Bărbatul din Vințu de Jos care s-a urcat beat la volan, și-a distrus mașina și a fugit, a fost reținut de polițiști
*Avea o alcoolemie de 2,10 grame/ litru alcool pur în sânge!
Poliţiştii din Vinţu de Jos au luat, miercuri, măsura reţinerii pentru o perioadă de 24 de ore, faţă de S.A.I., de 39 de ani, din comuna Vinţu de Jos, care este cercetat pentru comiterea infracţiunilor de conducere fără permis şi conducere sub influenţa băuturilor alcoolice, fapte constatate de poliţişti în seara zilei de 7 februarie 2015.
Din documentele medico-legale întocmite ca urmare a recoltărilor efectuate în seara zilei de 07.02.2015, rezultă că tânărul avea o alcoolemie de 2,10 grame/ litru alcool pur în sânge.
În cursul zilei de azi, 12.02.2015, S.A.I. va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia cu propunere de punere în mişcare a acţiunii penale şi arestare preventivă.
Reamintim că la data de 7 februarie a.c., ora 23.15, polițiștii Secției 2 Poliție Rurală Vințu de Jos, în timp ce desfășurau activități de patrulare împreună cu polițiștii Postului de Poliție Blandiana, au depistat, la intersecția străzilor Lucian Blaga cu Mihai Eminescu din Vințu de Jos, un autoturism avariat.
În urma verificărilor efectuate, polițiștii au constatat că șoferul acestuia, S.A.I., de 39 de ani, din comuna Vințu de Jos, nu posedă permis de conducere și era sub influența alcoolului, aparatul etilotest indicând valoarea de 1,15 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spitalul din Alba Iulia unde i-au fost recoltate probe de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Totodată, polițiștii au stabilit că, în seara aceleiași zile, în timp ce conducea autoturismul pe strada Mihai Eminescu din Vințu de Jos, bărbatul a pierdut controlul asupra acestuia și a intrat în coliziune cu o rigolă și apoi cu un pod din beton, avariind astfel autoturismul.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Curier Județean
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei
Sprijin financiar pentru victimele infracțiunilor sexuale: Vouchere de până la 18.500 lei Victimele infracțiunilor sexuale pot beneficia de un sprijin financiar de până la cinci salarii minime brute, adică suma de 18.500 lei. Pentru a primi acești bani, este necesar ca persoana respectivă să depună o cerere la Tribunalul de unde are domiciliu. Citește și: […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 21 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 8 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României