De astăzi, Administrația Parcului Natural Apuseni demarează activități de ecologizare pe râul Arieșul Mare
Administrația Parcului Natural Apuseni demarează activitățile de ecologizare pe râul Arieșul Mare. Prima etapă este organizată astăzi, 14 aprilie, pe raza comunelor Gârda de Sus şi Albac. Se așteaptă o participare numeroasă din partea membrilor comunităţilor locale şi nu numai.
”Ca urmare a situaţiei constatate pe cursul superior al râului Arieşul Mare privind managementul deficitar al deşeurilor din comunele situate de-a lungul lui, în acest an există o cantitate fără precedent de deşeuri abandonate. Având în vedere faptul că porţiunea superioară a cestui râu, situată între Satul de vacanţă Vârtop şi localitatea Albac, este inclusă în Parcul Natural Apuseni şi în ariile naturale protejate de interes comunitar ROSCI0002 Apuseni şi ROSPA0081 Munţii Apuseni-Vlădeasa, creşterea nivelului poluării acestui râu produce un impact negativ major asupra speciilor de plante şi animale, precum şi a habitatelor acestora. Totodată această zonă este importantă din punct de vedere turistic, iar calitatea peisajului natural ca principală sursă a dezvoltării turismului acestei zone a avut foarte mult de suferit.
Datorită situaţiei prezentate mai sus, RNP Romsilva – Administraţia Parcului Natural Apuseni R.A. în colaborare cu comunele Arieşeni. Gârda de Sus, Scărişoara, Albac şi Horea, au decis organizarea unor activităţi de igienizare a văii Arieşului, care pe lângă scopul de colectare şi evacuare a acestor deşeuri, vor avea şi un scop educativ şi de conştientizare pentru comunităţile locale.
Această activitate dc igienizare este promovată la nivelul comunităţilor locale prin amplasarea de afişe în diverse locaţii. În acest sens, RNP Romsilva – Administraţia Parcului Natural Apuseni R.A. a avut o serie de întâlniri cu reprezentanţii administraţiei publice locale în cadrul cărora s-a stabilit că în activitatea de igienizare vor fi implicate pe lângă angajaţii instituţiilor noastre şi un număr mare de persoane din comunităţile locale.
Sperăm ca la finalul acestor activităţi odată cu refacerea calităţii peisajului natural al văii Arieşului, să stimulăm comunităţile şi administraţiile publice locale să reanalizeze soluţiile privind asigurarea managementului deşeurilor, astfel încât pe viitor atât comunităţile locale cât şi vizitatorii acestor zone să nu mai fie tentaţi să abandoneze la întâmplare deşeuri în ariile naturale protejate cu o ridicată valoare din punct de vedere turistic”, a declarat Alin Moș, directorul Administrației Parcului Natural Apuseni.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Rezultate remarcabile pentru ISU Alba: Popa Ioan și Avram Mihai au obținut locul I, la etapa națională a Concursului “Cel Mai Puternic Pompier”
Rezultate remarcabile pentru ISU Alba: Popa Ioan și Avram Mihai au obținut locul I, la etapa națională a Concursului “Cel Mai Puternic Pompier” Patru pompieri din cadrul ISU Alba au participat în cursul acestor zile la etapa națională a Concursului “Cel Mai Puternic Pompier”, care a reunit aproape 100 de salvatori militari din 28 de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 19 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie 1967: Tudor Arghezi, unul dintre cei mai importanți și mai influenți scriitori ai țării noastre, încetează din viață