Actualitate

Concursul de vinuri ”Strugurele de Aur”: Au intrat în competiție peste 26 de producători din toată țara

Sfarlea Ioana Raluca

Publicat

în

Cele mai bune vinuri din țară sunt testate în aceste zile la Alba Iulia, în cadrul concursului ”Strugurele de Aur”, ajuns în acest an la cea de-a VI-a ediție. Au intrat în competiție peste 26 de companii producătoare care participă cu 170 de probe de vinuri albe, roșii, efervescente dar și vinuri de colecție și vinuri speciale.

Potrivit președintelui Asociației Degustătorilor Autorizați din România, Dan Boboc, scopul concursului este promovarea vinurilor de calitate, antrenarea partenerilor din piața vinului într-o competiție benefică în folosul consumatorului dar și educarea publicului privind caracteristicile și tipicitatea vinurilor românești și din import comercializate în România.

Probele au fost secretizate și codificate cu două zile înainte de începerea concursului iar sistemul de notare este cel practicat de Organizația Internațională a Vinului, cu puncte de la 0 la 100.

Pentru a putea participa la concurs fiecare probă de vin trebuie să respecte condițiile de ambalare, marcare și îmbuteliere. În plus fiecare probă trebuie însoțită de buletinul de analiză care conține parametrii fizico-chimici. Ca să testeze vinurile, degustătorului îi sunt servit probe din sticle învelite în hârtie, pentru ca acesta să nu știe ce gustă.

Distincțiile, care nu pot depăși 40% din numărul total de probe intrate în concurs, se acordă în funcție de punctajul obţinut, respectiv între 90 – 100 de puncte – Medalia de aur; între 80 – 89,9 – Medalia de argint; între 70 – 79,9  Medalia de bronz; între 60 – 69,9 Diploma de onoare; între 50 – 59,9 Diploma de participare.

Potrivit specialiștilor vinurile românești câștigă teren și sunt extem de apreciate atât în țară cât și peste hotare. Acest lucru este justificat prin noile soiuri aduse, dar și prin tehnologiile implementate odată cu aderarea la piața comună.

An de an suntem cu vizibilitate mai mare nu numai prin vinurile produse de români ci și prin vinurile produse de investitorii străini în România. Nu întâmplător aici avem francezi, italieni, germani care au venit și au cumpărat și fac vinuri de mare valoare pe care le duc în țările de origine”, a spus Dan Boboc.

Prezent la conferința de presă din deschiderea concursului, Ioan Stanciu, președintele Asociației Țara Vinului a precizat că județul Alba are condiții excelente pentru cultura viței de vie având în vedere că aici se pot obține vinuri de foarte bună calitate pe plantațiile care însumează 6.400 de hectare.

Concursul se desfășoară la Hotel „Cetate” din Alba Iulia, în perioada 3 – 5 septembrie și este organizat, ca și în anii trecuți, de Asociația Degustătorilor Autorizați din România, Organizația Națională Interprofesională a Vinului și Consiliul Județean Alba.


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția”

Ioana Oprean

Publicat

în

Un nou blocaj în negocierile pentru Guvern de la Cotroceni. Președintele Nicușor Dan acuză: „De marți până azi, PNL și-a schimbat poziția” Liderii PSD, PNL, USR și UDMR au fost convocați vineri, 26 iunie 2026, la Palatul Cotroceni de președintele Nicușor Dan, pentru consultări decisive privind formarea unui nou Guvern. Pe masa negocierilor se aflau […]

Citește mai mult

Actualitate

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim

Ioana Oprean

Publicat

în

Cât va fi punctul de amendă de la 1 iulie 2026: Amenzi rutiere mai mari, odată cu creșterea salariului minim Începând cu data de 1 iulie 2026, valoarea amenzilor rutiere va crește odată cu majorarea punctului-amendă la 216,25 lei, echivalentul a 5% din salariul minim brut pe țară. Noile valori vor afecta toate clasele de […]

Citește mai mult

Actualitate

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Ludovic Orban, reacție acidă la adresa președintelui Nicușor Dan: ,,Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului” Ludovic Orban, președintele Forța Dreptei, a publicat un mesaj critic la adresa președintelui României, Nicușor Dan, vineri, 26 iunie 2026.  ,,Nu. Nu ești șeful sistemului. Ești doar marioneta sistemului. Încă sper că nu ai ajuns prizonierul lor. Și, […]

Citește mai mult