Actualitate

Aproape un sfert din români câștigă mai puțin decât au nevoie pentru a trăi de la o lună la alta: 4 din 10 familii nu au plătit la timp întreținerea

Ioana Oprean

Publicat

în

Aproape un sfert din români câștigă mai puțin decât au nevoie pentru a trăi de la o lună la alta: 4 din 10 familii nu au plătit la timp întreținerea

Un sfert din familiile din România declară că nu se descurcă cu banii, astfel fie se împrumută, fie amână unele cheltuieli. 40% dintre gospodării au avut anul trecut întârzieri la plata facturilor lunare pentru casă.

Aproape un sfert dintre familiile din România a câștigat anul trecut mai puțini bani decât ar fi avut nevoie, potrivit unui raport al Institutului Național de Statistică. Ca să poată face față cheltuielilor, 10% dintre familii au fost nevoite să se împrumute.

Elena este într-o astfel de situație. A fost evacuată din locuință în urmă cu 6 ani, iar de atunci stă în chirie. Ca să poată trăi de pe o zi pe alta a acumulat datorii, care acum trebuie plătite, deși este șomeră. Spune că își caută de două luni un loc de muncă, dar fără succes.

De concediu nici nu se mai pune problema: „N-am mai fost din 1994 la mare”.

Nici cei care spun că le ajung banii nu-și permit prea multe. Nici măcar un sfert dintre cetățeni nu au avut posibilitatea să își programeze o săptămână de concediu anul trecut.

Înlocuirea mobilei uzate a fost de asemenea un lux pe care mai puțin de 10% dintre români nu și l-au permis.

Oamenii spun că cel puțin jumătate din bani sunt cheltuiți pentru facturi.

Mircea Costea, analist financiar: „Prețurile au crescut. Pentru a face față cheltuielilor zilnice care înseamnă mâncare, transport, oamenii consumă mai mulți bani și nu le mai rămâne posibilitatea achitării la timp a obligațiilor pe care le au”.

Anul trecut, aproape patru din zece familii nu au reușit să plătească la timp serviciile legate de întreținerea locuinței. Cei mai mulți au întârziat să plătească facturile la energie electrică.

În condițiile în care atât energia electrică, cât și gazele s-au scumpit, numărul celor care achită cu întârziere facturile sau intră pe lista rău-platnicilor ar putea crește. Furnizorii de utilități se pregătesc deja pentru acest scenariu.

Silvia Vlăsceanu, expert în energie: „Introducerea de măsuri suplimentare de garanții pentru clienți ca să minimizeze acest risc de neplată s-ar putea să influențeze și piața de energie electrică și gaze naturale, în sensul în care costurile pe această piață vor crește tocmai datorită acestor măsuri pe care și le iau furnizorii în relația cu clienții”.

Furnizorul e doar un colector, încasează contravaloarea consumului de energie și gaze naturale și mai departe plătește către ceilalți din lanț.

De la 1 iulie, energia electrică s-a scumpit cu 23% față de decembrie, iar gazele cu 20%.
Ce cheltuieli și-au permis românii în 2020

35% și-au cumpărat haine noi
23,3% au mers în concediu
21% au cumpărat electrocasnice
9,3% și-au schimbat mobila din locuințe

Sursa: digi24.ro


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Actualitate

Actualitate

Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România

Bogdan Ilea

Publicat

în

Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România, a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, […]

Citește mai mult

Actualitate

Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați

Ioana Oprean

Publicat

în

Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]

Citește mai mult

Actualitate

Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier

Ioana Oprean

Publicat

în

Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]

Citește mai mult