Ştirea zilei

Deja se fac rezervări la hotelurile din Alba Iulia pentru Centenarul Unirii. O cameră a fost reținută cu 500 de euro pentru două nopți

Dragoş Suciu

Publicat

în

O cameră la un hotel din Alba Iulia a fost rezervată cu 500 de euro pentru 29 noiembrie – 1 decembrie 2018, perioadă în care se sărbătoresc 100 de ani de la Marea Unire, în acest caz înregistrându-se o creștere de circa 350%.

Persoane care doresc să sărbătorească Centenarul Unirii în Alba Iulia, oraș în care s-a hotărât și semnat actul Marii Uniri, au plătit pentru două nopți de cazare într-o cameră spațioasă și cu toate facilitățile incluse, premergătoare zilei de 1 decembrie 2018, suma de 500 de euro.

Administratorul unității de cazare a declarat joi, pentru ziarulunirea.ro, că respectiva cameră se rezervă în zilele obișnuite din an cu circa 70 de euro pentru o noapte, iar în preajma zilei de 1 decembrie 2018, datorită cererii foarte mari, prețul a ajuns la 250 de euro.

Anii trecuți, în preajma zilei de 1 decembrie, în Alba Iulia și împrejurimi nu se mai găsea nicio unitate de cazare disponibilă, după ce zeci de mii se persoane au ales să sărbătorească Ziua Națională a României în Orașul Marii Uniri.

În municipiul Alba se află peste 20 de hoteluri și pensiuni care dispun de peste 1.000 de locuri de cazare.

Fostul ministru al Comunicațiilor, Marius Bostan, a declarat, la sfârșitul anului 2016, că Alba Iulia ar putea fi vizitată de câteva milioane de turiști în 2018 și de peste o mie de primari.

La 100 de ani de la Marea Unire, mai multe organizații patriotice, administrația locală și județeană, dar și unele partide politice doresc construirea unui monument al Unirii în municipiul Alba Iulia, iar lucrările ar trebui să înceapă curând, având în vedere că ridicarea acestuia ar dura mai bine de un an.

PNL a cerut, recent, Guvernului să finanțeze sărbătoarea centenarului Marii Uniri, precizând că este nevoie de 15 milioane de lei pentru Monumentul Unității Naționale de la Alba Iulia.

Totodată, administrația publică, județeană și liberalii cer finanțare pentru reabilitarea Muzeului Național al Unirii, Sălii Unirii, Palatului Principilor, Bibliotecii Batthyaneum, Catedralei Încoronării, și a casei lui Camil Velican, care a fost primul primar român al oraşului Alba Iulia.

Tot pentru pregătirea Centenarului Marii Uniri, au început lucrările la Câmpia Libertății din Blaj, locul unde în 1848, la Marea Adunare Națională, circa 40.000 de români au strigat ”Noi vrem să ne unim cu țara!”. Costurile depășesc cinci milioane de lei și sunt susținute de Consiliul Județean și Primăria Blaj.

În dimineaţa zilei de 1 Decembrie 1918, în Sala Unirii din Alba Iulia, pe atunci cazinou militar, 1.228 de delegaţi din Transilvania au hotărât Unirea cu România.

Pe 27 iulie 1990, Parlamentul a decis ca 1 Decembrie să devină Ziua Naţională a României.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie

Ioana Oprean

Publicat

în

FOTO | Subiecte la Evaluarea Națională 2026, la matematică: Cercul, paralelogramul și prisma dreaptă – figurile la geometrie Elevii care au susținut miercuri, 24 iunie 2026, proba scrisă la matematică la Evaluarea Națională 2026 au primit varianta numărul 1. Testarea a început la ora 09:00 și se încheie pentru majoritatea elevilor la ora 11:00. Elevii […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători

Ioana Oprean

Publicat

în

Conflictul Primăria Alba Iulia-STP în faza pe ordonanță președințială: Cerere depusă la Tribunalul Alba pentru reluarea transportului de călători Conflictul Primăria Alba Iulia-STP a ajuns în faza pe ordonanță președințială. Primăria Alba Iulia a formulat la Tribunalul Alba o cerere de ordonanță președințială. Prin ordonanța președințială, potrivit informațiilor ziarulunirea.ro, Primăria Alba Iulia, prin primarul Gabriel […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ziua și amenda pentru STP Alba Iulia: Operatorul s-a ales cu o nouă sancțiune de 30.000 de lei, la scurt timp după prima Societatea de Transport Public Alba Iulia a fost sancționată din nou cu o amendă de 30.000 de lei, ieri, 23 iunie 2026. Potrivit unor surse ziarulunirea.ro, STP a primit și marți, 23 […]

Citește mai mult