Coşmarul unor locatari de pe strada Păcii
De mai multe ori am fost rugat să mă deplasez pe str. Păcii din municipiul Blaj pentru a mă convinge de spusele unor cetăţeni care mi-au relatat despre o situaţie care a devenit de nesuportat. Iată despre ce este vorba:
La numărul 23 pe strada mai sus menţionată, se află o locuinţă, proprietatea numitului Alexandru Gânţa, care de ani mulţi e părăsită. Asta nu ar incomoda pe nimeni, dar ca să laşi totul de izbelişte, să nu te mai intereseze nimic, peste tot să invadeze o dezordine de nedescris, gunoaie, bălării, şobolani, şerpi, câini morţi, copaci rupţi de furtună care au căzut în curţile vecinilor producându-le pagube, fără a lua nicio atitudine, deşi sesizări au fost făcute de către vecini, atunci acest comportament de nepăsare devine incalificabil iar organele în drept trebuie să ia măsurile de rigoare. Vecinii de la nr. 25 şi 21 nu mai pot suporta mirosul emanat din această curte care a devenit o sursă de infecţie, aspectul dezolant putându-se observa şi din stradă, poarta ruptă, mâncată de rugină, bălării de 2-3 m care au trecut peste gard incomodând şi trecerea pietonilor.
Acum când conducerea municipiului Blaj a făcut şi face în continuare ca aspectul urbei să aibă o înfăţişare cum nu a mai avut-o niciodată, transformând acest oraş aproape din temelie, nu se poate ca respectivul cetăţean să fie lăsat de capul lui, ignorând cel mai elementar bun simţ, creând astfel vecinilor un disconfort pe care nu-l merită, ba mai mult, aceştia fiind pasibili ca oricând să fie contaminaţi de vreo boală infecto-contagioasă.
Sunt sigur că primarul nostru va rezolva doleanţele acestor cetăţeni care ne-au rugat să-i ajutăm pentru a-şi duce traiul cât de cât decent, în condiţii normale.
Aurel ROMAN, Blaj
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir
O nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, în octombrie 2024: Cadre inginerești din întreaga țară se reunesc la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România – Sucursala Alba, pregătește o nouă conferință națională „Profesorul Ion D. Lăzărescu”, la Cugir Asociația Generală a Inginerilor din România (AGIR) – sucursala Alba (cu sediul la Cugir) a […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 3 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum o zi
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Tradiţia fascinantă a Târgului de fete de pe Muntele Găina. Cum erau vândute fetele de măritat în secolul XIX în comunităţile din Munţii Apuseni