DNA Alba Iulia face curățenie la primărie. Tot Consiliul Local Mediaș trimis în judecată pentru infracțiuni de corupție
Primarul, viceprimarul și consilierii locali din Mediaș, în total 23 de inculpați, au fost trimiși în judecată de procurorii DNA Alba Iulia în dosarul ”Afacerea Goscom”.
Aleșii vor fi judecați pentru fapte de corupție la Tribunalul Sibiu. Procurorii anticorupție îi acuză pe inculpați că au folosit banii din bugetul public al orașului pentru a cumpăra acțiuni inutile la o societate care se afla la un pas de faliment.
Este vorba despre SC Gospodăria Comunală SA, care era deținută în 2013, în proporție de 80% de către Consiliul Local Mediaș, restul acțiunilor (19,22%) fiind în proprietatea asociației angajaților, denumită Asociația Goscom. Încă din 2008, Primăria Mediaș i-a încredințat societății al cărei acționar majoritar era întreținerea străzilor din oraș, scrie turnulsfatului.ro
Potrivit rechizitoriului DNA Alba Iulia, aleșii Mediașului s-au întrunit în ședință extraordinară pe 31 octombrie 2012 și au aprobat participarea CL cu suma de trei milioane de lei, la mărirea capitalului social al Gospodăria Comunală SA. ”De precizat este însă faptul că, așa cum s-a stabilit în hotărârea AGA a SC Gospodăria Comunală SA, la majorarea capitalului social ar fi trebuit să participe ambii acționari, proporțional cu numărul de acțiuni deținut”, arată procurorii. Însă consilierii locali și ceilalți membrii ai Asociației Goscom nu participă la majorare, astfel că CL Mediaș se trezește că, în urma pompării celor trei milioane de lei, devine acționar majoritar cu 80,78% la Gospodăria Comunală SA, o firmă falimentară. ”În ciuda acestei infuzii de capital, SC Gospodăria Comunală SA nu a reușit să se redreseze, suma fiind insuficientă pentru acoperirea tuturor datoriilor, societatea încheind anul 2012 cu o pierdere de 2,14 milioane de lei”, se arată în rechizitoriul DNA.
Din punct de vedere juridic Asociația Goscom este asociația salariaților societății Gospodărie Comunală SA. În realitate, în spatele acestei asociații se aflau și consilierii locali Teodor Plopeanu și Ilie Lața, fapt ascuns de cei doi, susțin procurorii DNA. După ședința din noiembrie 2013, plata celor aproape 700.000 de lei a fost realizată a treia zi după Crăciun, pe 27 decembrie. Trei zile mai târziu, președintele Asociației, Ioan Șerban, a transferat toți banii din conturile Goscom în contul său de economii. Apoi, pe 10 ianuarie 2014, a început să împartă banii, prin transfer bancar: 104.000 de lei au fost virați în contul lui Ilie Lața sub explicația ”suma datorată”, iar alți 52.000 de lei au ajuns în conturile lui Plopeanu sub explicația ”restituire obligații”. În aceeași zi de 10 ianuarie, Ioan Șerban a alimentat și ”conturile asociaților Goscom care sunt evidențiați nominal în Registrul acționarilor, transferurile reprezentând contravaloarea acțiunilor deținute de aceștia”.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni
Dezvoltarea sistemului informatic în primăria comunei Doștat: Licitație lansată pe SEAP pentru simplificarea procedurilor administrative pentru cetățeni Administrația comunei Doștat, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede implementarea unui sistem informatic pentru simplificarea procedurilor administrative în primărie. Citește și: Reabilitarea și modernizarea primăriei Doștat: Licitația de aproape jumătate de milion de lei, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României