Ştirea zilei

Aproape 40% din veniturile la bugetul de stat, cheltuite cu salariile bugetarilor. România, campioana Uniunii Europene

Ioana Oprean

Publicat

în

Aproape 40% din veniturile la bugetul de stat, cheltuite cu salariile bugetarilor. România, campioana Uniunii Europene

O analiză a Consiliului Fiscal bazată pe date Eurostat (Biroul European de Statistică) arată că în vara anului trecut România cheltuia cu salariile bugetarilor 37% din totalul veniturilor sale, situându-se astfel pe primul loc în Uniunea Europeană. Este unul dintre puținele clasamente europene la care suntem fruntași. 

În rest suntem cam ultimii, mai ales de vreo doi ani de când și Bulgaria a început să ne-o ia înainte. Culmea este că locurile codașe în performanța economică, educațională, de sănătate ori judiciară sunt chiar rodul muncii bugetarilor pe care, iată, îi plătim la superlativ și tot nu le ajunge șantajând politicieni slabi de înger și de cunoștințe economice că vor mai mult. Și, în anul care a trecut de la calculul Consiliului Fiscal, au primit deja mai mult și bugetarii din educație, și cei din sănătate și cei din administrația centrală, județeană și locală în timp ce magistrații au decis ei înșiși să-și majoreze salarile dacă tot veghează la separarea puterilor în stat (ce glumă!).

Asta în timp ce economia a încetinit, deci veniturile statului nu au atins ritmul de creștere din anii precedenți, ceea ce a dus la apariția celebrei „găuri bugetare”. Această stare de lucruri ne îndreptățește să afirmăm că ponderea cheltuielilor cu salariile bugetarilor în totalul veniturilor statului au ajuns pe la 40%, ceea ce este uriaș.

În căutare de bani, guvernul nu se gândește să ia măsuri serioase pentru reducerea cheltuielilor prorpii dar se gândește foarte serios să supraimpoziteze mediul privat, firmele. În cazul unora, destul de multe povara fiscală pe care statul acesta obez o pune pe firme, care firme dau salarii unor oameni care și ei ar fi meritat o mărire a veniturilor, dar care va fi imposibilă pentru că banii vor merge la salariile bugetarilor, în cazul unor firme deci, povara fiscală va fi mărită cu 400%! Și tot nu-i ajunge statului celui lacom care asigură educație de 50% analfabeți funcțional, sănătate de nasc femeile în stradă sau te iau la trei păzește pe la UPU, ori justiție care lasă toți infractorii mari și cu conexiuini politice liberi.

Așadar s-au gândit să impoziteze suplimentar producția de manuale școlare, carte, presă, orice produs cultural, lemnele de foc, tichetele de masă! Deci statul va pune biruri noi tot pe cei care plătesc, dar nu vedem nicio măsură concretă pentru consolidarea bugetară printr-o mai bună colectare a taxelor deja existente. Acolo numai declarații!

Merită să mai spun că în anul 2008, premergător crizei precedente, România ocupa locul 8 în clasamentul în care este acum fruntașă, deci tot cheltuia mult pe salariile bugetarilor. În anul 2009 „căzuse” pe locul 10, iar după ce Traian Băsescu a decis că este mai sănătos să reducă veniturile bugetarilor în 2010 ca să salveze economia, România ocupa locul 19 din 27 în privința ponderii salariilor bugetarilor în totalul veniturilor statului.

Ce a urmat a fost o ceștere economică serioasă care a  făcut posibilă recuperarea banilor pierduți atunci de bugetari. Dar populismul și incompetența au făcut ca în ultimii doi ani hățurile să fie scăpate. Cheltuielile cu bugetarii au explodat pe fond electoral, de am ajuns în 12 ani de pe locul 19 pe primul în ceea ce privește cheltuiala cu bugetarii. Iar impunerea de noi biruri asupra economiei deja slăbite de criza pandemică și de războiul din Ucraina nu sunt de natură să ajute la creșterea economică, ci dimpotrivă, astfel încât există riscul real a mii de falimente traduse în reducerea și mai drastică a veniturilor bugetare!

Doar cu titlu de inventar să mai adaug că Germania are, de exemplu, o pondere de 16,6% a cheltuielilor cu salariile bugetarilor în total venituri ale statului, ocupând ultimul loc în clasamentul în care noi suntem fruntași. Dar Germnaia este prima economie a UE, iar noi printre codași. Sigur există o determinare economică în asta, doar că în coaliția de guvernare cunoștințele de economie, repet, lipsesc!


Secțiune Știri sub articolul principal

Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE



Știri recente din categoria Ştirea zilei

Ştirea zilei

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei”

Ioana Oprean

Publicat

în

EXCLUSIV | Directoarea economică Emilia Oprean pleacă din Primăria Alba Iulia. Primar: „Am respectat dorința doamnei” Emilia Oprean, director executiv al Direcției Cheltuieli (n.a. Direcția Economică) a Primăriei Alba Iulia, va părăsi instituția. Primarul municipiului Alba Iulia, Gabriel Pleșa, dezminte informațiile potrivit cărora plecarea Emiliei Oprean din Primăria Alba Iulia ar avea legătură cu conflictul […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local

Bogdan Ilea

Publicat

în

Cei cinci consilieri din Almașu Mare care nu au votat bugetul și taxele își explică decizia. Cum justifică blocajul din comună după 18 ședințe de Consiliu Local Comuna Almașu Mare, din județul Alba, se confruntă cu o situație fără precedent, după ce, în ciuda organizării a 18 ședințe de Consiliu Local, nu au fost aprobate […]

Citește mai mult

Ştirea zilei

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO

Ioana Oprean

Publicat

în

17,8 milioane de lei pentru renașterea Fabricii de Arme Cugir: Modernizare strategică pentru producția de armament și aliniere la standardele NATO Una dintre cele mai importante capacități industriale din industria românească de apărare intră într-un amplu proces de transformare. Fabrica de Arme Cugir, filială a Companiei Naționale Romarm, a lansat procedura pentru proiectarea și execuția […]

Citește mai mult