CSU CML Soleil Alba Iulia – CET Govora Rm Vâlcea 1-3

Redactia Ziarului Unirea

Partida dintre CSU CML Soleil Alba Iulia şi CET Govora CNMB Rm Vâlcea (liderul grupei) s-a încheiat cu scorul 1-3 (25-16, 24-26, 20-25, 20-25), jocul contând pentru etapa a 9-a a Seriei Sud Vest din cadrul Diviziei A2 la volei feminin. „Momentul cheie al întâlnirii a fost setul secund, pierdut de noi la mare luptă, în prelungiri şi în loc de 2-0 s-a făcut 1-1. Ulterior s-a văzut o cădere fizică datorată lipsei de pregătire şi lotului subţire numeric”, a declarat Vasile Popa, preşedinte CS Soleil Alba Iulia.
Antrenorul Sorin Pop nu s-a putut baza decât pe 8 jucătoare după cum urmează: Andra Resiga, Loredana Paşca, Carmen Borcsai, Ioana Cristina Mircioagă (cpt.), Karina Bonţa, Angela Podină şi Veronica Sandu, împreună cu Andreea Tulbure (“căpitanul” de echipă al junioarelor albaiulience, 17 ani, ce a debutat cu acest prilej în eşalonul secund). Partida s-a disputat după o pauză competiţională îndelungată, iar următoarea întâlnire va avea loc peste două săptămâni, tot la Alba Iulia, pe 19 februarie, când echipa din Cetatea Marii Uniri va primi vizita formaţiei CS Argeş Volei (locul secund). Cu trei etape înaintea încheierii campionatului, CSU CML Soleil Alba Iulia se clasează pe locul trei între cele 4 echipe, cu trei victorii şi şase înfrângeri. (H.D.M.)

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urme dispute dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, câștigate la o diferență de un gol, surpriza fiind înregistrată la Unirea, unde […]