Comunicat de presă| Deputatul Radu Tuhuț: PSD Alba lansează o petiție pentru îmbunătățirea serviciului județean de transport!
Deputatul Radu Tuhuț: PSD Alba lansează o petiție pentru îmbunătățirea serviciului județean de transport!
PSD Alba lansează o petiție pentru îmbunătățirea serviciului județean de transport persoane. Prin intermediul acesteia solicităm asigurarea accesului la transportul public de persoane prin curse regulate pentru toți cetățenii județului.
Este necesară suplimentarea numărului de curse și autobuze, pe anumite rute, dar și a numărului de trasee, care să lege orașe și municipii de mai multe comune, în funcție de interesul general al oamenilor.
Una dintre nemulțumirile noastre e generată de faptul că, recent, printr-o hotărâre a Consiliului Județean Alba, 9 trasee au fost eliminate din noul program județean de transport care era, oricum, deficitar. Acestea sunt:
– Câmpeni – Roșia Montană;
– Abrud – Bucium – Poieni (Bucium);
– Alba Iulia – Blaj – Cetatea de Baltă;
– Blaj – Jidvei – Veseuș;
– Sebeş – Şugag-Tău;
– Sebeş – Şpring – Roşia de Secaş;
– Blaj – Roşia de Secaş;
– Câmpeni – Bistra;
– Ocna Mureş – Inoc – Ciugudu de Sus.
Voi strânge semnături împreună cu colegii social-democrați din fiecare localitate a județului unde există un transport public de persoane deficitar. La finalul campaniei, petiția și tabelul cu semnături vor fi înmânate conducerii Consiliului Județean Alba pentru soluționarea acestei probleme.
Partidul Social Democrat nu poate trece cu vederea faptul că transportul este o necesitate de bază a oamenilor. Nu toți locuitorii din Alba au mașini personale sau de serviciu și nu își permit să plătească de mai multe ori transportul cu taxi. Mulți locuitori din comunele din Alba sunt ”rupți” de municipiul reședință de județ ori de alte orașe în care trebuie să ajungă.
Pe de o parte, există locuitori în mediul rural care nu pot ajunge în mediul urban unde își au serviciul, unde muncesc în fiecare zi, unde câștigă o pâine. Pe de altă parte, există locuitori în satele din Alba care nu pot ajunge în orașe pentru a-și rezolva problemele legate de sănătate, educație, agricultură, animale, subvenții. Nu pot ajunge la APIA, la Judecătorie, la Spital, la Oficiul de Cadastru etc.
Conducerea PNL a Consiliului Județean Alba e responsabilă de gestionarea transportului județean de persoane. PSD luptă pentru respectarea drepturilor și intereselor cetățenilor din județul Alba.
Deputat PSD Alba,
Radu Marcel Tuhuț
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Actualitate
Cum va fi vremea până în 26 august 2024: Un nou val de căldură în România, cu temperaturi de peste 35 de grade şi disconfort termic. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni
Cum va fi vremea până în 26 august 2024: Un nou val de căldură în România, cu temperaturi de peste 35 de grade şi disconfort termic. Prognoza meteo de la ANM, pentru următoarele patru săptămâni Meteorologii ANM au emis vineri, 26 iulie, prognoza meteo pentru intervalul 29 iulie – 26 august 2024. Potrivit specialiștilor, la […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)