Ştirea zilei

CASS pe tichete de masă din 1 ianuarie 2024: Bani de la săraci pentru îndestularea bogaților!

Unirea Ziarul

Publicat

în

CASS pe tichete de masă din 1 ianuarie 2024: Bani de la săraci pentru îndestularea bogaților!  Un nou impozit, contribuția la sănătate pe bonuri de masă

Guvernul PSD – PNL taxează cu 10 la sută o componentă importantă a veniturilor celor mai săraci angajați

Deși le place să se prezinte ca politicieni care vor binele românilor și dezvoltarea țării, PSD și PNL au reușit să împartă prin politicile fiscale și economice pe care le iau, românii în două categorii: casta bugetarilor care doar încasează de mai bine de un an măriri salariale peste măriri salariale și casta celor care activează în mediul privat care încasează de mai bine de un an și va mai încasa și în continuare doar măriri de taxe și impozite.

De parcă nu era destul de mare spolierea introdusă prin taxarea firmelor, guvernul s-a gândit că trebuie să bage mâna și direct în buzunarul angajaților din privat!

Citește și: Tichete de masă 2024: Valoarea unui bon va fi majorată la 40 de lei, de la 1 ianuarie

Concret, așa cum am mai scris, de la 1 ianuarie 2024, se introduce un nou impozit – contribuția la sănătate (CASS) pe tichetele de masă. Aceasta este 10 la sută în valoarea tichetelor primite de un angajat în fiecare lună. Este știut că tichetele de masă sunt acordate în mediul privat, oamenilor care muncesc și au salarii mici, aceasta fiind, de altfel chiar rațiunea pentru care au fost introduse și scutite de taxare.

Dar, lăcomia bugetară nu are limite și nici bun simț. De la 1 ianuare, în timp ce angajații din privat primesc de la guvernul PSD – PNL  acest „cadou” care le reduce veniturile, angajații de la stat primesc încă o mărire de salarii, de 5 la sută. O primesc deși, fapt fără precedent în lumea civilizată, salarile bugetarilor sunt cu mult mai mari (cca. 60 la sută pe medie) decât salariile din sectorul privat.

Incapabil să elimine evaziunea fiscală sau să distribuie echitabil povara fiscală, guvernul PSD – PNL aplică principiul „să dai tot în boul care trage”, adică în angajații din mediul privat, tot mai săraci de la an la an. Asta pentru că firmele, pe care guvernul PSD – PNL le jupoaie cu noi și noi taxe, nu mai au resurse care să le permită să țină pasul cu majorările salariale din sectorul public.

Nu spune nimeni că anajații de la stat nu muncesc, dar contribuția la formarea Produsului Intern Brut, implicit la susținerea cheltuielilor statului revine înj pondere masivă angajaților din mediul privat. Până la acualul guvern, nimeni, niciodată nu și-a bău joc de mediul privat.

Guvernul PSD – PNL e un haiduc modern: îi jefuiește pe sărăci și dă la bogați!


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate

Bogdan Ilea

Publicat

în

AVARIE MAJORĂ de curent în Alba Iulia, Sântimbru și Pâclișa: Zeci de mii de oameni au rămas fără curent. Peste 80 de străzi, afectate O pană majoră de curent a lovit județul Alba în această dimineață, joi, 25 iunie 2026. Peste 50 de străzi din municipiul Alba Iulia au fost afectate.  Zeci de mii de […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii din Alba Iulia încep să se alăture șoferilor STP aflați în grevă: „Ca și cetățean al acestui oraș am venit să-i susțin. După ce ne-au purtat atâția ani în spate, măcar atât merită și ei” După aproape două săptămâni de grevă a șoferilor Societății de Transport Public (STP) Alba Iulia, tot mai mulți cetățeni […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital

Bogdan Ilea

Publicat

în

Momentul impactului de la Teiuș, în care doi vârstnici de 77 și 80 de ani s-au ciocnit cu două tricicluri: Aceștia au fost transportați de urgență la spital Doi vârstnici de 77 și 80 de ani, din Teiuș, au ajuns cu răni la spital după ce s-au ciocnit cu două tricicluri electrice, după un accident […]

Citește mai mult