Comunicat de presă PSD Alba: Canalizările lui Hava inundă casele albaiulienilor. Șpăgile ies odată cu molozul!
Comunicat de presă PSD Alba: Canalizările lui Hava inundă casele albaiulienilor. Șpăgile ies odată cu molozul!
Canalizările lui Mircea Hava inundă străzile și casele albaiulienilor de mai bine de 10 ani. Ce nu a reușit să facă Mureșul în anii ’70 în Alba Iulia, au reușit Hava și Bardan, prin canalizările lor minuscule, de tip chinezesc, care nu fac față valurilor de ploi.
Legea spune că diametrul conductelor de canalizare și al capacelor de scurgere ale sistemului de canalizare trebuie să fie minimum 250mm pentru rețele de ape uzate în sistem separativ (divizor) și de minimum 300mm pentru rețele de ape meteorice. Hava le-a făcut pe toate mai mici, ca să fie sigur că albaiulienii stau sub apă când plouă.
Oare ce vor spune cetățenii din Oarda care, ani la rând, l-au votat pe Mircea Hava doar ca să le inunde astăzi casele și străzile? Sunt ei mândri de o așa administrație pdlisto-liberală?
Pentru Mircea Hava și Apa CTTA, odată cu molozul ieșit din canalizări, ies și urmele de șpăgi date și luate pentru lucrările dezastruoase la canalizare. Nicio lucrare de canalizare din Alba Iulia, în afară, poate, de cea de pe strada domnului Hava, nu respectă normele legale prevăzute de Ordinul nr. 2901/2013.
Să sperăm că, dacă ajunge inundația și la sediul DNA Alba Iulia, se va autosesiza totuși un procuror cu privire la modul în care au fost efectuate lucrările de canalizare în acest oraș, pantele drumurilor, amplasamentul bordurilor sau deschiderile de canalizare.
Solicităm Autorității Naționale de Reglementare în Domeniul Serviciilor Comunitare și autorităților de management, pentru lucrările efectuate din fonduri europene și guvernamentale, să inspecteze modul iresponsabil în care s-au efectuat lucrările de canalizare în Alba Iulia și modul în care este administrat astăzi acest serviciu public.
Biroul de presă al PSD Alba
copy/paste
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Politică Administrație
Primăria Ocna Mureș va fi modernizată printr-o finanțare PNRR. Licitația de peste 2 milioane de lei, lansată pe SEAP
Primăria Ocna Mureș va fi modernizată printr-o finanțare PNRR. Licitația de peste 2 milioane de lei, lansată pe SEAP Administrația orașului Ocna Mureș, a scos licitația, pe Sistemul Electronic de Achiziții Publice, care prevede reabilitarea moderată a clădirilor primăriei. Se vor executa lucrări la corpul 1 și corpul 2 al primăriei. Citește și: Investiție de […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 5 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
27 iulie – Sfântul Pantelimon, „doctorul fără de arginţi“. Se mănâncă porumb şi dovlecei, pentru ca oamenii să fie viguroşi în timpul iernii
-
Ştirea zileiacum 5 zile
TOPUL NEGRU al liceelor din Alba: Unde s-a intrat cu medii sub 5, la repartizarea computerizată 2024. La trei școli, ultima medie de admitere a fost puțin peste 3
-
Ştirea zileiacum 4 zile
FOTO: O profesoară de la Colegiul Militar din Alba Iulia, „Omul Anului 2023” pe Statul Major al Forţelor Aeriene
-
Actualitateacum 4 zile
Codul rutier 2024: Ce pedepse riscă șoferii români care conduc băuți, în funcție de nivelul de alcoolemie