglea e mic copil pe langa Alin Ignat…

felicitari pentru ipocrizie si falsitate 20 aprilie 2016 at 15:35

Prietene cu curajul ,ai dreptate oamenii si nasc egali, dar problema e ca se nasc urmand sa aiba drepturi si obligatii… iar adevarul e ca o mare parte din etnia asta care s-a simtit atat de lezata si discrimnata de declaratiile (foarte juste de altfel ale lui Buglea) e ferm convinsa ca are numai drepturi…..si cand nu-i convine ceva : Rasism , Discriminare …. mancati-as ….de altfel circula si un banc.. vine puradellul de la scoala si-l intreaba pe tiganul batran.. bunicule ce-i aia democratie.???.. e atunci cand poti sari gardul la vecin si sa furi tot ce vrei de la el din curte…..si daca te reclama la politie????… apai atunci e rasism mancati-as……
Si teoria astea cu Hristos a murit pentru toti , pe mine unul nu prea ma impresioneaza , mult mai juste sunt cele 10 porunci..din vechule testament ….pe care etnia rroma nu prea le respecta capisci…..??????

Societatea condamnă xenofobia 21 aprilie 2016 at 21:49

Daca vorbiti de obligații intrebari pe bătrâni daca Romii au fost dusi in razboaie daca au fost inrolati in armata si câți au murit ca tu stimate domn sa poti vorbii aberațiile tale in mod liber. Intreaba-i si pe popi care mănăstiri au facut cu sclavii tigani si alte munci de infrastructură…si atunci ti se va deschide ochii intunecati ai nunții….