Cupa „Rotary” Samos Cluj-Napoca la golf
Sâmbătă, 9 septembrie pe terenul „Paul Tomiţa” din Pianu de Jos s-a desfăşurat cea de-a doua ediţie a Cupei „Rotary” Samos Cluj Napoca. La prestigioasa competiţie sportivă dedicată susţinerii unor cauze sociale, reprezentanţii fundaţiei „Rotary” au invitat la întrecere, dar şi pentru relaxare şi implicare în comunitate, jucători de golf, oameni de afaceri, directori de societăţi comerciale şi bănci, reprezentanţi ai urbei clujene în frunte cu prefectul judeţului vecin Florin Stamatian şi directorul general al Băncii Transilvania, dl Robert Rekkers. Scopul turneului a fost şi unul de suflet „să dăruieşti cât mai mult celor care au nevoie pentru a se realiza în viaţă”, prin acordarea de burse pentru tineri, seminarii şi dezbateri pe teme de etică şi situaţii de criză. În acest sens a fost organizată o tombolă şi diverse licitaţii cu obiecte de artă în cadrul unei cine festive la restaurantul „Golf Hotel Pianu” la finalul căreia d-nii Adrian Magdaş (directorul „Rotary” din acest an) şi Mihai Mihăilescu – responsabil de eveniment, s-au declarat foarte mulţumiţi de reuşită.
La Cupa „Rotary” s-au înscris 32 de golferi români şi străini ajutaţi de tot atâţia caddie, ce au luat startul simultan pe mai multe tee-uri, jucându-se în sistem stableford, HCP jucători. Dar iată rezultatele înregistrate: lcategoria I (0-18 HCP): 1. Viorel Coman (Sebeş) – 39 puncte, 2. Viorel Medrea (Alba Iulia) – 36 p, 3. Dan Ursu (Alba Iulia) – 35 p; lcategoria a II-a (19-36 HCP): 1. Cristian Jurj (Timişoara) – 38 p, 2. Mirel Tomescu (Alba Iulia) – 37 p, 3. Robert Rekkers (Olanda) – 36 p; lcategoria a III-a (37-54 HCP): 1. Mihai Vasile Mureşan – 37 p, 2. Victor Morar – 33 p, 3. Mihai Mihăilescu – 29 p (Cluj Napoca), toţi membrii ai clubului „Paul Tomiţa”; lladies: 1. Mihaela Mureşan (Cluj Napoca) – 36 p; lProbe speciale, Longest drive: Viorel Coman (Sebeş), aproximativ 260 metri; Nearest to the pin: Dan Mihai Pottier (Cluj Napoca) – 8,36 metri de steag („Paul Tomiţa”). Prof Nicolae Ursu ne-a mai informat că următorul turneu la Pianu de Jos se va disputa sâmbătă, 17 septembrie, Cupa „Banca Transilvania”, ediţia a 11-a, pe bază de invitaţii trimise de „Trend Communication” Cluj Napoca. (H.D.M.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Actualitate
Tarife mai MARI pentru colectarea deșeurilor în zona 1: Alba Iulia, Aiud, Ocna Mureș, Teiuș. Două majorări solicitate de RER VEST & RETIM într-un singur an!
Tarife mai MARI pentru colectarea deșeurilor în zona 1: Alba Iulia, Aiud, Ocna Mureș, Teiuș. Două majorări solicitate de RER VEST & RETIM într-un singur an! Prețurile pentru serviciile de colectare a deșeurilor în zona Alba Iulia, prestate de asocierea RER VEST– RETIM ECOLOGIC SERVICE SA, urmează să fie majorate. Modificarea tarifelor a fost cerută […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni