Ştirea zilei

Bărbat din Săliștea, „campion” la infracțiuni rutiere: A fost reținut de polițiști. Care este „palmaresul” infracțional

Lucian Dărămuș

Publicat

în

Bărbat din Săliștea, „campion” la infracțiuni rutiere: A fost reținut de polițiști. Care este „palmaresul” infracțional

La data de 15 februarie 2025, polițiștii Secției 2 de Poliție Rurală Vințu de Jos au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 58 de ani, din localitatea Săliștea, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de punerea în circulație sau conducerea unui vehicul neînmatriculat, conducerea unui autoturism cu număr fals de înmatriculare, conducerea fără permis de conducere și conducerea unui vehicul sub influența băuturilor alcoolice.

Citește și: Tânăr de 18 ani din Lancrăm prins băut la volan: Avea o alcoolemie de 0,56 mg/litru

Potrivit IPJ Alba, în după-amiaza zilei de 15 februarie 2025, polițiștii au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că un bărbat de 58 de ani, din localitatea Săliștea, ar fi lovit un autoturism, fiind sub influența băuturilor alcoolice, și ar fi plecat de la fața locului.

Din verificările efectuate de polițiști, a reieșit că cele sesizate se confirmă, iar bărbatul de 58 de ani nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule. Mai mult, autoturismul condus de acesta nu este înmatriculat în circulație, numărul de înmatriculare montat pe autoturism fiind atribut unui alt autoturism.

Bărbatul a fost identificat de polițiști și a fost testat cu aparatul etilotest, rezultând valoarea de 0,82 mg/litru alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Cercetările în acest caz sunt continuate.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

Ministerul Dezvoltării: Autobuzele electrice de milioane de euro din Alba Iulia nu pot fi scoase din sistemul metropolitan fără riscul pierderii finanțării europene

Ioana Oprean

Publicat

în

Ministerul Dezvoltării: Autobuzele electrice de milioane de euro din Alba Iulia nu pot fi scoase din sistemul metropolitan fără riscul pierderii finanțării europene Ministerul Dezvoltării trage un semnal de alarmă în disputa privind gestionarea investițiilor în transportul public ecologic din zona Alba Iulia. Într-un răspuns oficial adresat Asociației de Dezvoltare Intercomunitară Alba Iulia Transport Local […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

VIDEO | Așteptare în zadar și revoltă în stațiile de autobuz din Alba Iulia după greva spontană a șoferilor STP. Ce spun locuitorii: ,,Tot noi să pierdem”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Așteptare în zadar și revoltă în stațiile de autobuz din Alba Iulia după greva spontană a șoferilor STP. Ce spun locuitorii: ,,Tot noi să pierdem”  O parte dintre șoferii companiei STP Alba Iulia au declanșat o grevă spontană marți dimineața, 16 iunie 2026. Astfel, mai multe autobuze nu au ieșit pe traseu, iar cursele programate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Primăria Alba Iulia: „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului”

Ioana Oprean

Publicat

în

Primăria Alba Iulia: „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului” „Suntem alături de angajații STP, dar responsabilitatea plății salariilor aparține angajatorului”, subliniază reprezentanții Primăriei Alba Iulia într-un punct de vedere exprimat marți, 16 iunie 2026, în jurul orei 12.00.  Citește și: Gabriel Pleșa: „Primăria Alba Iulia a plătit la zi facturile […]

Citește mai mult