Comunicat de presă| Deputatul PSD Radu Marcel Tuhuț: Politica Ministerului Finanțelor: ”Biciuim mediul privat!”. Penalități pentru firmele care au dus-o greu în pandemie
Am cunoscut mulți operatori economici care au dus-o greu în pandemie, oameni care nu au vrut să pună lacătul pe propria firmă și au preferat să cheme în continuare angajații la muncă, deși nu făceau profit, iar cheltuielile depășeau încasările.
Aceștia sunt adevărații eroi ai mediului privat! S-au gândit la semenii lor, la familiile acestora și și-au continuat business-ul, în ciuda întunericului și a necunoscutelor pe care le aveau în față, în primăvara anului 2020, odată cu instituirea stării de urgență. Poate le era mai bine acum dacă își suspendau activitatea. Dar cât de greu este să renunți la ceva în care ai investit, la afacerea pentru care ești trup și suflet?!
Executivul nu a găsit o soluție pentru mediul privat activ, încurajând, în schimb, șomajul tehnic, plătit cu ajutorul finanțărilor europene și nicidecum cu bani guvernamentali. Sunt patroni care produceau foarte puțin și asigurau salariile cu mari eforturi, fiind nevoiți uneori chiar să aducă bani de acasă. Au rămas, în schimb, cu datorii la Finanțe, din cauza restanțelor la plata contribuțiilor pentru angajați. Cei care și-au continuat business-ul, în ciuda greutățile inerente în contextul restricțiilor, ar trebui ajutați astăzi de Ministerul Finanțelor. Însă politica acestui minister a fost una macabră: operatorii economici sunt ”strânși cu ușa” să accepte anumite eșalonări ale datoriilor, care prevăd inclusiv majorări și penalități. Ei sunt amenințați cu executarea silită dacă nu reușesc să plătească contribuțiile restante de anul trecut, la care se adaugă cele actuale, din fiecare lună.
Astfel, în 2021, firmele au de plătit, pe lângă contribuțiile actuale, restanțele acumulate anul trecut, dar și o ”dobândă” la ele (o adevărată ”a 13-a rată”). Ministerul Finanțelor procedează la fel ca băncile și vrea să facă profit de pe spinarea celor mai răniți ”soldați” ai pandemiei. Iar acest lucru vine, în contextul în care, însuși Ministerul Finanțelor, s-a împrumutat într-un an de pandemie, cu peste 44 de miliarde de euro, crescând datoria publică la 50% din PIB.
Politrucii ”de dreapta” care au impus această politică demonstrează că sunt goi pe dinăuntru și lipsiți de orice scrupule. Ceea ce fac PNL și USR cu mediul privat este o mare nemernicie! Acești liberali și useriști au pe conștiință distrugerea a mii de firme mici, închise în această perioadă, dar și a oamenilor care au rămas fără locul de muncă! Într-un asemenea context economic, mediul privat ar fi trebuit ajutat, sprijinit din toate părțile să își continue activitatea și nicidecum pus la zid și ”biciuit” pentru a scoate bani la bugetul de stat!
Cu stimă,
Deputat Radu Marcel Tuhuț
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Politică Administrație
Comunicat PSD Alba | Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale
Apel către președintele CJ Alba, Ion Dumitrel: Salvarea transportului înseamnă prevenirea depopulării comunităților rurale Fără transport public eficient, satele și comunele județului Alba pierd cea mai importantă resursă: oamenii. În ședința ordinară de astăzi a Consiliului Județean Alba, consilierii județeni PSD au transmis un apel către președintele Consiliului Județean Alba, Ion Dumitrel, solicitând măsuri urgente […]
Comunicat | Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții
Corneliu Mureșan: PSD își asumă guvernarea pentru că România și Alba au nevoie de dezvoltare și investiții PSD susține învestirea guvernului Veștea și își asumă gestionarea unor domenii cheie pentru redresarea economică și socială a țării. Consiliul Politic Național a decis, în unanimitate, ca Partidul Social Democrat să participe la formarea unei majorități parlamentare care […]
Ilie Bolojan, ales președinte al Partidului Național Liberal. Cine sunt membrii echipei de conducere
Ilie Bolojan, ales președinte al Partidului Național Liberal. Cine sunt membrii echipei de conducere Ilie Bolojan a fost ales duminică, 21 iunie 2026, în funcția de președinte al Partidului Național Liberal, în cadrul Congresului organizat la Romexpo. Bolojan a rămas singur în această competiție, după ce Adrian Veștea a anunțat vineri, 18 iunie 2026, că […]








