CSU LPS Alba Iulia – CSM 2 Satu Mare 91-38 | Victorie facilă, a 5-a consecutivă, junioarele au ieşit la rampă
Victorie lejeră pentru CSU LPS Alba Iulia, în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918”, cu CSM Satu Mare 2, scor 91-38 (23-12, 21-8, 28-2, 19-16), al 5-lea succes consecutiv în Liga 1 pentru echipa condusă de Nicuşor Marcu.
Deşi lipsită de aportul a trei jucătoare de bază, Kelly Walter, Iuliana Petrifălean şi Florina Rusu – nu au evoluat din motive medicale, CSU LPS Alba Iulia s-au impus fără a forţa prea mult, ieşind la rampă tinerele Fleşer, Ivaşcu, Ţetcu sau Bobar.
Ţinând cont de dificultatea redusă a jocului, Nicuşor Marcu a preferat să o menajeze pe baschetbalista din USA, Kelly Walter, principala marcatoare a sezonului.
Echipa din Cetatea Marii Uniri nu a avut nicio emoţie în a câştiga al 5-lea joc la rând, conducând detaşat la pauza mare, scor 44-20, pentru ca al treilea parţial să fie cel mai dezechilibrat, cu oaspetele marcând numai două puncte!
„Am pregătit cu atenţie acest meci, în condiţiile în care ao lipsit 3 jucătoare importante. Junioarele din efectiv au făcut poate cel mai bun meci la Liga 1 şi trebuie să le remarcăm din acest punct de vedere. Mă bucură faptul că tinerele din Alba Iulia cresc de la meci la meci. A rezultat a 5-a victorie, în urma unei prestaţii consistente”, a declarat Nicuşor Marcu.
Pentru CSU LPS Alba Iulia au înscris Andreea Fleşer – 16 puncte, Adina Ivaşcu – 15, Ionela Ţetcu – 14, Alexandra Bobar – 11, Georgiana Plăviţiu – 10, Teodora Petrescu şi Alexandra Boţan – câte 8, Iulia Taltabeţ – 6 şi Daniela Enache – 3, a mai jucat Ioana Olariu.
Următorul meci al pretendentei la promovarea în Liga Naţională se va desfăşura la Cluj, împotriva unui adversar dificil, echipa secundă a Universităţii.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României