Curier Județean

DSP Alba: Recomandări pentru populație pentru zilele caniculare. Consumați doi litri de apă pe zi și evitați expunerea prelungită la soare, dar și băuturile cu conținut de cofeină

Ioana Oprean

Publicat

în

DSP Alba: Recomandări pentru populație pentru zilele caniculare. Consumați doi litri de apă pe zi și evitați expunerea prelungită la soare, dar și băuturile cu conținut de cofeină

Direcția de Sănătate Publică (DSP) Alba recomandă populației, într-un comunicat de presă postat, joi, pe site-ul instituției, ca în această perioadă cu temperaturi foarte ridicate, să evite, pe cât posibil, expunerea prelungită la soare între orele 11.00 – 18.00.

RECOMANDĂRI PENTRU POPULAȚIA GENERALĂ ÎN CONTEXTUL ZILELOR CANICULARE

  • Evitați, pe cât posibil, expunerea prelungită la soare între orele 11 – 18
  • Dacă aveți aer condiționat, reglați aparatul astfel încât temperatura să fie cu 5 grade mai mică decât temperatura ambientală
  • Ventilatoarele nu trebuie folosite dacă temperatura aerului depășește 32 grade Celsius
  • Dacă nu aveți aer condiționat în locuință, la locul de muncă, petreceți 2-3 ore zilnic în spații care beneficiază de aer condiționat (cinematografe, spații publice, magazine)
  • Purtați pălării de soare, haine lejere și ample, din fibre naturale, de culori deschise
  • Pe parcursul zilei faceți dușuri călduțe, fără a vă șterge de apă
  • Beți zilnic 1,5 – 2 litri de lichide, fără a aștepta să apară senzația de sete. În perioadele de caniculă se recomandă consumul unui pahar de apă (sau echivalentul acestuia) la firecare 15 – 20 de minute
  • Nu consumați alcool (inclusiv bere sau vin) deoarece acesta favorizează deshidratarea și diminuează capacitatea de luptă a organismului împotriva căldurii
  • Evitați băuturile cu conținut ridicat de cofeină (cafea, ceai, cola) sau de zahăr (sucuri răcoritoare carbogazoase) deoarece acestea sunt diuretice
  • Consumați fructe și legume proaspete (pepene galben, roșu, prune, castraveți, roșii) deoarece acestea conțin o mare cantitate de apă;
  • O doză de iaurt produce aceeași hidratare ca și un pahar de apă
  • Evitați activitățile în exterior care necesită un consum mare de energie (sport, grădinărit)
  • Aveți grijă de persoanele dependente de voi (copii, vârstnici, persoane cu dizabilități) oferindu-le în mod regulat lichide chiar dacă nu vi le solicită
  • Păstrați contactul permanent cu vecini, rude, cunoștințe care sunt în vârstă sau cu dizabilități, interesându-vă de starea lor de sănătate.
  • Cum putem să limităm creșterea temperaturii în locuințe
    -Închideți ferestrele expuse la soare, trageți jaluzelele și/sau draperiile
    -Țineți ferestrele închise pe toată perioada cât temperatura exterioară este superioară celei din locuință
    -Deschideți ferestrele seara târziu, noaptea și dimineața devreme, provocând curenți de aer, pe perioada cât temperatura exterioară este inferioară celei din locuință
    -Stingeți sau scădeți intensitatea luminii artificiale
    -Închideți orice aparat electro-casnic de care nu aveți nevoie.

 


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni și SVSU Avram Iancu Un incendiu a izbucnit marți noaptea, în jurul orei 23.15, la o anexă gospodărească în satul Dumăcești, din comuna Avram Iancu. Intervin pompierii din Câmpeni. Secția de pompieri Câmpeni intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit în […]

Citește mai mult

Curier Județean

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia

Ioana Oprean

Publicat

în

Imobilul de pe strada Mușețelului, folosit temporar de IPJ Alba, revine în administrarea Spitalului Județean de Urgență Alba Iulia Pe ordinea de zi a ședinței ordinare de miercuri, 24 iunie 2026, se află și un proiect de hotărâre privind schimbarea titularului dreptului de administrare asupra suprafeței utile de 619,42 mp din imobilul-construcție înscris în C.F. […]

Citește mai mult

Curier Județean

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia, despre criza transportului public: ,,Manchester a așteptat 40 de ani să-și recapete controlul asupra transportului public de la un operator privat. Noi nu așteptăm atât, avem totul pregătit” La Alba Iulia continuă criza transportului public, circulația autobuzelor este sistată total pe rutele care deservesc municipiul, iar vina pentru situația aceasta este pasată […]

Citește mai mult