Este strigător la cer! Salarii de zeci de mii de euro pentru supraveghere, la Autoritatea de Supraveghere Financiară

A bank employee counts Euro notes at Kasikornbank in BangkokOrice persoană care este în deplinătatea facultăţilor mintale şi-ar dori un loc de muncă la Autoritatea de Supraveghere Financiară, unde salariul pe două luni al persoanelor din conducere depăşeşte 60.000 de euro. Da, aţi citit bine! În România anului 2014, pentru unii salariul mediu brut de 2.298 lei şi minimul pe economie care a crescut la 850 de lei reprezintă mărunţiş, după cum putem observa în valoarea salariilor   brute, de la ASF, publicate de realitatea.net.

Valoarea salariilor brute pentru lunile noiembrie şi decembrie 2013:

ELIT

Dan Radu Ruşanu (preşedintele ASF) – 72.094 de euro

Daniel Dăianu (prim-vicepreşedinte ASF) – 68.043 de euro

Laura Chiţoiu (soţia ministrului demisionar al Finanţelor, Daniel Chiţoiu)- 19.059 euro

Cristina Zgonea (fosta soţie a preşedintelui Camerei Deputaţilor)- 16.700 de euro

Aura Socol (soţia lui Cristian Socol, consilier al premierului)- 16.067 euro

Iuliana Scutaru (soţia deputatului PNL George Scutaru)- 15.356 euro

Răzvan Wlassopol (soţul primarului Craiovei, Lia Olguţa Vasilescu)- 11.556 euro

Remus Cătălin Câmpeanu (fiul ministrului Muncii)- 10.822 euro

Ana Maria Tudor (fiica vicepremierului Gabriel Oprea)- 9.844 euro

Autoritatea de Supraveghere Financiară – ASF exercită atribuţii de autorizare, reglementare, supraveghere şi control asupra societăţilor comerciale de asigurare, de asigurare-reasigurare şi de reasigurare, a societăţilor mutuale, precum şi a intermediarilor în asigurări, supravegherea asigurătorilor şi reasiguratorilor care îşi desfăşoară activitatea în sau din România, supravegherea activităţii intermediarilor în asigurări şi reasigurări, precum şi a altor activităţi în legătură cu acestea.

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă| Sorin Ioan Bumb: Comunitățile locale din mediul rural pot accesa mai ușor fonduri europene pentru dezvoltarea infrastructurii și pentru îmbunătățirea conectivității cu mediul urban

Utilizarea fondurilor europene pentru dezvoltarea comunităților locale este mai importantă ca niciodată începând cu acest an, programarea europeană 2021-2027 alocând… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

24 Comentarii

Adrian 15 februarie 2014 at 20:46

Cred ca este nevoie de un salariu mai consistent pentru persoanele unui astfel de organism pentru a evita mituirea si alte probleme specifice unor servicii de supraveghere financiare INSA orice depaseste 15.000 lei/ luna spun eu e prea mult pentru o economie ca si cea a Romaniei iar ce e peste 30.000 lei/luna e exagerat si produce un rau inimaginabil (pierderea adevaratelor valori, segregare economica etc.) pentru si asa „impiedicatul” nostru sistem.

Omul Marilor Gogosi 15 februarie 2014 at 21:41

L-ati uitat din lista pe Florin Roman sau „Omul Marilor Gogosi` care timp de 5 ani a incasat de la stat intre 6-8 miliarde de lei/an. De la banci, santiere navale, asigurari, gaz, electricitate si multe altele, „Omul Marilor Gogosi„ e priceput la toate. A fost pus de prietentul sau Eutansiu in toate consiliile de administratie, posibile si imposibilie. Omul a incasat cu nesimtire de la stat timp de 5 ani in jur de 1 milion de dolari, iar acum vine sa ne dea lectii de moralitate.
Halal liberal. Vai si amar de ea tara !!!

tiriac 15 februarie 2014 at 22:04

Si nevasta lui motreanu? Si alte neveste usl?

anonimus 15 februarie 2014 at 22:27

Lucrati, dragi romani, ca sa puteti tine in spate paduchii astia grasi ! Nu se mai satura sugand si ultima picatura din sangele poporului! Noua ne pun taxe peste taxe, accize suplimentare la tot si toate, biruri peste biruri, posturi blocate, somaj, saracie, oameni cu 2 cartofi in plasa si o ceapa in mana… iar ei, Doamne da-mi putere sa nu-i injur!!!!, se lafaie in bani, averi, lux, vacante si DISPRET pentru noi toti! Cum nu vii tu, TEPES, DOAMNE, ca punand mana pe ei/ Sa-i imparti in doua cete: in smintiti si in misei… s.a.m.d.

lopitau 16 februarie 2014 at 10:58

dupa ce au votat ce au votat, acuma pot striga la cer- ca e gratis strigatul

Status-Quo 16 februarie 2014 at 12:24

Exista doar 2 variante in Romania:

1. te ”angajezi” ca astia de mai sus pe bani grei – deci te injura lumea. Pe tine te doare-n basca ca ai obrazu gros ca talpa la pantof, banutu vine, asa ca sa-i ia draqu de carcotasi noi sa ne facem plinu. Plecam bogati si fericiti.

2. nu te ”angajezi” ca astia de mai sus (desi poti) – atunci se cheama ca esti prost sau cel putin fraier. Mai rau esti cinstit ori cu bun simt si asta-i o eticheta urata in Romania de azi.

Frumoasa lista!

T.B. 16 februarie 2014 at 13:34

Cand Ponta si Antonescu promiteau ‘lapte si miere’ pt cand vor ajunge la putere, acestea erau personajele carora li se adresa. Votantul usl de rand a crezut ca ..naivul, ca era pt bunastarea lui. Acum (aproape)tot prostul s-a dumirit. Hai, USL, 70% si la puscarie!

Un cititor 16 februarie 2014 at 15:56

De ce va mirati? Nu asta au vrut cei 4,5 milioane de votanti (creduli)care i/au adus la putere!!!!

anonimus 16 februarie 2014 at 18:06

Da, ai dreptate! Creduli, naivi, inocenti sau…chiar prosti, pentru ca daca ai avea o bruma de minte ti-ai da seama cine scoate gogosi si cine nu. Astia (politicienii USLamisti) chiar au gasit 4,5 mil de oi !!!!!

pop florin dan 16 februarie 2014 at 17:06

Trebuie taiate salariile acestor oameni imediat,noi suntem slabi ca acceptam……

Status-Quo 16 februarie 2014 at 19:10

Asa zici?! Da cine ne intreaba pe noi? Ia contact cu realitatea bai Florinele!

lopitau 16 februarie 2014 at 21:34

@S-Q -ne-au intrebat la vot dar parca au vorbit cu robotii- nema gindire, nema judecata, toti hipnotizati de mici si bere ….toti hipnotizati de ”jos basescu”; toti hipnotizati de baba fara dinti de pe bannere cu ”astia mi-au furat sanatatea”…si cind ne vor intreba din nou, tot asa va fii, nici o grija- eutanasiu parlamentar, potor traseist, etc.-noi,tot cu micul si berea si vaitatul apoi ca e prea greu, vrem dreptate pina la capat si salarii de 70.000 € la rusanu sau alti nemernici de partid

Status-Quo 17 februarie 2014 at 12:59

La vot vin cu un numar de promisiuni limitate. Pe alea le votezi.

In realitate dupa ce se preia guvernarea sunt luate decizii in chestiuni depre care nu s-a discutat in alegeri sau – vezi cazul Rosia Montana si gaze de sist – se iau decizii total opuse promisiunilor electorale. Mai bine zis se vede clar ca USL a mintit electoratu-n fata in cele 2 chestiuni din urma.

Asta-i democratia reprezentativa. Sau, ma rog asta cred ei ca este. Un concept perfectibil.

Astia cred ca odata ajunsi acolo pot face aproape orice pentru ca oricum electiratul nu-i poate santiona decat dupa cativa ani. Asta daca nu reusesc sa-l minta.

N-o sa scapam din cercul asta vicios decat atunci cand vom vota pe programe majore pentru tara. Deci pentru urmatorii 8 ani guvernele (nu conteaza care vin) trebuie musai sa faca cutare si curtare. Cu verificari pe parcurs. Altfel referendum si dati jos.

La fel si la locale. Votam oprograme de dezvoltare locala si doar in al doilea rand persoane care sa le duca la indeplinire.

lopitau 16 februarie 2014 at 21:36

aici ar trebui sa apara un raspuns…

Status-Quo 16 februarie 2014 at 19:09

Zice ca Zgonea si-a angajat si fosta si actuala la ASF. Asta-i, bai frate! Bravos monser, om grijuliu! Bine ca am scapat doar cu doua ca daca era Tariceanu aveam vreo 5.

Tagma jefuitorilor…

D.FLORIN 16 februarie 2014 at 20:00

in 3 luni , Dan Radu Ruşanu (preşedintele ASF) – 1.513.988 de euro …. un lucrator comercial nu face banii astia in 30 ani

cristian 16 februarie 2014 at 20:37

la ASF este mafia USL (PNL SI PSD)

NELUTU DEMETER 16 februarie 2014 at 21:44

… arzaoar focu’ de ea lume !

Violetta 17 februarie 2014 at 0:10

Si le este foarte greu sa mareasca pensiile mici ,foarte greu sa deconteze naveta la dascali ,sa ajute batranii care nu au nici pensie ,nici un fel de ajutor si au 8o de ani .Rusine ,guvernantilor .

offiter storm 17 februarie 2014 at 8:46

de ce rusine? ei fac ceea ce a vrut poprul iubitor de mici si bere ; ei respecta programul electoral anuntat, doar ca vorbind tantalailor, astia au inteles doar ce le-a placut- ”lapte si miere” dar nimeni nu s-a intrebat cita va fi si cind se va da si mai ales cui! lui rusanu i s-a dat si altora ca el- votacului i s-a dat dupa nivelul lui de intelegere si dupa merit- un mic si-o bere

Status-Quo 17 februarie 2014 at 13:04

Lasa ma ofitere ca pe aici pe la noi nu s-a votat pe mic si bere si tot au fost multi care s-au bulucit la cabina de vot cu USL-ul in varful stampilei.

Acum vad si moldovenii cu cine au votat. De la Pungesti la Putna.

ion 17 februarie 2014 at 5:55

Asta s-a promis:”Dreptate pana la capat….”

Ida 17 februarie 2014 at 15:07

MANIFEST ÎMPOTRIVA SISTEMULUI POLITIC
ACTUALA CRIZĂ NU POATE LUA SFÂRŞIT MERGÂND MAI DEPARTE CU ACEST SISTEM ! TREBIUE SĂ TRECEM LA MERITOCRAŢIE ! TREBUIE SĂ SCHIMBĂM RADICAL SISTEMUL ŞI REGULILE ŢĂRII ÎN CARE TRĂIM – TREBUIE SĂ ÎNLĂTURĂM SISTEMUL ŞI SĂ INSTAURĂM MERITOCRAŢIA !!! NU TREBUIE SĂ EXISTE CONCESII, ÎNŢELEGERE, TOLERANŢĂ FAŢĂ DE TICĂLOŞI!!!
TU/EU suntem cei ce trebuie să scrie istoria, cei ce trebuie să construiască un viitor mai bun, mai frumos pentru copiii noştri. Libertatea de expresie, libertatea cuvântului sunt simple sloganuri ale democraţiei – în realitate ai voie să vorbesti, dar te costă dacă vorbeşti împotriva sistemului! Dacă nu ne vom trezi şi nu vom lua măsuri radicale măcar acum,… cu sânge sau fără sânge… prin revoltă sau pe cale paşnică, vom plăti amarnic. Să încercăm să instaurăm MERITOCRAŢIA, bunul simţ şi puterea competenţei, a valorilor reale ale civilizaţiei româneşti.

Cetatean 17 februarie 2014 at 16:18

Nu va mai mirati de aceste salarii!!!!! Uitati-va in Declaratiile de avere ale salariatiilor de la Finantele din Alba. Sunt multi salariati care au intre 5000-6000 lei pe luna. (si e si mai frumos cind sunt sot si sotie si … sunt cel putin doua asemenea familii…) si muuulte sotii ale unor oameni politici locali, care iau salarii foarte frumoase desi ele NU sunt capabile de NIMIC! As vrea sa le vad in mediul privat cu salariul minim pe economie si cu munca peste munca…