CS Ocna Mureș și-a pierdut căpitanul până anul viitor! Tudor Cristea, accidentare gravă și intervenție chirurgicală
Mijlocașul Tudor Cristea (25 de ani), cel mai vechi echipier al formației CS Ocna Mureș, a suferit o accidentare gravă la genunchiul piciorului drept și este nevoie de o intervenție chirurgicală care-l va ține departe de gazon până în primăvara anului viitor!
Evenimentul nefericit s-au produs la Iernut, în manșa retur a barajului cu campioana județului Mureș, în data de 23 mai, meci câștigat de CS Ocna Mureș cu scorul de 5-4. La o fază produsă în actul secund, când zarurile erau deja aruncate, Tudor Cristea s-a accidentat la un duel aerian nefericit, asta după ce a refuzat să fie înlocuit la pauză. Verdictul a fost unul dur: ruptură parțială a ligamentului încrucișat la genunchiul piciorului drept. La mijlocul acestei luni, fotbalistul “alb-albastru” va efectua un examen medical la Cluj-Napoca și în funcție de verdict va fi programată și operația. Perioada de indisponibilitate este estimată la 6 – 8 luni de zile, situație în care revenirea pe gazon este anticipată pentru martie 2022, totul depinzând de recuperarea post-operatorie.
“La o minge lungă am sărit la cap cu un adversar. Am fost împins în aer, am căzut rău și piciorul s-a îndoit sub mine”, a dezvăluit Tudor Cristea.
Cu 21 de reușite, Tudor Cristea a fost golgheterul formației din orașul natal acum două sezoane, în anul promovării pe a treia scenă, iar în campionatul trecut a punctat în 5 rânduri, fiind al doilea marcator a trupei pregătite de Gabriel Cotoară. Cu excepția a 2 ani petrecuți la echipa de juniori a ISCT, întreaga-i carieră s-a legat de “Soda dragă”, (mai bine de 15 ani) fiind și purtătorul banderolei de căpitan de echipă (pe care în returul precedent a împărțit-o cu Marian Guț).
“Sunt lucruri pe care nu poți să le controlezi. Până în prezent nu am avut parte de o asemenea accidentare cruntă, cel mult a fost vorba despre o întindere de ligamente”, a explicat jucătorul exponențial al grupării de orașul salin, preluată de curând de antrenorul Paul Ciucă.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
Unirea Alba Iulia, la Centenar: în 16 august 2024, expoziție de fotografii la Palatul Principilor și meci de old boys pe „Cetate” cu fostele glorii!
Unirea Alba Iulia, la Centenar: în 16 august 2024, expoziție de fotografii la Palatul Principilor și meci de old boys pe „Cetate” cu fostele glorii! Vineri, 16 august 2024, este o zi specială pentru Unirea Alba Iulia, clubul din Cetatea Marii Uniri aniversând Centenarul, respectiv un secol de la înființare. Pentru a marca acest moment […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
8 august – Ziua Internaţională a Pisicii. Curiozități despre prietenii blănoși care ne bucură viața de peste 9.000 de ani
-
Opinii - Comentariiacum o zi
11 august 1456, ziua în care Iancu de Hunedoara, voievod al Transilvaniei, se stinge din viață. A fost înmormântat la Alba Iulia, iar pe piatra sa funerară stă înscris ”S-a stins lumina lumii”
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
9 august – Ziua internațională a grădinilor zoologice și a parcurilor
-
Sportacum 5 zile
FOTO: Metalurgistul Cugir – CSU Alba Iulia 1-3 (0-1), în Cupa României | Studenții, calificare fără emoții
-
Sportacum 2 zile
ACS Mediaș – Metalurgistul Cugir 3-1 (0-0) | Revanșă amicală după eliminarea din cupă
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
12 august: Ziua Internațională a Tineretului. Ce semnificație are această zi și cum a ajuns să fie celebrată