CS Ocna Mureș, meciul anului, la Zlatna, cu Universitatea Craiova | Mirel Rădoi nu are amintiri plăcute în Alba
Mâine, de la ora 17.00, în nocturnă, la Zlatna, CS Ocna Mureș va disputa meciul anului, contra Universității Craiova, echipa pregătită de Mirel Rădoi, fostul selecționer al reprezentativei României.
Gruparea din Bănie are numai victorii în ultimele 5 întâlniri, una în Cupa României și alte 4 pe prima scenă, iar confruntarea din competiția “KO” va fi înaintea duelului extren de foc, sâmbătă, cu Rapid București.
“Vrem să câștigăm meciul, să luăm o opțiune serioasă pentru calificare și să mergem liniștiți în «Giulești». Vom fi plecați 5 zile de casă, ne vom antrena unde găsim, pe terenuri străine… Din punctul acesta de vedere vom consuma energie și cu deplasarea autocarul, e presiunea rezultatelor, dar suntem pregătiți”, a precizat Mirel Rădoi la finele disputei cu “U” Cluj.
*Prezent la un meci caritabil
În decembrie 2018, la solicitarea lui Mihai Manea, Mirel Rădoi a jucat, la Alba Iulia, în Sala de Sport a Universității “1 Decembrie 1918” într-un meci caritabil, alături de Gicu Grozav sau Nicolae Stanciu. La evenimentul “Împreună pentru Robert” s-au strâns bani pentru fiul portarului Adrian Roman (actualmente la GT Sport Alba Iulia), peste 20.000 de lei, iar Rădoi, pe atunci selecționerul reprezentativei de tineret, ce urma să facă senzație la Campionatul European din Italia 2019, a achiziționat tricoul albaiulianului Nicolae Stanciu contra sumei de 1000 de euro (al său a fost cumpărat, la licitație, de… Stanciu).
*Eliminat pe “Cetate”
Pe gazon însă, amintirile lui Mirel Rădoi în Alba nu sunt la fel de plăcute, întrucât în cele descinderile cu Steaua București, în cele două sezoane petrecute de Unirea Alba Iulia în elită (2003-2005_, “roș-albaștrii” nu au reușit să învingă! În septembrie 2003, la acel 0-0 de poveste, cu peste 25.000 de spectatori pe “Cetate”, Rădoi a purtat banderola de căptan al oaspeților conduși de Victor Pițurcă, însă a fost eliminat în minutul 70! Nici a doua descindere, un an și jumătate mai târziu, în aprilie 2005, “roș-albaștrii” nu au trecut de “alb-negri”. Mirel Rădoi era din nou căpitan al distribuției pregătite de Walter Zenga, care s-a împiedicat, scor 1-1 (1-1) de formația locală, care retrograda la finele acelui sezon când Steaua câștiga titlul!
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
FOTO: CSM Unirea Alba Iulia – FC Ittihad Kalba 1-2 (0-2), în meci amical în Slovenia | Golul „alb-negrilor” marcat de Fetița
Într-o partidă amicală disputată în Slovenia, divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a pierdut cu FC Ittihad Kalba (din primul eșalon al Emiratelor Arabe Unite), scor 1-2 (0-2). Fetița, intrat la pauză a marcat golul „alb-negrilor” (49), asta după ce în prima repriză s-au consemnat reușitele lui Yasser Hassan (7) și Salem Rashid (41). Gruparea […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari