Drept la replică: ”Independentul” cu partid, Mircea Trifu – veșnicul indus în eroare din Consiliul Local Alba Iulia
”Independentul” cu partid, Mircea Trifu – veșnicul indus în eroare din Consiliul Local Alba Iulia
Consilierul local Mircea Trifu, ieri independent, astăzi cu partid, afirmă, într-un comunicat de presă al noii formațiuni pe care o lansa zilele trecute, fără să-i fie membru, că subsemnatul l-a indus în eroare cu privire la punctul de vedere al comisiei de buget asupra indemnizației de consilier local.
În ședința Consiliului Local din 30 iulie, după un întreg concurs de populism, între Mircea Trifu și cei de la ALDE, în care nu știau care să puncteze electoral mai bine, unul propunând o indemnizație pentru consilierii locali în procent de 8% din indemnizația primarului, iar ceilalți, 0,01%, am prezentat punctul de vedere al comisiei de buget care prevedea stabilirea indemnizației la procentul de 10% din cea a primarului.
Lăsând la o parte faptul că independentul cu partid nu a fost indus în eroare de nimeni, aceasta fiind doar o stare generală care îl caracterizează, e limpede că a intrat deja în a doua fază a campaniei electorale pentru alegerile locale, prima etapă consumându-se din prima zi de mandat și până astăzi.
La fel de clar este că, fiind luat de valul „licitației” populiste pe marginea indemnizației consilierilor locali, nu a mai fost atent sau nu a înțeles concluzia comisiei și propunerea mea, iar astăzi ne vorbește despre nulitatea HCL, amenințând cu atacarea acesteia în instanță. Sigur că această atitudine nu mai e o supriză, Trifu obișnuindu-ne deja cu acțiunile în instanță, așa cum s-a obișnuit la rândul său să piardă mereu astfel de procese.
În tot cazul, neatenția colegului meu are pe undeva și o explicație în graba cu care a părăsit sala de ședință, imediat după bifarea „numărului” de campanie la proiectul referitor la regulamentul parcărilor și cel privind indemnizația consilierilor locali. O dată trecute aceste puncte, Trifu nu a mai avut vreun interes să rămână la ședință, donațiile făcute municipiului Alba Iulia sau dezmembrarea unor imobile nefiind proiecte la care acesta să fi putut capitaliza electoral.
Tot în eroare se află colegul Trifu și când spune că la Alba Iulia consilierii locali au una din cele mai mari indemnizații din țară, însă nici în acest caz nu e clar cine i-a produs inducerea. Îl informez, pe această cale că, luând la întâmplare câteva localități din România (Oradea, Iași, București, Brașov, Cluj-Napoca, Florești), nu am reușit încă să găsesc locul unde indemnizația este mai mică de 10%. Poate data viitoare când face astfel de afirmații, se va și documenta înainte, înlocuind demagogia cu argumente pe cât se poate generatoare de progres și beneficii concrete pentru cetățeni.
În fine, am toată încrederea că independentul cu partid va avea înțelepciunea de a nu se mai pune singur în astfel de situații dificile și va realiza că îndreptarea a cel puțin unei erori depinde de el și îi este la îndemână, renunțarea la o nouă și inutilă candidatură la alegerile locale.
Alin Ignat, vicepreședinte PNL Alba Iulia
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Centura ocolitoare de pe latura de Nord a municipiului Alba Iulia, mai aproape de realizare: Va avea trei giratorii, două pasaje, două viaducte și un pod. Investiție de peste 76 milioane lei
Centura ocolitoare de pe latura de Nord a municipiului Alba Iulia, mai aproape de realizare: Va avea trei giratorii, două pasaje, două viaducte și un pod. Investiție de peste 76 milioane lei Agenția Națională pentru Protecția Mediului a anunțat miercuri, 24 iulie 2024, depunerea solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul Drum de […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 4 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 17 ore
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 2 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
21 iulie 1821: Se naște la Bacău Vasile Alecsandri, poet, prozator și dramaturg
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza