Actualitate

Facturile la gaze vor crește de la 1 iulie cu 8%. Sub presiunea UE, Guvernul va sprinini consumatorii vulnerabili

Bogdan Presecan

Publicat

în

Premierul Victor Ponta a anunțat săptămâna trecută că in sedința de miercuri, Guvernul va adopta o ordonanță privind creșterea unor ajutoare sociale, astfel incat acestea să compenseze cresterile de preturi la energie, in special gaze naturale, care se vor produce in urma aplicarii de la 1 iulie a calendarului de liberalizare.

“Dărnicia” Executivului, care vine oricum cu întârziere, se datorează faptului că Romania a fost acționată în judecată, în urmă cu două luni, la Curtea Europeană de Justitie, riscând amenzi de circa 60.000 de euro pe zi.

„Asa cum a fost prevazut in bugetul pe 2013, exista taxe pentru companiile energetice, producatoare de gaze, le taxam venitul suplimentar obtinut in urma liberalizarii pretului la gaze. Din acei bani o parte ii dam catre familiile care au nevoie de ajutor, catre consumatori vulnerabili (..) Cel mai eficient mijloc este acela de a crește venitul minim garantat, respectiv alocația de sprijin familial, începând cu 1 iulie”, a spus ministrul delegat pentru Buget, Liviu Voinea. De asemenea, incepand cu 1 ianuarie va creste si alocatia pentru intretinere.
„Era prevazuta in buget, a fost acceptata de marile companii o taxa privind veniturile suplimentare pentru cresterea pretului la gaze, in asa fel incat pentru acele categorii de persoane la venitul minim garantat,279.000 de persoane, iar la ajutorul pentru familii, 444.000 de familii sa putem sa dam acel ajutor care sa compenseze cresterea pretului la energie”, a declarat premierul Victor Ponta.
La două luni după ce a fost acționat in judecată, Guvernul încearcă să gasească o formulă de protejarea a consumatorilor cu venituri reduse. Aceasta solutie este majorarea, in doua transe, a  venitului minim garantat cu 13%  si a alocatiei de sustinere a familiei cu 30%. Practic, doar cei cu venituri extrem de mici vor intra in categoria  consumatorilor vulnerabili.

Suma necesara majorarii ajutoarelor sociale va fi asigurata din taxarea producatorilor de energie pentru veniturile suplimentare obtinute de acestia in urma liberalizarii preturilor.

La inceputul anului, Guvernul a introdus impozite pe veniturile suplimentare pe care le vor obtine companiile energetice in urma liberalizarii.

Cheltuiala Guvernului cu protejarea consumatorilor vulnerabili este mult mai redusa fata de ce obtine din impozitarea in acest scop a companiilor energetice. De la 1 februarie se aplica o cota de 60% asupra veniturilor suplimentare obtinute de producatorii de gaze in urma liberalizarii  preturilor.
Cel mai mare impact al liberalizarii va fi in zona gazelor naturale. In cazul  consumatorilor industriali, prima etapa a liberalizarii a avut loc pe 1  februarie 2013 cand preturile au crescut cu 5%.

Vor urma alte cresteri in iulie (5%) si octombrie (3%).

Pentru  consumatorii casnici, liberalizarea incepe  pe 1 iulie 2013 cand preturile vor creste  cu 8%, urmând o creștere cu  încă 2% in octombrie.

Sursa: Euractiv.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult