Consorţiu şcolar la Cugir
În cursul săptămânii trecute la Cugir s-a desfăşurat o nouă reuniune pe tema înfiinţării consorţiilor şcolare, demers ce are la bază Ordinul Ministrului Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului nr 5.488\2011.
Întâlnirea de lucru a avut loc la Şcoala generală nr 3, în prezenţa viceprimarului Rodica Florea, a directorilor celor 5 şcoli generale din Cugir şi Vinerea precum şi a celor două colegii din localitate.
În cadrul dezbaterilor s-a exprimat opinia ca soluţia oportună pentru reţeaua locală de învăţământ să fie crearea unui singur consorţiu format din şcolile generale şi cele două colegii din oraş. O variantă care după cum ne spunea prof. Horia Rotche managerul şcolii generale nr 3, a fost acceptată de consiliile de administraţie din toate şcolile amintite.
Consorţiile şcolare reprezintă structuri asociative, fără personalitate juridică, constituite din două sau mai multe unităţi de învăţământ preuniversitar şi care se asociază cu avizul inspectoratelor şcolare în baza unui contract de parteneriat pe o durată de 3-5 ani, cu posibilitate de prelungire.
Consorţiile au mai multe avantaje, printre care: – optimizarea gestionării resurselor umane, cu acordul părţilor, asigură mobilitatea personalului didactic între unităţile de învăţământ membre ale consorţiului, utilizare optimă a unor resurse materiale, umane şi financiare proprii unităţilor de învăţământ, obţinute în comun, îmbunătăţirea serviciilor de educaţie s.a
Conducerea consorţiului este asigurată de consiliile de administraţie ale unităţilor de învăţământ care se întrunesc trimestrial sau de câte ori este nevoie cu 2-3 din numărul membrilor. Secretariatul consorţiului este asigurat prin rotaţie, anual, din reprezentanţii legali ai unităţilor de învăţământ.
Potrivit profesorului Rotche, urmează ca legislativul local să-şi dea acordul în legătură cu constituirea consorţiului şcolar din Cugir în cursul acestei luni, urmând că hotărârea de înfiinţare să fie înaintată ISJ Alba până pe 8 ianuarie 2012. (C.P.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Buletinul, obligatoriu la cumpărarea de energizante, tutun și alcool: Ce prevede noua lege
Buletinul, obligatoriu la cumpărarea de energizante, tutun și alcool: Ce prevede noua lege Chelnerii și vânzătorii au acum dreptul să solicite buletinul clienților înainte de a vinde energizante, tutun sau alcool. Președintele Klaus Iohannis a promulgat vineri legea care impune verificarea documentelor de identitate la achiziționarea produselor din tutun și alcool, pentru a reduce consumul […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 6 ore
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 2 ore
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 9 ore
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum 37 de minute
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie
-
Sportacum 4 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea