Curier Județean

DSP Alba despre noutățile în acordarea concediului medical COVID: Ce se întâmplă cu fișele de izolare și carantinare

Ioana Oprean

Publicat

în

DSP Alba despre noutățile în acordarea concediului medical COVID: Ce se întâmplă cu fișele de izolare și carantinare

Alexandru Sinea, directorul Direcției de Sănătate Alba, a făcut în cursul zilei de sâmbătă, mai multe precizări în ceea ce privește noutățile apărute în acordarea concediului medical pentru persoanele aflate în carantină sau in izolare.

„Fișele de izolare ale persoanelor depistate pozitiv COVID 19 sunt trimise automat de către aplicația CORONAFORMS medicului de familie pe listele căruia se afla persoana pozitivă, in vederea acordării concediului medical.

CITEȘTE ȘI: Concediu medical pentru Covid: Fișele de izolare vor sta la baza certificatului pentru angajați

Fișele de carantinare ale contacților direcți ai unei persoane depistate pozitiv vor fi transmise medicilor de familie in vederea acordării concediului medical după efectuarea anchetei epidemiologice de către un reprezentant DSP, prin intermediul aplicației CORONAFORMS. Trimiterea fișei de carantinare poate sa dureze câteva zile din cauza volumului mare de lucru, dar această operațiune va fi realizată in timp util astfel încât toate persoanele sa poată beneficia de concediu medical.

Persoanelor care au rezultat pozitiv in interval de 180 de zile de la un alt rezultat pozitiv COVID 19, le va fi efectuată ancheta epidemiologică abia după validarea cazului de către INSP București, conform metodologiei ( se stabilește dacă este reinfectare sau aceeași infectare in mai puțin de 6 luni ). Acest lucru poate sa dureze câteva zile.

Toate anchetele epidemiologice sunt efectuate in termenul legal de 24 de ore, prin eforturile colegilor și ale colaboratorilor.

În prezent, 60 de reprezentanți ai DSP Alba efectuează zilnic, in medie, câte 10 anchete epidemiologice. Vorbim despre personal propriu DSP, asistenți medicali comunitari și școlari , medici școlari, etc. Am primit sprijin din partea Ordinului Asistenților Medicali Alba,peste 10 asistenți medicali, precum și 16 asistenți medicali angajați ai spitalelor din județ, care, începând de luni vor sprijini la efectuarea anchetelor epidemiologice, întrucât volumul de munca este imens. Alături de aceștia, zilnic peste 40 de angajați DSP ( medici, asistenți medicali, informaticieni, etc) muncesc pentru repartizarea cazurilor pozitive, alocarea pe localități de infectare, verificarea și corectarea unor eventuale erori in generarea certificatelor COVID 19, recoltarea de probe , prelucrarea in laborator a testelor, înregistrarea și comunicarea rezultatelor, raportări către instituții centrale, coordonare campanie de vaccinare, centre de vaccinare, control și îndrumare in sănătate publică, autorizare spitale secții COVID, precum și multe alte sarcini conform atribuțiilor.

Mulțumesc echipei și colaboratorilor pentru eforturile depuse in ultimii doi ani, sper sa revenim la o viața normală cât mai curând!”, a transmis Alexandru Sinea.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

INCENDIU în comuna Ceru-Băcăinți: Focul a cuprins o locuință din Curpeni. Intervin și pompieri din Geoagiu (Hunedoara)

Ioana Oprean

Publicat

în

INCENDIU în comuna Ceru-Băcăinți: Focul a cuprins o locuință din Curpeni. Intervin și pompieri din Geoagiu (Hunedoara) Detașamentul de pompieri Sebeș din cadrul ISU Alba intervine în acest moment pentru stingerea unui incendiu izbucnit pe raza localității Curpeni, a transmis ISU Alba sâmbătă, 27 iunie 2026, la ora 15.47. Potrivit primelor informații, incendiul se manifestă […]

Citește mai mult

Curier Județean

FOTO | 11 clasări pe primul loc pentru dansatoarele de la Școala de Dans Chirilă la „Europenele” de dans de la Balaton: O poveste despre dans, prietenie și… fericire

Lucian Dărămuș

Publicat

în

11 clasări pe primul loc pentru dansatoarele de la Școala de Dans Chirilă la „Europenele” de dans de la Balaton: O poveste despre dans, prietenie și… fericire În perioada 22–29 iunie 2026, la Balaton se desfășoară cea de-a XVI-a ediție a Campionatelor Europene de Dans MLTSZ, competiție cu participarea sportivilor din 4 țări – Ungaria, […]

Citește mai mult

Curier Județean

UPDATE FOTO | ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș. Stâlp lovit în plin

Ioana Oprean

Publicat

în

ACCIDENT în Alba Iulia: Impact între două mașini pe strada Vasile Goldiș. Stâlp lovit în plin Detașamentul de pompieri Alba Iulia din cadrul ISU Alba intervine în aceste momente pentru asigurarea măsurilor specifice de prevenire și stingere a incendiilor, precum și pentru gestionarea operativă a unei situații de urgență generate de un accident rutier produs […]

Citește mai mult