Cum va fi afectată România de criza economică. Analist economic: „Producția se va opri și va însemna un număr mare de șomeri”
Cum va fi afectată România de criza economică. Analist economic: „Producția se va opri și va însemna un număr mare de șomeri”
Despre cum va fi afectată România de criza economică a vorbit analistul economic Adrian Negrescu. Acesta a spus și cât contează faptul că ţara noastră are încă monedă proprie.
„Era o expresie cândva: dacă SUA strănută, Europa face gripă. Tradus în realitatea românească, înseamnă că dacă Europa face gripă, România, din păcate, intră la Terapie Intensivă. Dacă principalii noştri parteneri comerciali, Germania, Italia, Franţa, Spania, vor intra în recesiune, – iar toate semnalele arată că scăderea producţiei, a consumului din aceste ţări, pe fondul inflaţiei generate de război, se accentuează pe zi ce trece – înseamnă că economia românească va suferi un şoc semnificativ.
Se văd deja primele semnale. Inclusiv BNR, în raportul privind creşterea dobânzii cheie, ne anunţă că creşterea economică s-a redus semnificativ, iar industria şi-a temperat foarte mult avansul din primele două trimestre. Alături de consumul populaţiei, care nu mai performează la nivelul din primele două trimestre. Ce înseamnă asta? Înseamnă că, practic, economia a intrat într-o zonă de stagflaţie, adică o creştere economică aproape de zero. Urmează o continuare a creşterii preţurilor, lucru pe care BNR îl vede continuând şi în următoarele luni, din perspectiva trendului”, a declarat economistul Adrian Negrescu.
„Din păcate, în condiţiile în care importăm mare parte din produsele care ţin de consumul populaţiei, de zona de servicii necesare pentru mediul de afaceri, faptul că avem o monedă naţională nu mai reprezintă aproape nimic. Din păcate sau din fericire, avem o economie euroizată, dependentă de euro. Dacă noi nu vom mai putea să exportăm către principalii noştri parteneri, înseamnă că bruma de economie românească pe care o mai avem va intra într-o recesiune. Producţia se va opri şi va însemna un număr mare de şomeri.
Din prisma valorii leului, din prisma faptului că avem o monedă naţională, în momentul de faţă acest lucru este un dezavantaj. Dacă am fi avut euro, investitorii ar fi ajuns mai repede la Bucureşti, ar fi avut mai multă încredere în economia românească şi ne-ar fi oferit dobânzi mai mici atunci când împrumută România. La fel şi populaţia, s-ar fi putut împrumuta la dobânzile din zona euro. Aşa, ne împrumutăm la dobânzile din România, care sunt cele mai mari din Europa, dobânzi de peste 10% pentru populaţie„, a mai declarat Adrian Negrescu, conform dcnews.ro.
Sursa: bugetul.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Actualitate
VIDEO | Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare”
Călin Georgescu, atac dur la adresa Guvernului Veștea: Le-a cerut parlamentarilor să nu voteze Guvernul Bolojan III. ,,Este o capitulare morală rușinoasă și trădătoare” Călin Georgescu, fostul candidat la alegerile prezidențiale, a lansat duminică un atac dur la adresa Guvernului Veștea, susținând că parlamentarii nu ar trebui să voteze un executiv condus de acesta și […]
MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen
MÂINE: Începe Evaluarea Națională 2026: Luni, proba la Limba şi literatura română. Peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris la examen Ministerul Educaţiei a anunţat la sfârșitul săptămânii că peste 148.000 de absolvenţi ai clasei a VIII-a s-au înscris pentru a susţine Evaluarea Naţională 2026, în 2.956 de unităţi de învăţământ/centre de […]
AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Peiu: „Nu vă îmbătați cu apă rece. Mie îmi pare rău că pesediștii își mint alegătorii în halul ăsta”
AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Peiu: „Nu vă îmbătați cu apă rece. Mie îmi pare rău că pesediștii își mint alegătorii în halul ăsta” Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, a anunțat duminică, 21 iunie 2026, că AUR nu va vota Guvernul Adrian Veștea. Declarația vine în contextul în care PSD a votat în […]