Elevii din Războieni au o școală proaspăt renovată și mobilată modern
Recent, la Şcoala Generală din Războieni a avut loc festitivatea de inaugurare, eveniment la care au fost prezenţi numeroşi invitaţi printre care Ion Dumitrel – preşedintele Consiliului Judeţean, Sorin Bumb – administratorul public al judeţului Alba, Silviu Vinţeler – primarul oraşului Ocna Mureş, Pavel Gligor Podariu – viceprimarul oraşului Ocna Mureş, Elena Pop – directoarea şcolii „Lucian Blaga” din Ocna Mureş, foşti elevi şi profesori ai şcolii, preotul Vasile Armanca, preotul Vladimir.
”După slujba religioasă ţinută de cei doi preoţi şi după scurte alocuțiuni adresate elevilor de către o parte dintre invitaţi, cei prezenţi au vizitat şcoala, aceasta fiind refăcută după o lucrare ce s-a întins pe mai mulţi ani datorită valorii mari a investiţiei. Cifra exactă este de 1.691.110 lei din care contribuţia locală este de 80.000 lei, restul fiind fonduri de la Banca Mondială. Astfel întreaga unitate de învăţământ a fost renovată: exteriorul, interiorul cu săli de clasă noi adăugate la etajul clădirii, grupuri sanitare interioare, acoperişul. Acum şcoala are la parter chiar şi un amfiteatru pe care multe unităţi de învăţământ şi-ar dori să-l aibă, la fel şi grupurile sanitare”, a explicat Iulian Olariu, purtător de cuvânt al Primăriei Ocna Mureș.
Acesta a mai precizat că se fac toate demersurile necesare şi se depun toate eforturile atât din partea autorităţilor cât şi din partea conducerii şcolii pentru ca până în iarnă să se rezolve şi problema încălzirii. Întârzierea se datorează în principal datorită birocraţiei în materie de obţinere a tuturor autorizaţiilor necesare.
”Evident mai sunt multe de făcut (terenul de sport, aleile din curtea şcolii), dar chiar şi aşa şcoala generală din Războieni reprezintă un exemplu pentru foarte multe şcoli din judeţ. Există sprijinul autorităţilor locale în continuarea investiţiilor şi definitivarea întregii lucrări într-un timp suficient de scurt (terenul de sport, aleile, mobilier școlar, etc), astfel încât elevii din Războieni să poată beneficia de tot ce este necesar unui copil pentru a învăţa”, a mai spus reprezentantul administrației locale.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie
DEFINITIVAT 2024, în Alba: 138 de candidați susțin miercuri, 24 iulie, proba scrisă a examenului. Primele rezultate, afișate pe 30 iulie Proba scrisă din cadrul examenului național pentru definitivare în învățământ, sesiunea 2024, se va desfășura miercuri, 24 iulie, începând cu ora 9:00, în centrul de examen Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia. Proba se […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 7 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari