Cultură Educație

Câştigătorii Olimpiadei Naţionale de Istorie şi-au primit premiile

Redactia Ziarului Unirea

Publicat

în

Ieri, 21 aprilie, la Casa de Cultură a Sindicatelor a avut loc festivitatea de premiere a laureaţilor celei de-a XXXV-a ediţii a Olimpiadei Naţionale de Istorie, găzduită de municipiul Alba Iulia în vacanţa de primăvară a elevilor. Pe lângă membrii Comisiei naţionale de istorie, organizatori şi oficialităţi judeţene şi locale, la eveniment a luat parte şi secretarul de stat al Ministerului Educaţiei, conjudeţeana noastră Oana Badea, care a ţinut să-i felicite pe elevi, profesori, dar şi pe organizatori. Au fost înregistrate în total 49 de contestaţii, una depusă de elevul Cătălin Briciu (Colegiul Naţional „HCC”), dar niciuna dintre acestea nu a fost admisă, astfel că topul iniţial nu a mai fost modificat. În clasamentul final, judeţul Alba a cucerit un titlu de vicecampioană şi 4 menţiuni prin: Mădălina Nistor (premiul II), care este calificată şi la faza naţională a olimpiadei de limba română, Paula Ghergu (ambele de la Colegiul Naţional „HCC”, profesor Daniela Cetean), Ioana Lazăr (Şcoala „Mihai Eminescu” Alba Iulia, prof. Daniel Boian), Alexandra Ionela Oltean şi Alexandru Drugă (ambii de la Colegiul Militar „Mihai Viteazul”, prof. Paraschiva Fărcaş), cu toţii meritând din plin sincere felicitări.
Premiile au fost înmânate de prof. univ. dr. Iacob Mârza, preşedintele Comisiei naţionale de istorie. În afara premiilor şi menţiunilor oferite de MECTS, au mai fost oferite menţiuni speciale din partea Universităţii „1 Decembrie 1918” Alba Iulia. Conf. univ. dr. Octavian Tătar a anunţat că ocupanţii podiumului de premiere aflaţi în ultimii doi ani de studiu vor fi admişi fără concurs la Facultatea de Istorie (fără aplicarea criteriilor de selecţie). Candidaţii care au obţinut premiile I, II, III la nivel naţional sau judeţean vor beneficia şi de o bursă specială din partea universităţii în cuantum de 200 de lei/lună pentru anul I de studiu, putând obţine şi alte tipuri de burse. De asemenea, Universitatea „1 Decembrie 1918” a oferit şi 4 premii speciale liceenilor albaiulieni, constând în diplomă de merit şi cărţi de specialitate, pentru pasiunea cu care studiază istoria şi pentru originalitatea lucrărilor. Într-un top al olimpiadei unde principalul criteriu a fost punctajul, judeţul Alba s-a clasat pe un onorant loc 13, înaintea unor judeţe mult mai mari şi mai bine cotate, ca Prahova, Gorj, Dâmboviţa, Mehedinţi, pe podium aflându-se, în ordine, judeţele Bacău, Suceva şi Cluj.
Iată câteva opinii din partea participanţilor:
lCristina Păun, clasa a VIII-a (Piatra Neamţ), premiul I: „A fost un premiu neaşteptat. Când am participat la faza locală nu m-am aşteptat să ajung până aici. Este incredibil. Sunt foarte mulţumită şi recunoscătoare, pentru că m-au ajutat atâtea persoane care au crezut în mine. Organizarea a fost mulţumitoare. Oraşul este foarte frumos şi cred că a fost o idee strălucită să se organizeze etapa naţională aici, la Alba Iulia”.
lIoana Mare, clasa a IX-a (Bacău), premiul I: „Am muncit foarte mult pentru această olimpiadă, fiind şi la profilul matematică-informtică, intensiv engleză. Mi-am dorit foarte mult să câştig, pentru că şi anul trecut am cucerit premiul I la Olimpiada Naţională de Istorie pe care a găzduit-o oraşul nostru, Bacău. Mai mult, am fost singurul reprezentant al judeţului la clasa a IX-a. Mulţumesc lui Dumnezeu şi mulţumesc foarte, foarte mult tuturor celor care m-au ajutat şi au avut încredere în mine. Istoria este o pasiune pentru mine, deoarece gândurile mele se îndreaptă spre medicină sau astro-fizică. Alba Iulia este un oraş interesant şi mult mai liniştit decât Bacăul”.
lprof. dr. Doru Dumitrescu, inspector general MECTS: „Olimpiada Naţională de Istorie s-a desfăşurat în condiţii normale la Alba Iulia. Ca nivel de dificultate, subiectele au avut un grad mediu. Comparativ cu ediţia precedentă de la Bacău, am constatat un plus de calitate la elevii din clasele X şi XII, o constanţă la clasele a VIII-a şi a XI-a şi, din păcate, un uşor regres la cei din clasa a IX-a. Oricum, toţi merită felicitări pentru că au ajuns până aici”. Felicitări tuturor! Robert GHERGU


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Cultură Educație

Cultură Educație

VIDEO | „Educatoarea cu lipici” – De ce este bine ca cei mici să meargă la Târgul de c’Arte Alba Transilvana de la Alba Iulia?

Ioana Oprean

Publicat

în

„Educatoarea cu lipici” – De ce este bine ca cei mici să meargă la Târgul de c’Arte Alba Transilvana de la Alba Iulia? Dragi părinți, bunici și copii, în perioada 19 – 21 iunie 2026, pe esplanada Muzeul Național al Unirii, are loc cea de-a XVII-a ediție a Târgului de c’Arte Alba Transilvana, un eveniment […]

Citește mai mult

Cultură Educație

19 iunie-1 iulie 2026 | „Între LINII”, expoziție de artă la Depozitul de Ceramică Veche din Alba Iulia: Trei generații, trei stiluri diferite și o singură poveste comună – devenirea

Ioana Oprean

Publicat

în

„Între LINII”, expoziție de artă la Depozitul de Ceramică Veche din Alba Iulia: Trei generații, trei stiluri diferite și o singură poveste comună – devenirea Expoziția, inițiată de artista Hani Sasu, propune un dialog vizual între generații și reunește lucrările elevilor clasei a IX-a de la Liceul de Arte „Regina Maria” – secțiile Arte Plastice […]

Citește mai mult

Cultură Educație

22 martie 2026 | De la Roma la Alba Iulia: Cipriana Smărăndescu aduce muzica lui Bach într-un concert special acasă

Ioana Oprean

Publicat

în

22 martie 2026 | De la Roma la Alba Iulia: Cipriana Smărăndescu aduce muzica lui Bach într-un concert special acasă Un artist născut la Alba Iulia și format pe scenele europene revine în fața publicului local: Cipriana Smărăndescu susține duminică, un concert de orgă dedicat muzicii lui Johann Sebastian Bach. Un drum care începe acasă […]

Citește mai mult