Astăzi, sub Drăgana, Metalurgistul Cugir – ASU Poli Timişoara, derby pentru promovare!
Va fi un weekend incendiar pentru reprezentantele noastre în eşalonul terţ, ce vor disputa partide care mai de care mai interesante, cu implicaţii în lupta pentru promovare, astăzi, pe Stadionul „CSO” şi la Sebiş – în Seria a 4-a, mâine la Galda de Jos, în Seria a 5-a, întâlniri ce opun echipe clasate pe primele 4 poziţii în ierarhii.
*Metalurgistul Cugir (locul 2, 35 de puncte) – ASU Poli Timişoara (lider, 40 de puncte).
Tribună deschisă publicului, galerie din Banat, se înfruntă primele două clasate, este clar derby-ul seriei sub Drăgana, o partidă de 6 puncte pentru promovare. „Va fi o confruntare importantă, dar nu decisivă, între cele mai bune echipe din serie. Jucăm cu liderul şi vrem să demonstrăm că merităm să fim acolo sus. Suporterii timişoreni reprezintă cel mai important atu al liderului. Nu ve gândim decât la varianta victoriei, sperăm să o şi obţinem, pentru că dacă nu învingem va fi infinit mai dificil pentru noi”, a precizat Călin Moldovan, incert fiind atacantul I. Radu. “Sunt genul de partide în care dai totul, în care intri pe teren mai motivat ca oricând, întâlniri care se joacă şi se câştigă cu inima. Ce poate fi mai frumos decât să joci cu stadionul plin, într-o atmosferă de meci adevărat? Îi aşteptăm pe cugireni la stadion, în număr cât mai mare şi le promitem că vom da totul pe teren pentru a câştiga”, a precizat experimentatul Lucian Itu, căpitanul “roş-albaştrilor”, la 37 de ani.
Alb-violeții au cinci puncte avans față de formația de sub Drăgana, iar în cazul unui succes în jocul direct, ar lua o opțiune serioasă pentru promovare. Chiar și așa, antrenorul timișorenilor, Sorin Brîndescu, nu consideră meciul ca fiind decisiv, deși, teoretic, pentru gazde victoria e singura variantă acceptabilă.
„Mă aștept la un spectacol fotbalistic, în care ambele echipe să își apere corect șansele, fiecare să dea tot ce are mai bun, iar rezultatul să se decidă pe teren. Sunt două echipe bune ale campionatului, astfel că spectacolul va fi asigurat”, a declarat Brîndescu, pentru druckeria.ro.
Cugirenii au anticipat, prin vocea căpitanului Lucian Itu, o abordare închisă a meciului din partea timișorenilor, care să vizeze ieșirile pe contraatac. Antrenorul Sorin Brîndescu nu a intrat în latura tactică a întâlnirii, dar a declarat că, în opinia sa, presiunea mai mare va fi pe umerii formației gazdă,
„ Aș vrea să cred că presiunea mai mare e pe cei din Cugir. Teoretic, ar fi obligați să câștige acest joc. Practic, campionatul este lung. Le-am și spus băieților că indiferent de rezultatul de la Cugir, campionatul se joacă. Chiar dacă vom câștiga, așa cum ne dorim, și ne vom distanța la opt puncte, n-avem timp să sărbătorim, pentru că ne mai așteaptă foarte multe meciuri și foarte multe puncte puse în joc”, a mai spus Brîndescu pentru druckeria.ro.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
George Cozma (CSȘ Blaj) concurează vineri la Campionatul European Under 18 din Slovacia, în calificările probei de 800 metri La finele acestei săptămâni, aiudeanul George Cozma (CSȘ Blaj), recent medaliat cu bronz la Campionatele Balcanice Under 18 de la Maribor (Slovenia), va lua startul la Campionatul European Under 18, în perioada 18-21 iulie, în Slovacia, […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 22 de ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari
-
Opinii - Comentariiacum 10 ore
18 iulie: Se stingea din viață Regina Maria, femeia care a influențat cel mai mult istoria României