DGASPC Alba: 680 de persoane au fost consiliate în cadrul campaniei de prevenire a sarcinii nedorite. 190 de femei au ales o metodă contraceptivă
Intitulată sugestiv: “Fă copii, doar dacă ai loc și pentru ei în viața ta!ˮ, campania “Prevenirea sarcinii nedorite” a fost promovată la nivelul județului Alba în cele 9 luni de implementare a programului în toate primăriile din județ și, de asemenea, în cabinetele medicilor de familie de către specialiștii din cadrul Echipei mobile de prevenire a abandonului prin prevenirea sarcinii nedorite, educație contraceptivă și planning familial.
În cadrul ședințelor, de grup și/sau individuale, de consiliere desfășurate au fost consiliate 680 de persoane, din care 190 de femei au hotărât să aleagă o metodă contraceptivă.
Proiectul “Prevenirea sarcinii nedorite” este finanțat și coordonat de către Fundația ˮSERA Româniaˮ în colaborare cu Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Alba, desfășurându-se pe o perioadă de 18 luni (01.05.2017-01.12.2018).
Obiectivul major îl reprezintă implementarea unui program de prevenire a sarcinii nedorite și reducerea numărului de copii abandonați prin oferirea sprijinului necesar femeilor fertile și a celor care sunt însărcinate, dar se află în situația de a renunța la sarcină sau de a-și abandona copilul/copiii.
Printre obiectivele campaniei se mai numără: scăderea incidenței sarcinii nedorite în rândul adolescentelor, reducerea numărului de copii abandonați/ instituționalizați; reintegrarea socială, familială, școlară și profesională a femeilor care intră în categoria beneficiarilor direcți ai proiectului; creșterea gradului de implicare a comunității locale și a celorlalte instituții ale statului.
Grupul țintă îl reprezintă: femeile care se află în situația de a-și abandona copilul/copiii și solicită sprijinul DGASPC Alba sau altor instituții; mamele minore; femeile care au abandonat unul sau mai mulți copii ori care au fost în situația de a cere sprijinul Comisiei pentru Protecția Copilului; adolescentele active sexual aflate în sistemul de protecție al DGASPC Alba; cazurile semnalate de serviciile publice de asistență socială (SPAS – uri, DAS – uri) aflate în subordinea primăriilor, unitățile sanitare, cabinetele medicale individuale; femeile care se adresează în mod direct Echipei mobile de prevenire a abandonului prin prevenirea sarcinii nedorite, educație contraceptivă și planning familial și pentru care, în urma investigațiilor, se constată necesară intervenția.
Prin intermediul acestui program se oferă femeilor fertile și celor care se găsesc în situația de a-și abandona copilul/copiii, sprijinul necesar pentru evitarea și chiar înlăturarea situației de risc ce poate apărea și pe care nu o pot rezolva fără o intervenție susținută și de specialitate. Astfel, femeile pot beneficia gratuit de: sfaturi, consultații de specialitate, transport/acompaniere la cabinetul medical specializat și material contraceptiv (sterilete, prezervative și pastile).
Echipa mobilă de prevenire a abandonului prin prevenirea sarcinii nedorite, educație contraceptivă și planning familial, funcționează la sediul DGASPC Alba din Alba Iulia, Bulevardul 1 Decembrie 1918 nr.68.
Persoane de contact: Perți Maria – asistent social și Vârtoc Flavia Daniela – asistent medical (Tel.0755-069 672).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României