Facturi la energie electrică în funcţie de orele la care se consumă: Tarife orare după expirarea plafonării la 1 iulie 2025
Facturi la energie electrică în funcţie de orele la care se consumă: Tarife orare după expirarea plafonării la 1 iulie 2025
Ministrul Energiei, Sebastian Burdăja, a spus că susţine aplicarea de tarife orare, în aşa fel încât să fie încurajat consumul atunci când există energie ieftină şi multă.
Sebastian Burduja precizează că, la nivel naţional, există numeroase contoare inteligente, iar acolo unde aceste aparate de măsurare există, poate fi implementat un proiect pilot până la finalul acestui an.
Citește și: Cât vor fi prețurile la energie electrică de la 1 iulie 2025: Cei care consumă puțin vor fi loviți cel mai tare

„Legat de tarifele orare, eu plec de la un principiu: nu e totuna să consumi energie electrică la orele de prânz cu a consuma energie electrică seara. Asta e o realitate de care nu putem să scăpăm.
Şi atunci, în mod normal, mecanismele de piaţă, mecanismele de stimulare a consumatorilor ar trebui să fie în oglindă cu acest principiu. Deci, personal susţin această idee. Se poate implementa pe termen scurt, să vedem. Noi am avut discuţiile astea cu operatorii de distribuţie.
E adevărat că într-o perioadă în care există, încă până la 1 iulie, compensarea plafonarea, nu se putea trece la un asemenea sistem şi acesta a fost feedback-ul pe care operatorii l-au dat constant. Dar după această etapă, cred că trebuie să ne punem în serios problema şi, deci, să avem demand side management.
O fac şi alte state de la vest de noi şi e normal să ne punem şi în această problemă”, a afirmat ministrul Energiei, luni, la conferinţa „Energy road – Energie la tine acasă – Ediţia a VII-a” organizată de News.ro, transmite agenția.
„Să vedem cum ar merge acest sistem”
Acesta a precizat că la nivel naţional există „milioane de puncte de consum” care au contoare inteligente, multe dintre ele funcţionale, iar în acest context se pot face proiecte pilot privind aplicarea tarifelor orare.
„Trebuie să avem o pilotare, să vedem cum ar merge acest sistem şi dacă putem să-i motivăm pe români, pe consumatorii casnici să consume energia atunci când ea este abundentă şi deci şi ieftină. (…) Cred că până la finalul anului un asemenea pilot poate fi făcut, nu este un lucru atât de complicat şi din discuţiile pe care le-am avut, operatorii de distribuţie au fost foarte deschişi”, mai spune Burduja.
Acesta precizează că proiectul-pilot poate fi implementat în colaborare cu operatorii de distribuţie din sectorul energiei.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața
24-25 iunie 2026 | Cod Galben de inundații în Alba și alte regiuni ale țării, până joi dimineața Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor a emis o Atenționare Hidrologică de Cod Galben, valabilă în intervalul 24 iunie, ora 12:00 – 25 iunie, ora 09:00. Atenționarea vizează scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, […]
INCENDIU pe DN1, zona Dumbrava: Un autotren, care transporta carton, cuprins de flăcări Un autotren ar fi fost cuprins de flăcări, pe DN1, zona Dumbrava, miercuri, 24 iunie 2026. Potrivit ISU Alba, secția de pompieri Aiud intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe DN1, zona Dumbrava. Din informațiile primite de la apelant incendiul se manifestă […]









