După victoria dramatică de lângă furnalele Hunedoarei, meciul cu Naţional Sebiş, un nou derby pentru Metalurgistul Cugir!

Partida externă cu FC Hunedoara, în care a remontat de la 0-2 şi a câştigat în inferioritate numerică, scor 3-2, poate fi considerată pentru Metalurgistul Cugir un nou început în privinţa luptei pentru Liga a 2-a.Metalurgistul Cugir - ASC Filiasi 151

Gruparea de sub Drăgana a împuşcat doi iepuri dintr-un foc: a câştigat iar în deplasare după o pauză de 65 de zile (precedentul succes fiind în runda inaugurală la Becicherecu Mic) şi în acelaşi timp şi-a scos oponentul din calculele accederii în eşalonul secund.

*Naţional Sebiş, coşmar pentru „roş-albaştrii”

Sâmbătă se va disputa un nou derby, pe Stadionul „CSO” poposind Naţional Sebiş, ocupanta locului secund, la trei „lungimi” în faţa Cugirului. Gruparea arădeană a fost în stagiunea 2013-2014 un veritabil coşmar al metalurgiştilor, ce n-au reuşit să o învingă niciodată pe teren propriu. Un duel acerb al promovării, între Metalurgistul Cugir şi Naţional Sebiş a fost adjudecat de… Şoimii Pâncota, ce a profitat de paşii greşiţi ai celor două. Revenind la disputele cu Naţional, echipa din vest s-a impus în două rânduri la Cugir: 3-1 în campionat şi 1-0 în play-off, în jocurile externe Metalurgistul fiind de asemenea fără eşec: 2-1 (în retur, victorie cugireană) şi 2-2, în play-off, “suprevieţuitori” ai ultimei dispute fiind Tiut, M. Neagu, Şt. Radu, G. Goronea, Tăban, Şuteu, Itu şi I. Radu (ce a evoluat sezonul anterior tocmai la Sebiş).

*Ionuţ Radu – Cîrstean, ştafeta golurilor

Trei din trei pentru antrenorul Călin Moldovan, tehnician ce-şi va ispăşi ultima rundă de suspendare sâmbătă, în etapa a 11-a. Acesta a dovedit fler în cele 270 de minute petrecute pe banca Metalurgistului, în condiţiile în care atacantul-rezervă trimis în teren a înscris din această postură. La jocul cu ASCO Filiaşi (4-0), Cîrstean a realizat o dublă, după ce l-a înlocuit pe I. Radu. În următoarea confruntare, cu Pandurii Tg. Jiu 2 (scor 2-0), Ionuţ Radu a punctat în actul secund, vârful substituindu-l pe… Cîrstean. Ştafeta s-a perpetuat şi la Hunedoara, dar cu dublu efect: I. Radu a punctat, i-a lăsat locul lui Cîrstean, ce a izbutit golul victoriei! Aşadar, grea dilemă în avanposturi pentru Călin Moldovan, ce studiază varianta ca sâmbătă să-i titularizeze pe cei doi, marşând pe apetitul lor de a perfora plasele adverse, respectivii atacanţi având împreună 10 (I. Radu – 6, Cîrstean – 4) din cele 22 de goluri stagionale marcate de Metalurgistul, cea mai prolifică echipă a Seriei a 4-a.

Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]