Ce AMENDĂ rişti dacă PARCHEZI maşina pe un LOC CU ABONAMENT în Alba Iulia

*Deocamdată, nu există posibilitatea ca maşina să îţi fie ridicată

masini parcateDacă până la finele anului trecut fiecare cetăţean albaiulian îşi parca maşina care pe unde apuca, din luna decembrie, în mai multe zone din oraş au început să fie date în folosinţă locurile de parcare cu abonament, închiriate de la Primăria Alba Iulia, astfel că şoferii care vor parca de acum înainte pe un loc care nu este al lor riscă amenzi între 100 şi 200 de lei.   

ELIT

Se întâmplă, ca mai nou, să găsim puse în faţa blocului, chiar în locul unde loc de parcarene-am parcat maşina, diferite bileţele sau cutii de carton, prin care cetăţenii semnalează faptul că locul este rezervat, sub formă de abonament şi ne avertizeză să nu mai parcăm acolo.

Ei bine, aşa este. Din luna decembrie au fost date în folosinţă locurile de parcare închiriate de la primărie, iar potrivit lui Ioan Vodă, şeful Poliţiei Locale Alba,  şoferii care îşi găsesc blocat locul de parcare din faţa blocului nu au altă soluţie decât să sune la Poliţia Locală. Oamenii legii vor da amenzi conducătorilor auto care parchează pe un loc care nu este al lor.

Sumele pe care trebuie să le plătească proprietarul unei maşini care a parcat pe un loc rezervat sunt cuprinse între 100 şi 200 de lei, iar dacă se achită în termen de 48 de ore, 50 de lei.

Totodată, şeful Poliţiei Locale precizează faptul că, deocamdată, nu există un sistem de ridicare al maşinilor, însă amenzile pot fi date zile la rând, dacă continui să parchezi maşina neregulamentar.

Reamintim că, pentru un loc de parcare, albaiulienii plătesc anual o taxă de 120 de lei, cu TVA inclus, taxă ce se modifică prin hotărâri ale Consiliului Local al municipiului Alba Iulia. Beneficiarii locurilor de parcare au dreptul de a folosi locul de parcare timp de 24 h/zi.

Citeşte şi (Zeci de albaiulieni stau la coadă peste noapte în faţa Primăriei, pentru a prinde un loc de parcare).

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

Te-ar putea interesa și:

OFICIAL| 3.697 cazuri noi de coronavirus în România. Bilanțul total ajunge la 676.968 de îmbolnăviri

Marți, 12 ianuarie 2021, Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității noul bilanț al pandemiei de COVID-19 în România. Până… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| PERCHEZIȚII în Alba și alte județe din țară într-un dosar cu acuzaţii de fals de monedă: Cum opera gruparea infracţională

Ofițerii BCCO Piteşti au efectuat marţi, 12 ianuarie, mai multe percheziţii domiciliare, în judeţele Alba, Sibiu, Arad şi Bacău, într-un… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

DOCUMENT| Orașul Abrud SCAPĂ de restricții. Incidența de infectare a scăzut sub 1,5/1000 de locuitori

Datorită scăderii incidenței cazurilor de coronavirus sub 1.5 la mie, orașul Abrud scapă de restricțiile impuse prevenirii răspândirii noului coronavirus,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO| Trafic în condiții de iarnă pe Autostrada A1, din cauza ninsorii abundente. Zăpada a luat iar prin surprindere autoritățile

Traficul rutier se desfășoară cu dificultate luni după masă pe Autostrada A1, între Deva și Ilia. Din cauza ninsorii abundente,… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Alba Iulia REVINE la SCENARIUL ROȘU. Incidența de infectare a ajuns la 3 cazuri/1000 de locuitori

Deși carantinarea Municipiului Alba Iulia a „dat roade” în ceea ce privește scăderea numărului de persoane infectate, orașul nostru a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

OFICIAL: Starea de alertă, PRELUNGITĂ cu încă 30 de zile: Măsurile și restricțiile care vor trebui respectate

Prelungirea cu 30 de zile a stării de alertă, începând de miercuri, 13 ianuarie a fost aprobată de către Guvernul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

42 Comentarii

j 6 ianuarie 2014 at 13:07

Bine bine am inteles ca si-au cumparat locurile dar imbecilii de la primarie sa scrie clar pe un panou plasat in parcari ca idiotii ca si asta cu afisul sa stie clar ca locurile lor de parcare sunt rezervate doar intre orele 18.00 si 08.00 ! De cand s-au „vandut” locurile de parcare pe unele strazi nu mai poti circula decat pe spatiul carosabil deoarece pe trotuare sunt parcate zeci de masini in timp ce locurile „rezervate” stau goale iar pietonii risca sa fie accidentati ! Rusine Primariei Alba Iulia dar mai ales smekerasului de Paul Voicu care s-a ocupat de locurile de parcare. Sa vedem ce o sa faci bai Paule cand o sa te dea cineva in judecata deoarece a fost nevoit sa mearga pe spatiu carosabil din cauza masinilor parcate pe trotuare si a fost accidentat… Si va mai dati oras european ! RUSINE !

es 6 ianuarie 2014 at 15:01

Baiete, locul de parcare e platit 24/24h nu de la 18.00 la 08.00 cum vrea muschiul tau. NU cred ca ai calitatea necesara sa faci ”legi” locale. Asa ca ciocu mic.

HH 6 ianuarie 2014 at 22:04

O MARE MIZERIE A PRIMARIEI ALBA IULIA !
1. UNDE PARCAM CEI CARE NU AM AJUNS SA REZERVAM UN LOC DE PARCARE SAU MERGEM IN VIZITA LA CINEVA ??!
2. IN BUCURESTI / CLUJ PRETUL UNUI LOC ESTE DE 50-60 DE LEI/AN !
3. PE STRADA CLOSCA PRIMARIA A VANDUT LOCURI DE PARCARE SI PE CAROSABIL, ESTE LEGAL ??!
NISTE MIZERABILI !!!
hAVA AI FACUT VREUN LOC DE PARCARE( NOU, NU TRASAT CU VOPSEA) ??

dolfi 6 ianuarie 2014 at 13:16

deci care-i faza cu locurile de parcare cumparate? care le-a cumparat le are pe viata? daca a cumparat 2 sau 3 unu langa altu, il opreste cineva sa-si puie straturi cu ceapa, rosii, crastaveti pe ele?
Vreau sa stiu!

Cosbuc 6 ianuarie 2014 at 15:21

@ dolfi – Asta mi-a placut ! Si daca tot ” locul de parcare e platit 24/24h” ( cum zice „es”) si „daca a cumparat 2 sau 3 unu langa altu” inseamna ca daca nu-l „… opreste cineva sa-si puie straturi cu ceapa, rosii, castraveti …” poate omu sa-si faca si un loc de veci acolo, nu ?!!

comsa andrei 6 ianuarie 2014 at 13:18

alo … de unde ai scos chestia cu 18.00 si 08.00 ??? e valabil 24/24 tantalaule … daca nu esti in stare sa platesti o parcare …. parcheaza in alta parte …

j 6 ianuarie 2014 at 13:35

Bai BOULE in orice oras civilizat nu cumperi loc de parcare pentru 24h !

i 6 ianuarie 2014 at 18:07

Crezi ca daca faci pe cineva bou esti mai destept? In orasele alea civilizate (pe care ma indoiesc ca le-ai vazut, tu fiind e de felul tau foarte necivilizat) parcarea e de la 16 la 8 in parcarile de pe langa institutii, parcari publice mari etc. unde platesti abonament de parcare, dar N-AI UN LOC CU NUMAR REZEVAT. Ai inteles boule? Parcarile de langa bloc sunt facute ca sa ai unde parca dreacului cand vi seara acasa rupt in gura de la lucru. Si nu se da mai mult de un loc de parcare DECAT daca nu sunt cereri suficiente pentru locurile existente. Si daca ai fi mai putin bou ai vedea ca sunt si locuri libere (fara ”P”) in toate parcarile.

Ghita 6 ianuarie 2014 at 13:28

Ce lipseste de la aceasta idee este marcarea corespunzatoare a locurilor respective.
De unde sa ghicesc eu ca un R scris pe un loc de parcare sau un carton ca cel din imagine este serios si nu e „abureala”?
Daca nu e marcat corespunzator locul atunci amenzile trebuie evitate.

gicu 6 ianuarie 2014 at 13:34

cand o sa inchirieze primaria si locurile pe unde sa mearga cetatenii ?

alin 6 ianuarie 2014 at 14:29

Şi cu musafirii o sa-i preluăm de la intrare din oraş. De ce nu s-au lăsat câteva locuri libere . Dar cred că tot din cauza de buget sa încaseze cât mai mult. Ar trebui şi oameni competenţi în primăria Alba Iulia pentru asemenea decizii

marian 6 ianuarie 2014 at 14:31

Asta cu locurile de parcare,e o caterinca de nota 10.Totul e facut,ca sa faca bani Primaria,nici de cum,pentru cetatean..

marius 6 ianuarie 2014 at 14:56

bai fratilor dar voi nu vedeti ca aceste parcari sunt niste prostii? adica da eu platesc loc de parcare si cand vin gasesc locul de parcare ocupat ce fac? cu ce ma incalzeste ca ii da la celalalt amenda daca nu i-mi elibereaza locul de parcare ,ma duc si parchez pe locul celuilalt si vine si-mi da si mie amenda …..
AR TREBUI SA NU PLATIM SI SA NU REZERVAM NICI UN LOC DE PARCARE PENTRU CA NU MERITA !!

aaa 6 ianuarie 2014 at 15:55

Cred ca cel mai bine era atunci cand nu plateam nici un abonament. Aproape tot timpul se gasea un loc liber pe undeva, nu se infuria nimeni ca stau pe locul lui si musafirii aveau si ei loc pe undeva. acum e o aglomeratie de nedescris, lumea umbla cu cartoane ca altfel cand vii acasa locul e ocupat si eu ce fac…sun la comunitari care dau amenda da nu ridica masina, ma pun pe locul unui vecin si le zic comunitarilor sa ma amendeze?sau urc masina pe trotuar sa nu blochez si eu pe vecinul?!E o aiureala completa, o colecta la bugetul prmariei . Sunt si cateva locuri neplatite pt. musafiri cica, pe care mai pot parca cei fara abonament, mult prea putine si de obicei sunt deja ocupate de cei cu tupeu care zic ca au abonament. Nu a venit primaria sa marcheze nimic si sta cineva noaptea sa vada daca are un P pe dale? La cluj au rezolvat cu un marcaj, parcare cu abonament, 6 locuri 20-26 si gata, vezi si tu ca e sus. Da ce sa mai vb…

Rc 6 ianuarie 2014 at 16:04

In orice tara civilizata nu se vinde parcare punct.Numai la noi se fac tampeni de genul asta.

Ovidiu 6 ianuarie 2014 at 16:20

Ce va tot plangeti precum niste babe constipate ! In primul rand locul de parcare este inchiriat, nu cumparat. In majoritatea oraselor exista asa ceva, poate ca nu in felul acesta ci sub alta forma (cum a fost si la noi, adica parcari cu tichet). E o varianta buna si cu valabilitatea abonamentului de parcare intre anumite intervale orare (16-08 + S si D), insa nu cred ca are rost sa ne batem capul cu asa ceva. Noi nu stim sa respectam marcajele din parcarile de la Hipermarket si avem solutii la tot ce se scrie in ziar. Nu cred ca e nevoie de alte tablite suplimentare pt. a marca locul de parcare, e suficient marcajul existent, ar arata precum crucile in cimitir pentru ca se gaseste cineva sa le personalize.In concluzie , ADAPTAREA LA CIVILIZATIE ESTE IMPOSIBILA.

Parerea mea... 6 ianuarie 2014 at 16:22

cu parere de rau pentru cei care si-au facut abonamente, dar sunt PROSTII PROSTILOR !!! cunosc zone unde nu e rezervat nici un loc, toti parcheaza unde gasesc loc liber si nu e nici o cearta pe locuri sau alte nebunii…PROSTII au inghitit momeala primariei si au aruncat cu banii, ca doar masian lor e sfanta si nu poate sta decat pe un singur loc, tot sfant probabil.

euu 6 ianuarie 2014 at 16:57

Sunt perfect de acord.. in ampoi 3 nu s-au platit decat doua locuri de parcare de catre un strut … restul locuri sunt ocupate de primul sosit si ajung locurile pentru toata lumea si nu este nici o cearta … cei mai mari prosti sunt cei care platesc licurile de parcare..

Status-Quo 6 ianuarie 2014 at 17:11

Da Primaria Alba Iulia a cui e? Pe banii cui a facut Primaria Alba Iulia parcarile? Pe banii lu Hava? Ai lu Voicu?

VorbeGoale 6 ianuarie 2014 at 17:45

Cine e acest Voda Ioan care habar nu are ca sanctiunile pe care le dau subalternii lui pentru asa ceva sunt intre 100 si 200 lei,stiu asta pentru ca am primit si eu una.Acest Voda(prin loboda) ar trebui sa mai puna mana si pe o carte nu numai pe paharul de vin sau sa se indure sa deschida PC-ul din birou si sa invete sa il si foloseasca nu sa il tina de decor.

Cristi 6 ianuarie 2014 at 20:49

luati exemplul Sibiului. Tichet in parbriz, locul marcat pe o tablita, respectiv…20 de loc cu abonament.cand trece comunitari si gasesc una fara, dau amenda. dar in alba fiecare vrea locul de la intrarea in scara, din fata geamului etc etc….

si eu 6 ianuarie 2014 at 22:10

buna
sunt de acord cu ceea ce a spus „euu”.In zona in care locuiesc eu nu s-au platit locurile de parcare, iar din respect pt ceilalti nu as putea inchiria vreun astfel de loc. Toti suntem cetatenii orasului si toti ar trebui sa ne „bucuram” de ceea ce ne ofera el cu bune si cu rele.

Mihai1962 10 ianuarie 2014 at 0:09

respect?…la noi?…ma bucur ca gandesti asa…nu ar fi rau sa fie in toata tara RESPECT unii fata de altii!

muntean 6 ianuarie 2014 at 22:15

A fost un joc al primariei pt a incasa niste bani de la niste fraieri romani care au simtul proprietatii, fratilor daca vreti proprietati mutati-va la casa si faceti-va acolo ce vreti voi, puneti-va straturi in dormitor, romani prosti… ati mai stat si doua zile la coada la primarie comunisti ratati…..De amenda ce sa mai zic, nu se poate sa primesc o amenda daca nu sunt anuntat in prealabil de niste amarate de indicatoare…ratatilor…comunistilor stiti sa dati amenda……pe ce dati amenda daca nu informati oamenii, ati facut niste desene pe dale platite la suprapret, nimic mai mult……….politia locala :))))))) i-ati facut DOAMNE…..

pataki diana 6 ianuarie 2014 at 22:20

Ba sa le fie ridicata masina fara discutie. eu am platit locul de parcare si altii blocheaza locul de parcare si isi lasa masina nemiscata cu anii incurcandu- ne pe noi ceilalti si nimeni nu le face nimic.

Roxana T 6 ianuarie 2014 at 22:39

Ovidiu are perfecta dreptate!!! In toate orasele mari din tara unde s-a implementat acest sistem de inchiriere a spatiului public, chiriasul are dreptul sa foloseasca acest loc teoretic 24 h, insa daca vine un musafir in bloc sau alt cetatean strain de bloc poate parca linistit in intervalul 8-18 cand asa zisul „proprietar” e la serviciu, cu un eventual biletel de „bun simt” in parbriz cu un nr de tel unde poate fi contactat, pt a muta masina! Atentie, acest lucru se face si in cazul in care locul este al „nimanui”!!!! Deci tot de bun simt!!
Atentie , la cat de repede Primaria v-a dat locurile, asa vi le poate lua! E doar un loc inchiriat! Atentie la clauzele din contract!

nicu 7 ianuarie 2014 at 0:26

fiti atenti ce am patit.. la mine pe strada toate locurile sunt cu rezervat nu gasesti unul liber – am parcat masina in locul unuia care stiam ca a plecat la maicasa la tara, locul meu de parcare fiind ocupat, ala a venit dupa 2 ore gasind locul ocupat a parcat in alt loc rezervat, ala ce avea locul rezervat a sunat la polititie, politia l-a amendat pe vecinul, iar ala negasind loc de parcare a parcat in locul altuia care era si ala rezervat care l-a randul lui a primit si el amenda iar dimineata m-am trezit si eu si inca vreo 4 vecini cu amenzile pe parbriz asa frate asa functioneaza politica primariei dupa ce, nu e nici un loc de parcare liber in cartiere ne mai si amendeaza. In toatal intr-o ora s-au dat 8 amenzi… asa creste bugetul primariei.

gigi l. 7 ianuarie 2014 at 0:33

Hai sa fim seriosi!, locurile de parcare „cu plata” sau abonament sunt acele locuri care iti ofera ceva : accesul intr-o zona istorica, intr-o zona cu trafic intens, supraveghere video sau cu paznici… etc. Ce ne ofera noua primaria in schimbul taxei pe locurile de parcare din spatele blocului, pe care parcam cu ani de zile inaintea de HCL-ului asta abuziv?
M-am bucurat la darmarea garajelor din oras, desi am avut si eu unul, eram perfect constient de aspectul inestetic si mai ales de incorectitudinea fata de ceilalti proprietari de autovehicule(tot mai multi) care nu aveau unde sa parcheze pentru ca si vecinul de la 1 avea garaj pentru muraturi si cel de la 7 era plecat in Franta de 3 ani si avea doua.Bun, am scapat de garaje, am pus pavaj, si acum ar trebui sa construim alte garaje , virtuale, numite „locuri de parcare cu abonament”.
Nu vad unde e rezolvarea „problemei” ?! sau doar aspectul il deranja pe domnul primar ? Daca e asa de ce , ma rog, sunt zugravite 3 blocuri verzi, unu mov si celalalt bej? din cauza simtului estetic al arhitectilor de zona? :)))
Domnule primar, care sunt beneficiile noastre , ale comunitatii dupa investitiile si lucrarile cu care dvs va laudati ca le-ati facut pentru oras cu firme care au castigat licitatiile corect?
Ca avem cheltuieli majore in plus?
Un fel de hai sa platim la Polaris mai mult pentru acelasi serviciu pe care ni-l facea SALPREST-ul cu jumatate din bani?
Poate vi se pare ca ne mintiti cu „bradul care danseaza” ? Ala e pentru turisti, am inteles, dar noi?!!!!
Pentru noi cateva amenzi… intre 300 si 500 !

@gigi l. 7 ianuarie 2014 at 1:33

Tu esti chiar bezna! Ca ai 95% din reteaua de apa si canalizare noua, ca ai drumuri asfaltate, trotuare pavate, scoli puse la punct, copaci plantati, cetatea restaurata etc. tu nu ai nici un beneficiu? Muta-te unde capeti beneficiile pe care iti inchipui ca ti se cuvin, un prost mai putin in oras.

Mihai1962 10 ianuarie 2014 at 0:06

Asta de la sfarsit ti-o spui tie???..vezi raspunsul de mai jos,ca e mai pertinent!

gigi l. 7 ianuarie 2014 at 0:45

A, da , am uitat sa precizez , sunt de acord cu Ovidiu … saracul om… e demn de mila.:) Civilizatia presupune respect fata de cetateni , nu asuprire . Iar daca asta consideri tu civilizatie, incearca sa mai faci cateva excursii peste hotare. Ia-ti pix si foaie , o sa ai ce nota.

Roxana vreau ca si tu sa intelegi ca primaria, ca institutie, lucreaza in folosul comunitatii. Nu ne-a dat nimic,noi comuntatea votam oamenii care sunt sau nu capabili sa lucreze in institutia care ne administreaza, atentie, domeniul public .Iar locul din fata blocului nu il poate lua domnul primar la el acasa.

Roxana T 7 ianuarie 2014 at 1:26

raione fromGigi I., ai perfecta dreptate, primaria lucreaza in folosul comunitatii si ar trebui sa avem un cuvant de spus in orice investitie care se face tot in folosul comunitatii, din banii pe care noi ii platim ca impozite si taxe. In alte tari, cetatenii unei anumite zone/cartier, sunt instiintati acasa in scris si chiar li se cere sa-si exprime opinia cu privire la constructia unei cladiri, introducerea, chiar si temporara, a unui sens giratoriu, construirea unui parc de copii etc. Si stiti care e culmea? Se tine cont de parerea oamenilor!!
Pe noi nu ne intreaba nimeni , nimic, ne ne trezim peste noapte cu tot felul de reguli, cu tot felul de modificari la schimbari, ca nici nu mai stii pe ce lume esti.
Nicu, imi pare rau! La mine in cartier, e un mosulica cu o masina veche, care iese foarte rar cu masina !
Doi vecini si un strain de bloc, in interval de 2 sapt, au parcat pe locul lui, neinchiriat (nici un loc nu e inchiriat). Mosulica enervat la maxim suna la 112 sa vina sa-i elibereze locul ca el nu are unde parca.
Prima oara a scapat cu un avertisment si crezand ca vecinul are pile la politie, a sunat si a doua si a treia oara! Afla ca a primit mosulica doua amenzi frumoase, ca nu mai zice nimic cand parcheaza altul pe locul „lui”!

gigi l. 7 ianuarie 2014 at 2:48

Domnule „@” , dumneata ori lucrezi in primarie , ori esti unul din batranii organizati in echipe care facea coada pentru un loc de parcare in fata primariei, oricum e urat ca aduci insulte atat de josnice, asta iti tradeaza nivelul cultural. Eu te intreb foarte frumos si explicit: LA CE PRET AI TOATE „BENEFICIILE” ASTEA CARE LE-AI ENUMERAT MATALE?
Vrei sa iti aduc aminte cat a crescut pretul apei din raul Sebes in ultima vreme? Intrebam cat costa canalul ? Dar pe apa de ploaie cat platesti dumneata, domnule „@” ?
Cat ti-a crescut factura pentru ridicarea deseurilor anul acesta, domnule „@” ?
De ce , intr-o democratie, cu libertate a pietei primaria te obliga sa semnezi acelasi contract de salubrizare ca si ei printr-o HOTARARE DE CONSILIU LOCAL? , chiar daca si tu esti societate comerciala si ai dreptul sa-ti alegi singur colaboratorii de orice natura?
Ce inseamna 95 % pentru dumneata? , sa ne intelegem putin.
Nu contest ca o parte din tevile de canalizare sunt noi, e si normal sa intretii o retea si sa o maresti in functie de expansiunea orasului , dar Alba Iulia deverseaza in totalitate aproape apele uzate in raul care trece pe langa noi, fara a le epura, pentru ca statia de epurare e de mult depasita de necesarul orasului.
Scolile ce?,poftim??? :)) sunteti glumet , domnule „@” 🙂
Iar in „cetatea restaurata” nu vad ca beneficiar decat unlele societati comerciale care au pus stapanire pe mare parte din ea.

Drumurile asfaltate si trotuarele pavate sunt o normalitate intr-o „viitoare capitala europeana” :))

Oricum , dumneavoastra sa stati linistit in apartamentul din 280, sa fiti multumit ca aveti energie electrica si ca nu va scoate primaria din casa, sau la birou in primarie , ca nu o sa fie nici un nebun sa va dea afara nici de acolo, ca doar si el la randul lui are … asfalt 🙂

@gigi l. 7 ianuarie 2014 at 11:12

Ai intrebat care sunt beneficiile cetatenilor la investitiile facute. Am enumerat cateva, chiar daca sunt normalitate, la fel cum este normalitate sa platesti pentru toate astea de la impozit pana la facturi. Ca tu crezi ca ti se cuvin gratis sau ieftin e doar o dovada ca mai ai de invatat.

Ovidiu 7 ianuarie 2014 at 7:17

Din comentariile de mai sus se vede clar dezbinarea dintre oameni. Rezultatul dezbinarii este TV-ul, proasta informare a cetateanului, lipsa de documentare, invidia si pana la urma ura si rautatea. Tot timpul ne intereseaza ce face celalalt si nu ceea ce facem sau avem de facut fiecare dintre noi. Avem solutii la toate dar cand e vorba sa facem noi ceva, cautam sa gasim un vinovat. Pai daca nu era Hava sau care ori mai fi ei, sa stiti ca sigur era altul cu alt nume si la fel se vorbea despre fiecare, poate chiar mult mai rau. Pai ce ma intereseaza pe mine daca vecinu’ de la 2 sau de la parter si-a platit sau nu locul de parcare? Acest lucru este fix problema lui si nu are dacat sa faca ce doreste. Rumegati de 2 ori inainte sa va dati cu parerea ca si cum unii dintre voi credeti ca detineti adevarul absolut.

loli 7 ianuarie 2014 at 9:24

Un articol de tot …,e al treilea an la rand cand imi rezerv locul de parcare.Am avut o multime de situatii cand mi-am gasit locul ocupat,dar niciodata n-am sunat la Politie.Parcam in alta parte si asteptam sa se elibereze,in alte dati claxonam si o data l-am blocat pe nesimtit ca-si facuse un obicei din asta.Ideea de baza este ca pana nu se va implementa sistemul in tot orasu vor exista persoane care considera ca daca in cartierul lor se pot parca unde vor ,asa pot face peste tot.Cand isi vor rezerva si ei locul vor intelege de ce ai pretentia sa-l gasesti liber cand vii seara de la servici.

gelu 7 ianuarie 2014 at 10:27

Idee de mesaj pe carton: „De ocupi parcarea mea, se dezumfla roata ta!”

AB 7 ianuarie 2014 at 16:09

O porcarie mai mare nici nu se putea face! Sa parchezi pe trotuar in timp ce parcarile stau goale .!!! NU TREBUIAU INCHIRIATE PARCARILE !! s-a facut un mare deserviciu cetatenilor Albei. Sper sa se revina la normal.

Picos Mihai Ovidiu 7 ianuarie 2014 at 22:49

CORECT!!!!!

vasile 7 ianuarie 2014 at 17:24

fara parcari platite si asa suntem cum suntem bani pt bugetarii din primarii

gogu 7 ianuarie 2014 at 18:43

In multe orase mari din Europa posesorii de masini platesc anual un abonament pentru a parca pe strazile cartierului,au un tichet pus in parbriz sau pe bord cu nr.de tichet valabil pe anul x,nr.de inmatriculare si nr.cartierului, unde locuiesc.Daca se duce-n vizita, cum se spune aici „unde parcam cei ce mergem in vizita”,in alt cartier trebuie sa-si scoata bon de parcare de la aparatele puse de primarii sau parcheaza masina in parcari private.Pentru respectarea acestor reguli intre orele 9-20 de luni pana vineri si sambata de 9-14 sunt angajati ai primariei care numai asta fac-verifica masinile parcate sau angajati ai unor firme particulare ce au contract de servicii cu primariile respective si care unde gasesc masini parcate care nu-s din respectivul cartier si fara bon de parcare valabil pus sa se vada pe bord…lasa amenda sub stergatorul de parbriz scoasa de un aparat destept ca un telefon cu data,ora,locul…tot tacamul si automat se inregistreaza si-n biroul impozite amenda respectiva,iar amenzile sunt de 20-30 de ori mai mari decat pretul unui bon de parcare pentru o ora…asa ca suntem doar la inceput de drum,dar este o sursa destul de mare pentru primarii de scos bani…”dinh piatra seaca”!

Picos Mihai Ovidiu 10 ianuarie 2014 at 0:01

Pareri pro si contra…mai multe CONTRA…si propuneri de bun simt de a rezolva cat de cat problema parcarilor.Merg des pe str. Arnsberg si asa e…blocaj pe sosea si parcare mai mult goala!Am scris si eu pe aici despre problema circulatiei si parcarilor de pe str.Lucian Blaga,unde e un haos total,pentru ca nu se pune 1(un) semn de sens unic…aici e si Colegiul Medicilor si Preciosa si parcare pt. cei ce locuiesc sau lucreaza in zona.Am scris si cu asta am ramas !!!!..macar un raspuns de primeam si simteam ca nu am pierdut timpul degeaba cu propuneri,utile,cred eu! La fel si pe Arnsberg si in TOT orasul trebuie facut ceva de Primarie…ca sunt destui acolo care pot incerca sa rezolve problema parcarilor!..iar cred ca scriu degeaba,dar macar m-am racorit!