Bilanţ pe anul 2011 şi planuri pentru 2012 la ASTRU Cugir
La Cugir a avut loc reuniunea de sfârşit de an a Asociaţiei Tineretului Român Unit Greco-Catolic din oraş. Întâlnirea a debutat cu o rugăciune rostită de către toţi membrii prezenţi, împreună cu asistentul spiritual, pr. dr. Viorel Codrea, şi imnul ASTRU Eparhial Lugoj cântat de cei prezenţi. În anul 2011, membrii ASTRU Cugir s-au implicat nu numai în organizarea activităţilor deja tradiţionale, ci şi în organizarea evenimentelor la nivel eparhial.
Iată câteva dintre activităţile tradiţionale: participarea la întâlnirea diecezană a tinerilor de la Lugoj (cu implicarea membrilor ASTRU Cugir în organizarea evenimentului), participarea la Campionatul Naţional de Fotbal de la Sinaia, organizarea taberei de vară de la Cugir, ieşirea la munte cu animatorii participanţi la tabără, participarea la pelerinajul tinerilor pe traseul Şimleul Silvaniei (Bădăcin) – Sighetu Marmaţiei, în august 2012, organizarea în colaborare cu AGRU Cugir a concertulului de colinde.
Din calendarul ASTRU Cugir pe anul 2012 sunt şi câteva activităţi noi: multiplicarea activităţilor recreative şi diversificarea lor, activităţi socio – caritabile (vizitarea bolnavilor la Spitalul Orăşenesc Cugir, vizitarea bătrânilor din parohie, etc.), ieşire pentru 2 sau 3 zile la iarbă verde, cu corturile, pentru consolidarea grupului de tineri şi armonizarea caracterelor tinerilor membri, organizarea unui campionat local de tenis de masă, reînceperea catehezelor pentru copii etc. Pr. Viorel Codrea a propus organizarea unor exerciţii spirituale în Postul Crăciunului şi/sau Postul Paştelui, eventual în cele 3 zile de misiuni la care să participe membrii ASTRU Cugir, exerciţii care vor avea rolul de a-i ajuta pe tineri în formarea lor ca oameni, creştini şi viitori tineri profesionişti.
Robert GHERGU
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga
Elevul fruntaș Daniel Cârnaț, de la Colegiul Militar din Alba Iulia, premiul I la un concurs de literatură și arte vizuale dedicat poetului Lucian Blaga Elevul fruntaș Daniel Cârnaț s-a remarcat din nou în cadrul activităților culturale datorită Premiului I obținut la etapa județeană și apoi la cea națională a Concursului de literatură și arte […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Ce nume se sărbătoresc de Sfântul Ilie 2024. Câți români își sărbătoresc onomastica de Sfântul Prooroc Ilie
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
Legenda Sfântului Ilie, aducătorul de ploi, căruţaşul cerului care fulgeră şi trăzneşte
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Mesaje de SFANTUL Ilie 2024. Urări, SMS-uri şi felicitări pe care le poţi transmite celor îşi serbează onomastica
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
Mesaje cu URARI de ”La mulți ani” de Sfântul Ilie 2024. Felicitări și idei de mesaje pentru sărbătoriți
-
Opinii - Comentariiacum o zi
Cui îi spunem „La mulţi ani” de Sfântul Ilie 2024. Ce nume se sărbătoresc pe 20 iulie