Ce scrie presa străină despre reținerea lui Mircea Băsescu. „Președintele se apără într-o afacere care îl vizează pe fratele său”

Cazul reținerii lui Mircea Băsescu, fratele președintelui României Traian Băsescu este comentat și de presa străină.

„Preşedintele României se apără într-o afacere care îl vizează pe fratele său”, titrează Agenţia France-Presse. „Preşedintele român Traian Băsescu s-a apărat joi de orice implicare într-un caz de presupus trafic de influenţă atribuit fratelui său, cerând justiţiei să facă lumină în acest caz”, comentează AFP.

ELIT

„Mircea Basescu, în vârstă de 60 de ani, fratele mai mic al preşedintelui, a fost reţinut joi seară, după ce a fost audiat de procurori”, notează AFP.

„Procurorii anticorupţie l-au reţinut pe fratele preşedintelui României”, titrează revista Business Review. „Mircea Băsescu, fratele preşedintelui Traian Băsescu, a fost reţinut joi seară de procurorii anticorupţie, după ce a fost interogat. Mircea Băsescu este suspectat de trafic de influenţă, existând suspiciunea că ar fi primit 250.000 de euro în februarie 2012 pentru a interveni în justiţie în scopul obţinerii unei pedepse mai uşoare pentru Sandu Anghel, cunoscut sub numele de Bercea Mondial, un lider interlop condamnat la şapte ani şi şase luni de închisoare în 2012”, precizează Business Review.

„Justiţia română, care face obiectul unei supravegheri stricte din partea Bruxellesului, s-a dovedit a fi mai eficientă în ultimii ani, conform experţilor. În ultimii doi ani, un fost prim-ministru şi doi foşti miniştri găsiţi vinovaţi de acte de corupţie au fost condamnaţi la închisoare, un lucru inedit în România”, observă Agenţia France-Presse.

ADEZIUNE PLUS ALBA

Dragoș SUCIU

Email: dv.suciu@yahoo.com
Tel: 0740.084.098

Facebook 

Te-ar putea interesa și:

Comunicat de presă Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă și dezvoltată

Beniamin Todosiu, deputat USR-PLUS: În 2020 am declanșat revoluția bunei Guvernări. În 2021 continuăm să construim o Românie dreaptă, modernă… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Comunicat de presă PSD Alba| Sănătatea și siguranța elevilor sunt pe primul plan, iar situațiile speciale impun reguli în consecință!

Consilierii locali PSD ai orașului #Câmpeni îi transmit domnului primar Cristian Dan Pașca, în urma solicitării sale de pe rețeaua… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi ai acestui an!”

Marcel Ciolacu, MESAJ de Anul Nou: ”Au vrut să subjuge România în 2020. Nu i-ați lăsat. Românii sunt adevărații eroi… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!”

Klaus Iohannis, MESAJ de Anul Nou 2021:”Reîntoarcerea la normalitate este tot mai aproape!” Președintele Klaus Iohannis a transmis un mesaj… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Părerea ta contează: Vicepreședintele Comisiei pentru Educație și Cultură din Parlamentul European, Victor Negrescu, vă invită să vă spuneți opinia despre viitorul educației

Europarlamentarul de Alba, Victor Negrescu, invită persoanele interesate de îmbunătățirea sistemului educațional să răspundă la mai multe întrebări, în cadrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

12 Comentarii

Izaura 20 iunie 2014 at 9:06

Demisia tăticule, demisia ! Si pregăteşte-te că urmezi ! Vezi cum faci cu moşia de la Nana, cu casa din Mihăileanu şi cu celelalte, că “Flota” te mănâncă, e pe tine, tăticule !

@Izaura 20 iunie 2014 at 10:44

Poate n-ai aflat finalul scandalului „Nana”: DNA ancheteaza acum primarii psd care au incalcat legea funciara improprietarind ilegal neamuri si prieteni de partid in localitatea cu pricina(unde dai si unde crapa). Despre „Flota” Rodica Stanoiu, fost mi.al justitiei in guv. Nastase a declarat:”Nu putem deschide dosare lui Basescu, ca dam de ai nostri!”(stenograme psd)..Obiectivul cazului Mircea Băsescu este, în primul rând, compromiterea credibilității și integrității DNA și abia în al doilea rând târârea lui Traian Băsescu într-un sordid caz de corupție și declanșarea unei posibile noi acțiuni de suspendare a președintelui. Ceea ce fac Ponta și Voiculescu în acest moment este o tentativă de a îngropa DNA folosindu-se de un interlop extrem de periculos.

Izaura 20 iunie 2014 at 13:09

Hai că asta le întrece pe toate : ăla, adică Mircea Băs. recunoaşte cu guriţa lui că a luat bani, îl vede o ţară întreagă cum şi el şi frati-su se ling pe bot cu Bercea manelistu, vede şi ştie toată lumea ce s-a întâmplat cu Flota, în final ăla îşi trage ditamai moşia la Nana, moşie cumpărată de la o firmă fantomă de apartament, cu un credit pe care NIMENI, dar nimeni în ţara asta nu l-a mai putut contracta de la o bancă de stat, şi totuşi avem tupeul să venim şi să spunem că pentru toate astea Ponta şi Voiculescu sunt vinovaţi … Culmea absurdului …

Ghita 20 iunie 2014 at 13:31

@Isaura, nu m-ai mÎnca kkt ca devii dependena, de el, ca porcul! ” înregistrările ambientale realizate ulterior de oamenii legii în mai multe locuri, inclusiv în biroul lui Mircea Băsescu, în prezenţa lui Căpăţână şi a lui Florin Anghel, fratele președintelui l-ar întreba pe fiul lui Bercea dacă i-a dat vreodată bani. Fiul lui Bercea Mondial ar nega, recunoscând că banii lor s-au dus la Aversa şi îi vor înapoi, spune avocatul lui Mircea Băsescu.” Vad ca ai stilul lui Radu Cormos!

Izaura 20 iunie 2014 at 13:55

@ Ghiţă – Dacă mi l-ai fi citat pe Fărămiţă Lambru, mai mai că te-aş fi crezut, dar dacă mi-l citezi pe avocatul lui Mircea Băsescu, e clar ! Hai las-o baltă ! Te iert pt. jigniri, probabil atât te duce capul, dar cred că nu ţi-ar strica să mai mergi pe la şcoală . Vezi că în vacanţă se organizează la HCC cursuri intensive de abecedar pt. începători.

Ghita 20 iunie 2014 at 20:25

Vad @Izaura, ca tu nu crezi nimic, tu ai obsesii, si pe tine ca si pe „nepotul” tortionarului comunist Florian Cormos, actualmente „mare fruntas PeNaL(pupincurist a lui Sañedru, mai ales dupa o sesiune de Hora Calugareasca)”, obsesia ta este Basescu! Dar de fapt tu ramaii cu obsesiile tale, si in final Varanul Felix, tot va baga puscarie! De fapt nu ma intereseaza Mircea Basescu, ca daca ii vinovat cu adevarat sa bage puscarie, dar nu cred ca probele impotriva lui sunt „beton”, ca in cazul lui Felix Varanul!

gogu 20 iunie 2014 at 14:05

Draga Izaura, informatorul de la latrine este vinovat pentru faptele sale,felix-motanul primind,in prima instanta, o condamnare de 5 ani cu executare,iar micul Che n-are nici o vina in guvernarea Romaniei,deoarece el nu guverneaza,doar abereaza,asa ca fiecare-i vinovcat doar pentru faptele sale,a disparut flota si marinaru-i vinovat,la parnaie cu el,este vinovat Mirciulica de trafic de influenta,la parnaie,sa nu amestecam una cu alta,sa-si spuna justitia cuvantul si sa respectam deciziile ei,este o vorba…”nu-mi place aceasta lege sau aceasta sentinta,dar o respect”, in Romania politicienii sunt mai presus de lege,vezi cum se ascund de justitie prin tot felul de tertipuri si intr-un final,dupa ani lungi de amanari cand sunt condamnati,se imbolnavesc sau se „julesc la gati” sa scape,oare nu -ti amintesti de generalul Voicu cum il carau in carucior prin sala de judecata,de fostul prim vanator al tarii care s-a julit cu-n „dum-dum” sau de ala din Constanta ce a adormit intr-o noapte la volan in mijlocul intersectiei,beat mort, si acum se trateaza prin SUA „ca-i pe moarte si moartea-i zice ca-i greu,depasind 100 de kile”…si exemplele sunt multe!

Judecator Majistral Grefier Avocat Bercea Mondial, Jr. 21 iunie 2014 at 9:36

domnesora i zura,

mancat ias sufletu tau sa t il mananca! famelia lu bercea mondialu multumeste la psd si lu partidu conserva si la hantena tri si la toti fanii lor pantru ajutoru dat lu bătrânu

mo izuro mo, sa traiesti mancat as gurita ta aia spurcata care scote minciuni pa banda dai inainte fara numar

aveto bahtale izura

Buletinul Meteo 21 iunie 2014 at 10:03

„Timpul probabil” s-a adeverit ! Dupa cum v-am spus, in plina vara vremea s-a racit simtitor si iata, pe unele meleaguri a aparut Eschimosa !

apoliticul 20 iunie 2014 at 16:11

Cred ca se incearca reeditarea povestii cu pixelul albastru.A fost convocat Funeriu sa calcule ze viteza cu care au intrat banii in buzunarul lui Mircea Basescu.
Sa-ti fie rusine Dinu Patriciu !!

galati69 20 iunie 2014 at 16:50

Francezii mncatori de rahat ca de obicei . In loc sa isi vada de presedintii lor curvari , mai bine se uita numai la vecini sa vada ce pot arata cu degetul

viorella 21 iunie 2014 at 9:33

mai galati 69 astia francezii dar mai ales doamna merkel erau prietenii de nadejde ai lui basescu, acum cand asta face caca nu e voie sa se uite numai cand e ferchesit si frumos? sa-ti fie rusine ca te iei de prietenii tatucului vostru stiti voi care ca il aveti in suflet.