Aproape 400 de infracțiuni sesizate, în primul semestru din 2015, în zona Blajului. IPJ Alba evaluează activitatea
În perioada 10 – 22 iulie 2015, la subunităţile Inspectoratului de poliţie Judeţean Alba se desfăşoară activităţile de evaluare a rezultatelor obţinute în primul semestru al anului 2015.
Activitățile de evaluare a rezultatelor obţinute de subunităţile Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, în primul semestru al anului 2015, au debutat vineri, 10 iulie cu evaluarea Poliţiei Municipiului Blaj.
La această activitate, coordonată de domnul chestor principal Ioan Nicolae Căbulea, şeful Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba, au participat poliţiştii din cadrul Poliţiei municipiului Blaj, şefii secţiilor de poliţie rurală Blaj şi Jidvei şi şefii celor 10 posturi de poliţie comunală, a căror activitate este coordonată de conducerea acestei poliţii municipale.
Din materialul prezentat a rezultat că în primele 6 luni ale anului 2015, numărul infracţiunilor sesizate Poliţiei Municipiului Blaj şi secţiilor de poliţie subordonate, a fost de 396, cu 117 mai puţine decât în perioada similară a anului 2014. 173 dintre infracțiuni au fost sesizate în mediul urban, iar restul de 223, au fost sesizate în mediul rural.
Totodată s-a constatat o scădere a infracțiunilor de lovire, (cu 28 mai puţine decât în primele 6 luni 2014) dar şi o scădere cu 20 % a infracţiunilor contra patrimoniului.
În aceeaşi perioadă, poliţiştii din Blaj au intervenit pentru soluţionarea unui număr de 8 accidente rutiere cu victime omeneşti, soldate cu decesul a 3 persoane, rănirea gravă a 8 persoane şi rănirea uşoară a două persoane.
Pentru combaterea indisciplinei rutiere au fost aplicate 1.130 de sancţiuni contravenţionale, au fost reţinute, în vederea suspendării, 43 de permise de conducere şi au fost retrase 45 de certificate de înmatriculare.
Prin prisma rezultatelor înregistrate în semestrul I – 2015, la nivelul Poliţiei municipiului Blaj şi a structurilor coordonate, domnul chestor principal de poliţie Ioan Nicolae Căbulea, a apreciat eforturile depuse de poliţişti pentru menţinerea ordinii şi siguranţei publice şi pentru întreaga activitate de prevenire şi combatere a criminalităţii.
Şeful inspectoratului a reamintit celor prezenţi faptul că asigurarea climatului de normalitate civică pentru cetăţeni şi pentru buna funcţionare a instituţiilor fundamentale ale statului reprezintă o prioritate a Inspectoratului de Poliţie Judeţean Alba.
Domnia sa a apreciat ca necesară creşterea fermităţii în luarea măsurilor de sancţionare a persoanelor care nu înţeleg să respecte regulile de circulaţie, iar prin acest comportament pun în primejdie viaţa celorlalţi participanţi la trafic, în special a celor care conduc vehicule sub influenţa băuturilor alcoolice sau care nu respectă regimul de viteză şi a regulile privind efectuarea manevrei de depăşire şi de acordare a priorităţii de trecere, principale cauze generatoare a accidentelor grave de circulaţie.
Totodată şi-a exprimat convingerea că în perioada următoare, poliţiştii din zona Blajului vor continua să manifeste interes şi preocupare pentru realizarea îndatoririlor de serviciu şi le-a solicitat să intensifice activitățile specifice pentru creşterea gradului de siguranţă stradală, reducerea riscului rutier, prevenirea şi combaterea infracţiunilor de evaziune fiscală şi a delictelor silvice. (V.N.)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Curier Județean
Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere
Depozite neconforme de deșeuri închise în Alba: Aproximativ 16.000 de euro pentru servicii de întreținere post-închidere Consiliul Județean Alba a achiziționat, joi, 18 iunie 2026, prin procedura de achiziție directă de la o firmă din Ocna Mureș servicii de întreținere post-închidere aferente depozitelor neconforme de deșeuri închise în județ. Valoarea achiziției este de 79.724,61 lei (echivalentul […]
FOTO | INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei
INCENDIU în Alba Iulia: A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei Un incendiu a izbucnit duminică seara, în jurul orei 20.30, în Alba Iulia. A luat foc un transformator electric pe bulevardul Transilvaniei. Detașamentul de pompieri Alba Iulia intervine pentru stingerea unui incendiu izbucnit in mun. Alba Iulia, bulevardul Transilvaniei. Este vorba despre […]
VIDEO | Tradiție, folclor și miros de flori, într-un loc de vis din Alba: Ansamblul Folcloric „Dor Teiușan”, oaspeți de poveste în lanul de lavandă de la Stremț
Tradiție, folclor și miros de flori, într-un loc de vis din Alba: Ansamblul Folcloric „Dor Teiușan”, oaspeți de poveste în lanul de lavandă de la Stremț Tradiția românească și frumusețea naturii s-au împletit armonios duminică, într-un loc de poveste din Alba, odată cu vizita membrilor Ansamblului Folcloric „Dor Teiușan” la „Povestea cu Lavandă” din comuna […]