Doi bătrâni din Alba Iulia s-au luat la bătaie cu două tinere care hrăneau un câine abandonat

Polițistii din Alba Iulia au interveni, marți seara, pentru aplanarea unui conflict ce s-a produs între 4 persoane, pe b-dul Revoluţiei din municipiu.

Din primele cercetări efectuate de poliţişti a rezultat că între I.L.M., o tânără în vârstă de 29 de ani, care era împreună cu sora ei, în vârstă de 26 de ani, ambele din municipiul Sebeş, şi C.I., un bărbat în vârstă de 59 de ani, din Alba Iulia, care era împreună cu soţia sa, s-a produs un conflict spontan legat de faptul că cele două tinere au hrănit un câine vagabond.

ELIT

În timpul conflictului cei 4 şi-au aplicat reciproc lovituri iar una dintre tinere a folosit un spray iritant lacrimogen, provocându-i iritaţii în zona ochilor lui C.I..

C.I. a fost transportat la spitalul din Alba Iulia unde i-au fost acordate îngrijiri medicale.

Poliţiştii continuă cercetările pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-a produs acest eveniment.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Ioana SFÂRLEA

Redactor șef
Email: stiri@ziarulunirea.ro

Te-ar putea interesa și:

Informare meteo: Răcire accentuată, precipitații și ninsori viscolite la munte, până sâmbătă după masa

ANM a emis vineri o informare de răcire accentuată, precipitații mixte, intensificări ale vântului și ninsori viscolite la munte, valabilă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Comuna Stremț în scenariul ROȘU, Ocna Mureș, Cetatea de Baltă și Sântimbru în scenariul GALBEN. Măsuri pentru următoarele 14 zile stabilite de CJSU Alba

În urma ședinței Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, s-a dispus menținerea în scenariul roșu a localității Stremț și în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

32 Comentarii

mda 20 august 2014 at 14:11

Gestul uman era sa ia potaia la ele in Sebes. Bravo pensionarilor!!!

gest uman 20 august 2014 at 14:33

mda este tipic pedelist…..pentru el ajutorul, chiar si dat unui animal, este act interzis. Compasiunea lui mda..pedelistul, este inexistenta. Probabil este genul de om care scoate ochii cainilor, omorara pisicile si daca ar putea ar bate oamenii din cauza asocialitatii lui patologice.
Sa ii ia el pe pensionari acasa la el…..

mda 20 august 2014 at 14:44

In orice tara civilizata (spre care ne uitam cu ochii umezi), cainii vagabonzi sunt ori dati spre adoptie ori EUTANASIATI. Nu hraniti la colt de bloc, nu adapostiti prin tot felul de improvizatii si nu lasati liberi pe strada. Prefer 1 milion de potai moarte decat un OM mort. Din cate se pare tu nu ai coborat inca din copac. Si nu, nu sunt PDL-ist. Oricum acest partid e istorie.

NIK 20 august 2014 at 14:38

Mai bine chemau hingherii sal ia decit sa i dea de mincare ,!!!!!!!!!!! Si cui nui place sa ia iel toate potaile din orasi si sa le duca acasa ….

Horea 20 august 2014 at 14:45

@NIK

– sal?
– decit?
– sa i?
– mincare?
– nui?
– iel?
– orasi?

@NIK 20 august 2014 at 14:53

Pt. NIK

Ham! Ham, ham!

dolfi 20 august 2014 at 15:42

alea 2 tinere trebuiau batute peste cap cu javra, apoi amendate ca perpetueaza plaga numita caini vagabonzi. penzionarii aia doi trebuiau dusi la scoala de corectie la tudii avansate de civism si comunicare.

Ion 20 august 2014 at 15:55

iubitori de animale din toate partile…va rog daca chiar ii iubiti ii duceti frumos acasa ii spalati le dati de mancare si le purtati de grija…orice caine de pe domeniul public care nu este supravegheat reprezinta un risc pentru trecatori…asa ca lasati dracu politica..ca altceva nu aveti in cap

voluntar la adapostul de ciini 20 august 2014 at 16:17

Pt,mda…atunci sa comentezi despre ce s-a intimplat aseara, cind ai salvat chiar tu o viata, macar una…fie ea si a unui animal. Afla de la mine ca fetele acelea au gasit stapini la peste 100 de ciini din Alba Iulia si Sebes. Tu ce ai facut pt orasul tau, pentru comunitatea in care traiesti, pentru a ajuta la rezolvarea unei probleme a comunitatii ? Stiti doar sa circotiti de pe margine, sa dati cu pietre , sa judecati. Si asteptati sa va rezolve altii problemele. Problema ciinilor fara stapin este o problema a noastra, a tuturor.
Iar despre eutanasierile care se fac in tarile civilizate, citeste care este diferenta intre a eutanasia si a omori…si ai sa vezi ce inseamna la ei sa eutanasieze un animal.

voluntar la adapostul de ciini 20 august 2014 at 16:20

pt NIK
invata intii limba romana si apoi scrie-ti prerile…nu va stiti scrie nici numele corect dar aveti pareri…mi-e sila.

voluntar la adapostul de ciini 20 august 2014 at 16:22

pt ION
daca nu stiai, iubitorii de animale exact asta fac…incearca sa gaseasca un adapost pentru animalele pe care unii ca voi, le abndoneza.

oana 20 august 2014 at 17:09

Nu te agita. Oaneni acestia care vb ca iubiyori de animale treb sa fac x si y sunt niste ipocriti. Se asteapta ca altii sa rezolve prob societatii… dar doresc sa se bucure de rezultate. Pensionarii astia sunt niste cretini care ar trebuii ei eutanasiati. Sa le fie rusine… ei sunt un exemplu pt urmasii lor. Si ei decid sa arata partea rea a omului.. lipsa de responsabilitate, de civism… cum is suporya ma pamantu pe ei si pe restu idiotilor care au decis sa nu mai fie oameni?

Lucian 20 august 2014 at 19:22

Nu sustin hranirea cainilor comunitari si vreau sa ii vad pe toti „dupa gratii”, insa ca batran sa recurgi la astfel de gesturi mi se pare degradant si injositor pentru imaginea generala a pensionarilor

bot in bot c-o lepra mica 20 august 2014 at 23:03

Nici mie nu imi place sa vad caini pe strada dar nu pot nici sa urasc cainii pentru ca sincer nu i-au fatat extraterestrii pe cur si din senin romania s-a umplut de caini. Cainii apar fiindca lepre de oameni la care le-a fatat cateaua arunca puii pe strada, sau s-a plictisit de caine si il abandoneaza. Pentru ca e plina Alba si tara de romani care n-au de o chifla in stomac dar le trebuie caine de rasa. Si eu as vrea sa vad lepre de oameni inchisi dupa gratii, vara sa moara de sete, iarna sa le degere putza aia mica, sa stea in propriul rahat si sa pape bataie. Lucian asta iti doresc si sa vin sa ma pis pe tine. DA. Sunt de acord sa dispara cainii de pe strada. Dar si cretiniii. Le doresc sa moara.

bot in bot c-o lepra mica 20 august 2014 at 23:06

Si pe putza mica de furnica Dolfi imi doresc sa il intalnesc. Putza mica Dolfi ai curaj sa ne intalnim sa dezbatem si sa povestim la un suc? Sau esti o putza mica si frigida cu degetele de printesa care tasteaza despre bataie din spatele unui pseudonim? Daca institgi la violenta asupra femeilor inseamna ca esti o putza mica care doar cu femeile isi masoara forta.

bot in bot c-o lepra mica 20 august 2014 at 23:16

Dolfi, putza de furnica frustrata, plaga sunt putzele mici ca si tine care respira aerul degeaba, si nu trebuie sa te bata nimeni peste cap ca esti batut de soarta. Eu fac studii avansate nu de civism ci de cinism, si fac pariu pe putza ta de furnica ca o sa aflu cine esti doar ca sa te pun sub lupa sa se uite lumea la tine ce putza mica de furnica esti. Daca tu crezi ca doar tu ai dreptul sa traiesti, sa mananci si sa te simti bine, si ca tu te pisi pe alte specii din jurul tau si pe tot ecosistemul si ca specii ca si cainii trebuie sa dispara atunci eu ma rog sa ajungi sa suferi in chinuri groaznice pana o sa incepi sa ai putina empatie si respect pentru tot ce inseamna viata pe pamant. Asa cum a lasat dumnezeu viata. Ca doar nu le-ai creat tu mai jegule nespalat si cu pisat in creier. Sa suferi. Ca atunci o sa intelegi ca si cainele ala poate si-ar cere scuze la tine ca s-a nascut pe pamant si te deranjeaza desi el n-a vrut, si traieste haituit, batut si flamad pe strazi. Ma rog sa apuci batraneti sa te zvarcolesti lua-te-ar dracu

Mihai 21 august 2014 at 12:34

Daca as putea sa dau like acestui comentariu , as da, dar nu am cum. Noi suntem de vina pentru ca sunt pe strazi si nu avem educatia de a steriliza cateii si de a-i ingriji….ii aruncam langa gunoi ….tara de 2 bani . E dreptul fetelor, sa dea o coaja de paine cui vor ……cei doi batrani ….fara comentarii ….as spune lucruri prea urate.

dolfi 21 august 2014 at 13:34

ce ai mai zoofilule? roaga-te la D-zeu sa-ti dea minte distursule. Si nu uita… libertatea ta se termina unde incepe libertatea mea!

Frustrat esti tu bouvagonule nascut din coitus interuptus.
Iubesti javrele de pe strada, ia-le acasa si foloseste prezervativ, nu de alta da’ ca sa nu le infectezi! Nu ne forta pe noi sa-ti acceptam acest hobby. Asa cum nici un alcoolic ce se pisha pe strada nu ma poate forta sa cred ca ala e comportament normal. Asa ca ciocu’ mic si joc de glezne.

Pentru mine „grija” fata de paraziti, indiferent ca sunt ca tine cu 2 picioare sau cu 4 nu exista, decat solutii ferme la a rezolva cauzele problemei.

Ipocritule urla ca se taie oi, porci, gaini, vaci si alte specii din „ecosistem”. De ce nu salvezi sobolanii si gandacii de bucatarie handicapatule ca si alea fac parte din „ecosistem”?

Roaga-te sa ai minte boule ca nu javrele de pe strada iti platesc pensia sau vreun ajutor de handicapat. Oricum pentru handicapul de care suferi recomand eutanasia.

Imi cer scuze redactiei si celorlalti cititori pentru ca am incercat sa ma cobor la nivelul tau de gibon frustrat sexual.

alexandru 21 august 2014 at 11:44

trecand pe langa comenturile simpatice si rautacioase, peste batranii care au sarit la cele doua tinere, constat cu stupoare ca una din ele( probabil cea mai pasionata de salvarea vietilor pe pamant) detinea in dotare un spray lacrimogen iritant.ce om bolnav umbla in oras cu arme la el?numai o persoana bolnava umbla cu arme.exista numar de urgenta, exista institutii care ne apara.daca tinerele astea se numesc salvatoare de animale, vreau ca societatea sa renunte la ele. si sa pastram cainii.
ce fel de tineri analfabeti intra in conflice cu persoane in varsta?ati lipsit la lectia celor 7 de ani de acasa?

bot in bot c-o lepra mica 21 august 2014 at 14:05

Vai Dolfi putza mica de furnica ce te-ai ofticat ! Ciocu mic si joc de glezne? Bai putza mica tu nu intelegi ca orice ai spune aici egal cu zero barat fiindca eu vreau, adica mor si inviu de curiozitate sa te intalnesc? bai putza mica hai sa ne intalnim ! daca nu vrei inseamna ca intr-adevar esti o putza mica de furnica.

Fiecare vietate din ecosistem are rolul ei. Sunt de acord ca ele atunci cand depasesc un numar mai mare pot deveni o amenintare si pot perturba mediul inconjurator. Din partea omului asta nu cere eliminarea acelei specii ci reducerea numarului si aducerea echilibrului. Cu asta se ocupa omenirea civilizata. Nu romania.

Cainii nu au ce cauta pe strada. Ei trebuie sa aiba un stapan, sa se afle in curtile oamenilor, nu pe strada sa muste oameni sau sa faca mizerie. Bine mizerie fac si oamenii mai multa decat cainii. Aceia care arunca chistoace, pet-uri, celofane etc. ca niste neanderthalii nespalati la putza ca si Dolfi.

Noi detinem niste caini foarte foarte rai la curte care i-ar manca lui Dolfi putza de furnica asa ca pe o gustare, dar nu ii lasam niciodata pe strada nesupravegheati, sunt vaccinati, si atunci cand ii luam la plimbare au botnita, si pungi pentru rahat. Avem o catelusa maidaneza pe care am sterilizat-o tocmai ca sa nu se mai inmulteasca, vreau sa stiu cati „responsabili” plescaitori ca si Dolfi care doar plescaie din gura sunt intr-adevar responsabili?

dolfi 21 august 2014 at 14:21

amice, nu ma cunosti dar imi place ca insisti… Ai ce ai cu putza… O ai mica sau duci lipsa ? Vezi ca e plin de secs-shopuri, ai de unde alege.

Te tot umfli in pene ca o curca beata si te dai mare p-aici ca ce faci tu. Who the f..u..c.k. cares???? Faci ce faci ca vrei tu cu timpul tau! Ah, esti frustrat ca nu te baga nimeni in seama, nu te premiaza ce bun samaritean iubitor de animale esti tu??? ti-au cam murit laudatorii baiete.
Alegeti un alt hobby care nu-ti creaza atatea frustrari. Si repet, si gandacii de bucatarie, plosnitele, purecii si sobolanii fac parte din ecosistem. Pe cand niste date despre cum si cate exemplare ai „salvat” din fiecare?

Vezi ca un psiholog bun te poate ajuta. sau un preot bun.

Nu fii curios… stii vorba aia curiozitatea a ucis pisica.

Stii vorba aia… E mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.

O zi buna si spor la „salvat”. P.S. Girofar ai?

bot in bot c-o lepra mica 21 august 2014 at 14:10

Am donat de-alungul timpului haine la copii saraci si ocazional cand puteam bani. Desi nu e de datoria mea personala sa ingrijesc copilul altuia, dar saracii nu au nici o vina ca s-au nascut ca sa fie abandonati. La fel ca si cainii care nu au nici o vina ca s-au nascut ca sa fie abandonati pe strada. Pe Dolfi putza de furnica ar trebui sa il preocupe si acei oameni care lasa caini cu camionul prin oras, acei oameni nu stiu de nici o lege si de nici o amenda. Au fost bani foarte multi pentru problema asta cu cainii, ca sa se rezolve odata, dar desigur ca au mers in alte buzunare. Si limbrici ca si Dolfi nu stiu ca ei din buzunarele lor, din bugetul nostru al tuturor sprijinim hotia. Ei saracii limbrici sunt ofticati tot pe caini. Atat ii duce capul de limbrici cu putza mica.

bot in bot c-o lepra mica 21 august 2014 at 14:12

Dolfi putza mica de furnica te inteleg, nu la toata lumea trebuie sa le placa cainii, ca tie iti place shaorma ieftina si sa ragai toata ziua, si sa respiri aerul degeaba. Dar zic asa, in rest, tu ce faci bine societatii ? ai dat vreodata vreo punga de faina, de malai vreunui copil orfan? ca eu am dat, chiar mai mult. Vreunui batran ?

dolfi 21 august 2014 at 14:25

asa si, ce vrei sa-ti facem statuie??? crezi ca daca jignesti pe toata lumea esti mare scula in bascula??? Si un excrement de caine lipit de asfalt valoreaza mai mult decat tine… Crezi ca esti singurul care e milos, ajuta semenii??? esti un frustrat nenorocit care a scapat la un calculator cu acces la internet.
Te dai tu aici destept si contrazici pe toata lumea… Poate ai pus tu coa**le la p**la si nu stim noi, amaratule.

Eu n-am nevoie sa ma laud ca am ajutat pe cineva… asta o fac pentru sufletul si multumirea mea, fara sa ma umflu in pene de ce mare „crestin” sunt eu.

bot in bot c-o lepra mica 21 august 2014 at 14:16

Si pentru comentatorii la care le patineaza musca pe creier si spun ca acele doua fete sunt proaste ca poarta spray paralizant la ele, eu zic bravo lor, si voi restul care va incredeti ca salvarea sau politia ajung mai repede la voi sa va salveze pana va da un golan cu ceva in cap sa va omoare, eu zic asa sa stai cu mana in fund. Nici nu meritati sa aveti nimic de autoaparare la voi, poate va mai rareste dumnezeu de pe fata pamantului. Vedem zilnic la stiri, cum organele statului ajung…….prea tarziu, salvarea la fel. Asa ca daca vine unu sa va de-a una peste mecla stati si zbierati si fluturati din maini ca niste pui de avicola ca eu vin cu coliva

bot in bot c-o lepra mica 21 august 2014 at 14:18

Pentru Alexandru. Boule, persoane bolnave exista pe strada mai mult decat iti imaginezi tu. Si daca te ataca o namila, ce faci ? Strigi ca o fetita? Sau ca Dolfi cu putza mica? Nu bai Boule ! Te aperi. Adica tu nu te aperi. Vad ca tie autoapararea iti este un concept strain si prielnic ca sa te duci mai repede in lumea viselor, daca da norocul peste tine.

bot in bot c-o lepra mica 21 august 2014 at 14:30

Dolfi putza mica de furnica iti multumesc ca ma urmaresti si imi urmaresti comentariile ! Am auzit ca faci asta ca sa uiti de foame ! stai pe-aproape. Vorba aia, i have a life ! Acum am si un fan: pe Dolfi putza de furnica :))

bot in bot c-o lepra mica 21 august 2014 at 14:45

Dolfi putza mica de furnica stiu ca nu poti sa te lauzi cu binele pe care il faci tu, acum oricine sa fie in locul tau, cine s-ar lauda ca suge putza la bacterii ? ca ce-i mai mica si mai mica decat putza de furnica lui Dolfi ? Si mai plina de mizerii ? Pai putza de bacterii

adrian 23 august 2014 at 7:26

pensionarii sa aiba grija de nepoti,nu sa se lege de oamenii pe strada….ce i/a f…t grija ca fetele au facut un gest uman…niste neoameni..un fel de @bine ati venit@ pentru sebeseni,care platim din greu in judetul asta,pentru altii…sikteer,m…….

agaton 23 august 2014 at 7:32

batranii aia,dupa ce mananca o pensie pe care o produc acele fete,le mai si iau la bataie,,nemernici comunisti..asta au invatat..sa dea cu pumnul si sa calce cu calul..aia sunt adevaratele javre.,,.demni,, frati ai lui Ficior si Visinescu,bestiile tortionare..

stelian 23 august 2014 at 12:55

Fetelor eu nu am vazut scena dar mi a pov cineva care a vazut…domnu despre care spune politia nu prea arata a pensionar in primul rand, si n al doilea, din sursa pe care o am a fost agresiv sarind la una dintre ele sa o bata!!! incredibil ! eu sunt tata de fete si sa dea dracu sa l gasesc pe nenorocitu ala ca l distrug!!!! am inteles ca fetele sau aparat foarte bine chiar daca din pacate au fost lovite , dar daca nu aveau spray ul Acela ce faceau? stateau pana venea organele g……e ale statului sa le scoata din mainile lu maniacu ala. putea sa recurga la alte gesturi maniacu dracu nu sa sara la bataie… si inca ceva in caz ca parlitu sau familia lui citeste aceste comentarii… din sursa sigura nu stie ce il asteapta pt k eu o sa le caut personal si plecam la vanatoare de ,,pensionari,, comunisti agresivi….!!!!!

muresanu 23 august 2014 at 20:00

Era plin bulevardu’, eu am trecut pe-acolo, am vazut faza si ala dupa cum arata nu era deloc pensionar, dar era un pic sarit de pe fix, dobitocu a dat intr-una din fete dar avea si el nasu spart, nu stiu daca chiar spart dar avea sange la nas, asa ii trebuie la comunist