Dispreț pentru banul public? La Alba Iulia câinii sunt STERILIZAȚI înainte de EUTANASIERE
Pentru cei care citesc ”în diagonală” precizez din start că acest articol nu se referă la măsura de capturare a câinilor de pe străzile municipiului și nici la eutanasierea lor în urma adoptării Legii pentru gestionarea câinilor fără stăpân, ci la modul în care sunt cheltuiți banii publici pentru asigurarea acestui serviciu.
Semnele de întrebare apar la analizarea rapoartelor privind activitatea din adăpostul Primăriei Alba Iulia, întocmite de Serviciul Administrarea Activităților Domeniului Public în care, lunar, apar cheltuieli pentru sterilizarea animalelor, în condițiile în care acestea sunt eutanasiate cu zecile iar adopțiile sau revendicările se cifrează la doar 2-3 câini pe lună.
În acest fel, în conturile firmei care gestionează serviciul de ecarisaj în Alba Iulia intră lunar aproximativ 4.000 de lei (40 de milioane de lei vechi), plătiți din bugetul public, pentru operații care nu sunt necesare, având în vedere că animalele ajung la incinerator după doar câteva zile. La prima vedere suma nu e mare, dar încasată lunar, alături de celelalte cheltuieli decontate de primărie pentru adăpostul din Partoș, constituie un venit confortabil pentru prestatorul de servicii.
Dacă acest lucru este legal o pot spune doar cei abilitați să controleze cheltuirea banului public, iar dacă intervenția chirurgicală se face cu adevărat (nu doar ”pe hârtie”), o pot certifica cei abilitați să verifice activitatea adăpostului din Partoș, dar cu siguranță este nefiresc ca zeci de animale să treacă și prin chinurile unei operații costisitoare înainte de a fi omorâte de tot!
Normele metodologice ale Legii privind gestionarea câinilor fără stăpân spun clar la art. 39(4) ”Serviciile specializate pentru gestionarea câinilor fără stăpân, respectiv operatorii serviciilor specializate pentru gestionarea câinilor fără stăpân au obligaţia să sterilizeze câinii de rasă comună sau metişii acestora revendicaţi, adoptaţi sau menţinuţi în adăpost”, or, este greu de crezut că, dacă s-ar efectua acum un control în adăpostul de la Partoș, vor fi găsiți acolo măcar cei 38 de câini sterilizați în luna ianuarie, fără a mai pune la socoteală alți zeci de câini sterilizați în ultimele 5 luni.
Precizăm că potrivit raportului pe luna ianuarie 2014, suma totală pe care o are de plătit primăria pentru serviciul de ecarisaj este de 12.469 de lei (peste 124 de milioane de lei vechi), din care 3.989 de lei pentru servicii de capturare, transport și îngrijire la adăpost; 3.369 de lei pentru materiale și medicamente; 3.550 de lei pentru manoperă; 1.560 de lei pentru hrană.
Au fost capturați 51 de câini, au fost eutanasiați 50 de câini, au fost sterilizați 24 de masculi și 14 femele, 1 câine a fost revendicat și alți 3 au fost adoptați.
Cheltuielile detaliate pe luna ianuarie 2014 pot fi găsite AICI
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Ştirea zilei
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”
Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]
VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital
Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet
ACCIDENT rutier pe DN 67C, în zona Tău Bistra: Un motociclist ar fi pierdut controlul și ar fi intrat în coliziune cu un parapet Un accident rutier a avut loc pe DN 67 C, în localitatea Tău Bistra, 24 iunie 2026. Din primele informații este implicat un motociclist. Acesta ar fi intrat într-un parapet după […]









