Ştirea zilei

Dispreț pentru banul public? La Alba Iulia câinii sunt STERILIZAȚI înainte de EUTANASIERE

Sfarlea Ioana Raluca

Publicat

în

Pentru cei care citesc ”în diagonală” precizez din start că acest articol nu se referă la măsura de capturare a câinilor de pe străzile municipiului și nici la eutanasierea lor în urma adoptării Legii pentru gestionarea câinilor fără stăpân, ci la modul în care sunt cheltuiți banii publici pentru asigurarea acestui serviciu.

Semnele de întrebare apar la analizarea rapoartelor privind activitatea din adăpostul Primăriei Alba Iulia, întocmite de Serviciul Administrarea Activităților Domeniului Public în care, lunar, apar cheltuieli pentru sterilizarea animalelor, în condițiile în care acestea sunt eutanasiate cu zecile iar adopțiile sau revendicările se cifrează la doar 2-3 câini pe lună.

În acest fel, în conturile firmei care gestionează serviciul de ecarisaj în Alba Iulia intră lunar aproximativ 4.000 de lei (40 de milioane de lei vechi), plătiți din bugetul public, pentru operații care nu sunt necesare, având în vedere că animalele ajung la incinerator după doar câteva zile. La prima vedere suma nu e mare, dar încasată lunar, alături de celelalte cheltuieli decontate de primărie pentru adăpostul din Partoș, constituie un venit confortabil pentru prestatorul de servicii.

Dacă acest lucru este legal o pot spune doar cei abilitați să controleze cheltuirea banului public, iar dacă intervenția chirurgicală se face cu adevărat (nu doar ”pe hârtie”), o pot certifica cei abilitați să verifice activitatea adăpostului din Partoș, dar cu siguranță este nefiresc ca zeci de animale să treacă și prin chinurile unei operații costisitoare înainte de a fi omorâte de tot!

Normele metodologice ale Legii privind gestionarea câinilor fără stăpân spun clar la art. 39(4) ”Serviciile specializate pentru gestionarea câinilor fără stăpân, respectiv operatorii serviciilor specializate pentru gestionarea câinilor fără stăpân au obligaţia să sterilizeze câinii de rasă comună sau metişii acestora revendicaţi, adoptaţi sau menţinuţi în adăpost”, or, este greu de crezut că, dacă s-ar efectua acum un control în adăpostul de la Partoș, vor fi găsiți acolo măcar cei 38 de câini sterilizați în luna ianuarie, fără a mai pune la socoteală alți zeci de câini sterilizați în ultimele 5 luni.

Precizăm că potrivit raportului pe luna ianuarie 2014, suma totală pe care o are de plătit primăria pentru serviciul de ecarisaj este de 12.469 de lei (peste 124 de milioane de lei vechi), din care 3.989 de lei pentru servicii de capturare, transport și îngrijire la adăpost; 3.369 de lei pentru materiale și medicamente; 3.550 de lei pentru manoperă; 1.560 de lei pentru hrană.

Au fost capturați 51 de câini, au fost eutanasiați 50 de câini, au fost sterilizați 24 de masculi și 14 femele, 1 câine a fost revendicat și alți 3 au fost adoptați.

Cheltuielile detaliate pe luna ianuarie 2014 pot fi găsite AICI


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei

Bogdan Ilea

Publicat

în

Directorul general al Fabricii de Arme Cugir și-a dat DEMISIA. Radu Coroamă pleacă din funcția de conducere a companiei Radu Coroamă, directorul general al Fabricii de Arme Cugir, și-a dat recent demisia din funcția de conducere pe care o ocupa în cadrul companiei. Demisia a fost confirmată de Radu Coroamă într-o discuție telefonică cu ziariștii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză

Lucian Dărămuș

Publicat

în

SURSE: Transportul public din Alba Iulia rămâne în „aer”, după ședința AIDA-TL de astăzi. Nicio soluție concretă pentru ieșirea din criză Criza transportului public din Alba Iulia este departe de a fi rezolvată. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro din cadrul ședinței de astăzi, luni, 22 iunie 2026 a Asociației Intercomunitare de Dezvoltare Alba Transport Local (AIDA-TL), […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO: Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial

Dan HENEGAR

Publicat

în

Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu (Uioara) și Ioan Andone (Șpălnaca), sigurii fotbaliști din Alba care au evoluat la un Campionat Mondial! Gheorghe Rășinaru (Sebeș), Ioachim Moldoveanu, din Uioara (actualmente Ocna Mureș) – la Campionatul Mondial din 1938 (Franța) și Ioan Andone, originar din comuna Hopârta (satul Șpălnaca) – la Campionatul Mondial din Italia (1990), sunt […]

Citește mai mult