Curier Județean

Continuă cercetările legate de accidentul ecologic, care a dus la otrăvirea unei mari cantităţi de peşte pe Râul Cugir

Alexandra Mates

Publicat

în

Problemele legate de accidentul de la UMCugir care a dus la poluarea Râului Cugir cu substanţe toxice este departe de a se fi încheiat. Federaţia Naţională de Pescuit Sportiv, Garda de Mediu şi Apele Române fac în continuare investigaţii pentru ai stabili pe cei vinovaţi de dezastrul ecologic care a dus la otrăvirea unei mari cantităţi de peşte, din specia păstrăv, pe Râul Cugir.

Conducerea Uzinei Mecanice susţine în continuare că a fost un accident produs involuntar, prin defectarea unei conducte la o secţie de tratare din cadrul societăţii, permiţând scurgerea de substanţe galvanice în râul care traversează oraşul. Am mai aflat că s-a mai avansat şi o versiune nouă, potrivit căreia infestarea apei cu substanţe chimice otrăvitoare ar fi avut loc pe Râul Mic şi nicidecum n-ar proveni de la UMC.

Variante care vor deveni relevante doar după analiza probelor de apă prevalate după accident, de instituţiile abilitate şi care  vor fi prezentate peste puţin timp. Oricum, potrivit prevederilor legale, cei responsabili de dezastrul de pe Râul Cugir, sunt pasibili de sancţiuni ce se încadrează între 50 .000 -100.000 lei .

După cum ne spunea Ioan Cristea – preşedintele Asociaţiei de Pescuit Sportiv din Cugir, Federaţia Naţională de Pescuit prin preşedintele său Ştefan Popescu a făcut demersuri la Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură, în vederea susţinerii populării Râului  Cugir cu o însemnată cantitate de puiet de păstrăv care să compenseze pierderile ce s-au produs în accidentul ecologic de la începutul acestei săptămâni.(C.P.)


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Curier Județean

Curier Județean

Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ce spune Primăria Alba Iulia despre ridicarea automatelor de bilete din stațiile de autobuz: ,,Un pas necesar pentru ca Alba Iulia să poată beneficia de un sistem modern de transport public” Operațiunea de ridicare a automatelor de bilete amplasate în stațiile de transport public din municipiu, echipamente aflate pe domeniul public încă din anul 2006, […]

Citește mai mult

Curier Județean

Măsuri de urgență în Alba împotriva caniculei: Puncte de prim ajutor, controale ITM și monitorizarea permanentă a situației din teren

Bogdan Ilea

Publicat

în

Măsuri de urgență în Alba împotriva caniculei: Puncte de prim ajutor, controale ITM și monitorizarea permanentă a situației din teren Având în vedere temperaturile ridicate prognozate pentru perioada următoare, prefectul județului Alba, domnul Nicolae Albu, a convocat astăzi ședința extraordinară a Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Alba, în vederea adoptării măsurilor necesare pentru protejarea populației […]

Citește mai mult

Curier Județean

Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, gladiatori, ateliere  și concurs de istorie. PROGRAMUL

Ioana Oprean

Publicat

în

Festivalul Cetăților Dacice 2026, la Cricău și Ighiu, în 26-28 iunie. Lupte între daci și romani, gladiatori, ateliere  și concurs de istorie. PROGRAMUL Ultimul weekend al lunii iunie aduce în Alba o nouă întâlnire cu istoria, la cea de-a XVIII-a ediţie a Festivalului Cetăţilor Dacice. Pe parcursul a 3 zile, dacii vor fi sărbătoriți la […]

Citește mai mult