Ziarul Unirea

Dumincă, din nou mitinguri, la Alba Iulia, Aiud şi Blaj

Mitingurile din judeţul Alba, împotriva regimului Băsescu – Boc iau amploare. Se pare că apelul prefectului de Alba, Ştefan Bardan, prin care „mobilizatorii facebook” au fost ameninţaţi că vor fi amendaţi, a avut un efect invers celui scontat. În acest weekend au avut loc mitinguri anti – Băsescu şi anti- Boc în Ocna Mureş, Aiud şi Sebeş. Mai mult decât atât, pe reţeaua de socializare facebook a fost anunţat un nou miting la Alba Iulia pentru duminică, 22 ianuarie, ora 16,  cu începere din faţa hotelului Cetate. Într-unul din mesajele mobilizatoare postate pe facebook se arătă că: „Eu merg mâine  (n.r. dumincă) în faţă la hotel Cetate, la ora 16,00. Merg pentru că am curaj, merg pentu că am revendicări clare, merg pentru ca nu sunt telespectator B1tv, tvr, otv şi nici măcar alba tv. Merg pentru că sunt român! „

La Aiud, Ionela Danciu, cunoscuta luptătoare pentru drepturile mamelor care au tripleţi, declarată recent cetăţean de onoare al oraşului, are înca autorizaţie pentru protest şi pentru data de 22 ianuarie. Totodată, ea a solicitat vineri prelungirea autorizaţiei, astfel că la Aiud, se anunţă o nouă săptămână de proteste împotriva comasării alegerilor, anti-Băsescu şi Boc.

ELIT

Pentru prima dată a fost anuţată şi la Blaj, o întâlnire de protest, în faţa hotelului Târnavele pentru duminică, 22 ianuarie, ora 16.

PDL Alba, la bal, românii, în stradă.

La această oră, toată „floarea” PDL-ului din judeţul Alba se află la balul ASTRA, în Aiud, probabil pentru a pregăti lansarea candidaturii secretarului de stat Oana Badea la primăria Aiud, candidatură anunţată de către senatorul Alexandru Pereş săptămâna trecută într-o conferinţă de presă. Deşi a promis că nu va face politică ” şi că Astra va promova valorile aiudene, fară implicatii politice ” , Oana Badea a avut tendinţa de a acapara toată manifestarea. Cu toate că ASTRA este o asociaţie pentru cultura şi literatura poporului român, la bal, oamenii de cultură şi scriitorii din judeţul Alba, nu au prea fost reprezentaţi, manifestarea semănând  mai degrabă cu o adunare de partid.

foto: arhivă

avocat Zelu Popa

http://www.ziarulunirea.ro/alba-iulia-un-nou-miting-de-protest-spontan-in-cetate/

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

36 Comentarii

Anonymous 21 ianuarie 2012 at 22:04

Le dorim distractie placuta celor din PDL, s-ar putea sa fie pentru ultima oara!

Aurelian 21 ianuarie 2012 at 22:13

„Nu vreau sa fiu in pielea Marinarului”, cand va vedea ca din nou, echipa de Football de la Recolta Galda de jos( facuta in general de glumeti, care dusi la Bucuresti, au facut crize de epilepsie), a inceput din nou sa polueze fonic orasul. „Cred ca, ii disperat”. L-a speriat de tot Piticul Atomic, care a putut trimite la Bucuresti in 2 autocare cu 659 de derbedei. Cred ca au fost transportati, in sistem sandwich, find asezati pe straturi!

claudiu 21 ianuarie 2012 at 23:25

Ce vedeti voi amenintator in comunicatul prefecturii? Intrati in legalitate, ca numai spontane nu sunt adunarile voastre anuntate cateva zile pe facebook. Nu aveti curaj sa va asumati raspunderea manifestatiilor? De ce? Se vede in pozele din presa locala cine participa. De ce ii prostiti si pe ceilalti participanti sa faca ceva pe langa lege, cand ar putea foarte simplu sa fie autorizat? Stiti bine ca in caz de amenzi, acestea ar fi date conform legii. E lege! Respectati-o daca va credeti mai buni. Asa ne aratati cum respectati si veti respecta voi legile tarii! Adica- nici vorba! Voi, cei din USL nu sunteti cu nimic mai buni decat cei la care le vreti locul. „Instituţia Prefectului face apel la cei care, folosind reţelele de socializare sau alte mijloace, convoacă cetăţenii la manifestări publice în diferite zone ale judeţului Alba, să îşi asume aceste acţiuni şi să realizeze demersurile legale de autorizare. Aceste persoane, a căror identitate este cunoscută, întrunesc elementele de iniţiere/organizare a unei manifestări publice neautorizate şi vor fi sancţionate ca atare. În final, reafirmăm dreptul liber al celor care doresc să manifesteze public în condiţiile legii.”

salvati rosia montana 21 ianuarie 2012 at 23:35

stai linistit claudiu……ai o fractura de logica. Daca sint autorizate se pot da amenzi iar daca nu sint autorizate nu sint date amenzi? Esti ilogic

Nu mai vorbi prostii….Voi, pedelistii invocati legea numai cind va convine.

Cind interesul vostru o cere, o calcati in picioare,o terfeliti, o murdariti. Nu mai invocati legea pentru ca voi insiva sinteti niste ilegali

claudiu 21 ianuarie 2012 at 23:54

Cred ca prea multe manifestatii te-au obosit. Hai sa fie mai scurt: nu ai autorizatie esti pasibil de amenda. Ai autorizatie si huidui pasnic – nu iei, dai cu pietre, distrugi ceva- iei! Acum ai inteles sau trebuie sa-ti desenez? Si daca celalti incalca legea voi trebuie sa faceti la fel? Ca parca ne cereti votul, ca sunteti ceea ce ne trebuie?!

claudiu 21 ianuarie 2012 at 23:42

Si mesajul din articol este de pe facebook, a lui Rares Buglea – somitate penelista, ceva vicepresedinte PNL Alba, deci usor implicat politic.

Florin 22 ianuarie 2012 at 0:21

Nu stiu cine semneaza acest articol ca nu apare, dar vreau sa ii spun ca vin de la balul Astra din Aiud si acolo nu sa facut politica
Cu respect
Florin

Horea 22 ianuarie 2012 at 12:25

Pentru Florin

1. Unde, de fapt a avut loc acest bal (la ce local)?
2. Care a fost scopul sau?
3. Ce persoane importante, din judet, au fost prezente?
4. care a fost, de fapt, scopul acestui bal?

Intreb, fiindca sustii ca ai fost la aceasta manifestare „nepolitica”?

Rudy 22 ianuarie 2012 at 1:45

PDL=Titanic :)))

Bingo ! 22 ianuarie 2012 at 10:07

Si Base-i Leonardo DiCaprio ! (raspuns lui Rudy)

Aiudeanul 22 ianuarie 2012 at 1:48

Stiti care va fi melodia de campanie a lui Oana Badea? ” tigancusa esti frumoasa, tigancusa mea….”. 🙂

Costel* 22 ianuarie 2012 at 9:58

Si nu este asa? Doamna Oana a Parcurs cursurile Universitatii Babes-Bolyai de si a predat la o scoala din Aiud … unde dai si unde plesneste …

Costel* 22 ianuarie 2012 at 10:09

Ziaru Unirea este un ziar bun numai ca din cand in cand mai scoate cate un cuvant doua din textele scrise de noi, nu au fost cuvinte intrzise, numai ca acele cuvinte in text exprimau altceva, poate le puneti inapoi

crisan 27 ianuarie 2012 at 11:32

Totusi, dumneavoastra unde ati terminat facultatea, daca ati terminat-o cumva? In alta ordine de idei, majoritatea absolventilor de facultate au terminat undeva si profeseaza altundeva. Nu vad problema!

Florin 22 ianuarie 2012 at 1:52

„Cu toate că ASTRA este o asociaţie pentru cultura şi literatura poporului român, la bal, oamenii de cultură şi scriitorii din judeţul Alba, nu au prea fost reprezentaţi, manifestarea semănând mai degrabă cu o adunare de partid.” -Ce spui tu in acest articol este fals au fost membri ai Astrei, nu stiu ce interese ai dar corect nu esti cu ce scri

Florin 22 ianuarie 2012 at 1:56

Catre „Autor: Redactia Ziarului „Unirea”” Cine a scris articolu asta si care manipuleaza si scrie numai miciuni in legatura cu Astra , as vrea sa aiba curajul sa il semneze ca doresc sa va dau in judecata, cu respect Florin

Mexa 22 ianuarie 2012 at 1:56

Am o intrebare pt Claudiu: ce folosesti, distonocalm, sau extraveral ?

Florin 22 ianuarie 2012 at 1:59

” oamenii de cultură şi scriitorii din judeţul Alba, nu au prea fost reprezentaţi, manifestarea semănând mai degrabă cu o adunare de partid.” Au fost prezenti sa stiti si voi membri cotizanti ai Astrei si reprezentanti ai altor Despartaminte din judet si nu sa facut politica acolo

Administrator 22 ianuarie 2012 at 2:08

Dumneata esti unul dintre oamenii de cultura sau litere care au fost prezenti la bal? Nu de alta, dar:
– „sa facut politica„ se scrie s-a
– „scri„-de 2 ori ai scris asa ; corect scrii
– „si nu sa facut politica acolo„, s-a

Cat priveste continutul materialului, el reflecta realitatea.Intr-adevar, la bal, au fost prezenti membri ai ASTRA, dar, la fel de adevarat e ca ei erau si membri ai unui anumit partid.
O seara faina.

Florin 22 ianuarie 2012 at 2:12

Nu te ascunde sub sigla de Administrator, daca nu ai curaj inseamna ca esti un NIMENI, imi pare rau ca spun asta

Aiudeanul 22 ianuarie 2012 at 2:17

Florin si mai cum?

Sabina 22 ianuarie 2012 at 12:52

Pt Horea , Asociaţiunea transilvană pentru literatura română şi cultura poporului român” – ASTRA. Scopul declarat era propăşirea materială şi spirituală a românilor, iar unul dintre mijloacele indispensabile acestui proces era cunoaşterea, păstrarea, valorizarea şi popularizarea moştenirii cultural-naţionale şi a potenţialului creator al poporului
A fost o Manifestările dedicate ce­lor 150 de ani scurşi de la în­fiin­ţarea Asociaţiunii ASTRA
Sespartamanul Oviudiu Hulea Aiud organizeaza ce manifestari doreste. Felicitari organizatorilor , Felicitari Astra

Horea 22 ianuarie 2012 at 16:32

Multumesc doamna Sabina!

Puneam cateva intebari, celui care se semneaza cu Florin, referitoare la aceasta manifestare.

Se lauda ca a participat la actiune DAR, e insensibil, se pare, la curiozitatile sau „foamea” de informatie al unora (ca mine de exemplu).

Multumesc!

Horea 22 ianuarie 2012 at 16:48

Da domnule Administrator,

NICIODATA se zice ca nu-i prea tarziu; au aparut informatiile detaliate pe care le asteptam.

Laura 22 ianuarie 2012 at 12:56

150 de ani s-au scurs de la înfiinţarea Asociaţiunii Tran­sil­vane pentru Literatura Ro­mână şi Cultura Poporului Român – ASTRA, entitate cul­turală care a luptat pentru bi­nele poporului român şi pen­tru unitatea neamului, care a salvat şi a apărat naţia română din Transilvania.
Felicitari organizatorilor Despartamantului „Ovidiu Hulea” Aiud pentru evenimentul de ieri

crisan 22 ianuarie 2012 at 18:07

La bal au participat peste 200 de persoane: de la preoti, profesori, medici, ingineri la simplul aiudean care a vrut sa fie acolo. Au platit bilet si au decis ca este important sa se alature ASTREI-Aiud. Cu Ionela Danciu protesteaza tot din proprie initiativa vreo 10-15 persoane. Trageti singuri concluzia.

Azi 22.01 implinesc 58 ani ! 22 ianuarie 2012 at 18:58

Deoarece ziua de 22.01 e o zi deosebita-n viata mea impinind 58 ani,doresc ca sa cada actuali conducatori si cei care au subjugat romani pana acum si doresc ca nepatatii din randul tineretului sa preia puterea in Romania care o duce rau…Sanatate si rezistenta…pana pica vampirii !

Standard 22 ianuarie 2012 at 19:02

„La multi ani” si sa te auda Dumnezeu !

Badia 23 ianuarie 2012 at 0:15

Sunt totusi 150 de ani de la infiintarea ASTRA, societate fara de care multi dintre berbecii care-si spun romani nu puteau scrie in limba pe care acum si-o revendica. Despre candidatura doamnei Oana? Ce pot sa zic? Poate doar ca s-ar putea sa fie singura varianta valabila pentru viitorul aiudenilor. Stiu ca acolo nu s-a miscat mai nimic. Ia vedeti ce s-a intamplat in unul sau doua mandate in celelalte orase si municipii. La Aiuud, dupa cum stiu, in trei mandate, este drept ca neconcomitente, actualul primar nu prea a miscat in front, nici cand avea PNL la putere si nici cu PDL la putere. Ramane de vazut cum vor vota aiudenii,probabil ca asa cum vrem cu totii o schimbare in mai bine vor si ei asa ceva, daca nu… Dumnezeu cu mila.

Aiudeanul 23 ianuarie 2012 at 10:13

Doamna Oana , ca sa fi fost singura varianta valabila pentru viitorul aiudenilor, ar fi trebuit sa demonstreze ceva, ca tot face parte din randul portocaliilor de la putere. Sa fii primar trebuie sa stii niste lucruri pe care ea e clar ca nu le stie, ca daca le-ar fi stiut ar fi fost mai „prezenta” la problemele aiudenilor. La Aiud au miscat destul de multe dar depinde de unde privesti lucrurile. Cand spui ca actualul primar nu a prea miscat in front ar trebui sa ai si ceva concret la mana. Dar mno, de zis putem sa zicem orice si despre orice mai ales cand folosim afirmatii care „merg” in cazul oricui si in oricare context.

Blajanul 23 ianuarie 2012 at 3:26

In municipiul Blaj fieful PLD Alba, 200 de persoane au participat la un miting spontan, protestand contra grvernului si presedintelui Basescu, in mijlocul protestatarilor insotit de jandarmi si politisti a venit primarul PDL-ist Gh.Valentin Rotar care a adresat protestatarilor cuvinte injurioase si amenitari.

Maria 23 ianuarie 2012 at 10:19

Mai Blajeanule, esti mai rau decat Roberta Anastase.I-ai numarat si pe pacientii din spital si pe clientii din Boema.Sa fim seriosi! In momentul de varf au fost 50…pe numarate.

Costel* 23 ianuarie 2012 at 10:29

Protestatarii nu conteaza conteaza Primarul cara a venit la manifestatie cu „parul” (politia si jandarmeria). Asta stie domn primar de Blaj asta face. Urmeaza cu sarg exemplul Basescului. Pe cand un cap in gura unui protestetar … numai sa nu gresiti sa dati cu capul intr-un manifestant pro putere

Aiudeanul 23 ianuarie 2012 at 20:59

@Crisan, imi fac timp sa iti raspund punctual doar la 2 dintre lucrurile scrise: iluminatul public functioneaza bine, 1 din 3 corpuri de iluminat asta ca sa se faca ceva economie, dar de ce sa fii tu informat corect cand poti sa suieri cu limba-ti pedista numai cand iti convine? Mizerie in spital? Am fost recent la Spitalul din Aiud, la o ruda bolnava, luceste de curatenie. Adapteaza-ti discursul ca nu tine. Voi, pedistii, dintre care o parte sunteti pupincuristii doamnei Oana, atata stiti, sa il criticati de primar. Ziceti, ma, ce a facut femeia asta pentru Aiudul vostru?

crisan 26 ianuarie 2012 at 16:13

A facut tot ceea ce a putut face. In primul rand a fost OM cu cei care au intalnit-o. Asta este cel mai important. Are acel ceva care te mobilizeaza cand ti se pare ca lucrurile nu merg, are energie si optimism, are calitati de lider autentic.

profesor Ana 26 ianuarie 2012 at 21:27

Aiudene dragă, o fi curat în spital, nu zic nu deşi pe la toalete e loc de mai bine, dar atâta timp cât în acelaşi spital se fumează la liber(medicii o fac în sala de mese si chiar la reanimare)nu mă încălzeşte că luceşte de curăţenie. În rest, ai şi dreptate, subscriu.