Dacii și romanii de la Alba Iulia răsfățați cu specialități inspirate din bucătăria Romei Antice, la emisiunea MasterChef
Dacii și romanii de la Alba Iulia au fost invitații speciali de la show-ul culinar Masterchef din 2 decembrie. Concurenţii au fost provocaţi să le gătească reţete antice, astfel că reenactorii albaiulieni, ce compun trupele Legiunea a XIII-a Gemina, Lupii de Fier ai Apoulonului şi Ludus Apoulensis, au fost cei care au decis ce echipă să meargă mai departe.
După ce au avut parte de o proba profesor-ucenic, pe care au câștigat-o Tudor și Andreea, concurenții MasterChef au fost puși în fata unei noi provocări.
De data aceasta, echipa MasterChef „s-a întors in timp” cu 2 000 de ani si a gătit pentru 150 de „daci si romani”, în castrul Porolissum din Zalău. Împărțiți in doua echipe conduse de Andreea (albastru) si Tudor (rosu), cei opt concurenți MasterChef au făcut o calatorie în timp si au pregătit specialitati inspirate din bucătăria Romei Antice, scrie masterchef.protv.ro.
Conflictele nu au întârziat să apară între cele doua echipe. Atmosfera s-a incins in bucătărie, Andreea si Siserman aflandu-se în centrul actiunii. La final, o singura echipa a fost desemnata castigatoare datorita votulului oferit de 150 de luptatori infometați. După numărătoarea voturilor, echipa roșie, condusa de Tudor, a fost cea care a scapat de testul sub presiune. Mai mult decat atat, prin aceasta victorie, ghinionul sortului roșu a fost spart, fiind prima reușita a concurenților din acest sezon sub aceasta culoare, potrivit masterchef.protv.ro.
Întorși în bucătaria MasterChef, Andreea, Isadora, Rasty si Odette au îmbrăcat sorturile negre si au fost nevoiti sa ii numeasca pe cei pe care ii considera vinovati de infrangerea suferita in castrul roman. La final, Andreea si Isadora au intrat la testul sub presiune, proba care le-a și decis soarta in competitia MasterChef. La finalul probei, Isadora a fost concurenta ca a spus „adio” bucatariei MasterChef, conform sursei citate.
Istoricul Liviu Zgârciu de la Muzeul Unirii Alba Iulia, în rolul lui Dio Cassius, a spus însă că mâncarea a fost foarte bună.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
FOTO | Moment festiv la ISU Alba: 3 ofițeri și 45 subofițeri, avansați în gradul următor, la termen
Moment festiv la ISU Alba: 3 ofițeri și 45 subofițeri, avansați în gradul următor, la termen Moment festiv joi, 1 august 2024, la Inspectoratul pentru Situații de Urgență ,,UNIREA” al județului Alba, la ceremonia de avansare în grad a 3 ofițeri și 45 de subofițeri. Citește și: Ceremonie de avansare la Jandarmeria Alba: 17 cadre […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
30 iulie| Ziua internațională a prieteniei: Cum a ajuns să fie celebrată această sărbătoare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
29 iulie: Ziua Imnului Național. Istoria celor șase imnuri, de la constituirea statului român modern
-
Sportacum o zi
Metalurgistul Cugir, calificare spectaculoasă în Cupa României, 4-1, după prelungiri cu ACS Mediaș! Inspirația lui Lucian Itu!
-
Ştirea zileiacum 17 ore
Truck Tuning Art 2024: PROGRAMUL celei de-a cincea ediții, din Cetatea Alba Carolina. Camioane spectaculoase, demonstrații incredibile, concerte și tombolă cu premii pentru vizitatori
-
Curier Județeanacum 5 zile
Cine este bărbatul găsit DECEDAT în apartamentul de pe B-dul Transilvaniei, duminică după- amiază
-
Curier Județeanacum 4 zile
LIVE VIDEO: Ziua Imnului Național al României 2024, sărbătorită la Alba Iulia, în Piața Tricolorului