Ziarul Unirea
 

Apel public pentru demisia lui Liviu Dragnea. Peste 120 de organizaţii cer plecarea din funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor

Apel public pentru demisia lui Liviu Dragnea. Peste 120 de organizaţii, grupuri civice şi personalităţi ale societăţii civile cer demisia lui Liviu Dragnea din funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor. Printre semnatarii apelului se află scriitorii Andrei Pleşu, Gabriel Liiceanu și Ana Blandiana, dar şi cei din Grupul Pentru Dialog Social, Corupţia Ucide sau Rezistenţa.

Acestui demers i s-au adăugat şi români din Diaspora.

Cu toţii îl acuză pe Liviu Dragnea că sabotează credibilitatea internaţională a ţării. Citez: “Pentru România, faptul că una dintre camerele Parlamentului este condusă de un recidivist are un efect distrugător”- se spune în apelul prin care cele 120 de organizaţii şi personalităţi cer ca Liviu Dragnea renunţe la a treia funcţie în stat.

Solicitarea vine după ce acesta a fost condamnat în primă instanţă la 3 ani şi 6 luni de închisoare cu executare pentru fapte de corupţie.

Sursa: digi24.ro

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

11 Comentarii

hhhh 26 iunie 2018 at 9:21

Și dacă vin cei de la PNL credeți că o sa fi e mai bine?

Suntem in situatia 26 iunie 2018 at 13:58

in care orcine ar veni va fi de preferat condamnatului Dragnea si analfabetelor functionale din guvernul Dancila.

LLL 26 iunie 2018 at 15:06

Poate sa vina si de la PSD , dar sa nu fie un infractor. Greu de priceput ?

Mary 26 iunie 2018 at 9:25

Pentru Iohannis, că nu respectă decizia CCR, pentru demiterea Codruței Kovesi, nu se fac apeluri publice și petiții?

eroare,@Mary 26 iunie 2018 at 13:53

Iohannis n-a incalcat nici o decizie a CCR. Nicaieri i nu se impune o data precisa in a o aplica.

marius 26 iunie 2018 at 13:56

Poate ar fi mai bine sa faceti un APEL La ICCJ. Succes
si nu uitati sa vizionati piesa de teatru ,, Apelul de noapte ,, In regia lui Gica Barna, Ludvich von Werner si Zvon Ban Orban

coco 26 iunie 2018 at 14:10

Daca fiecare dintre alea 120 asociatii au cate trei membri, lasa-ti-o balta.

TH 26 iunie 2018 at 16:55

MARIUSICA !!!!!……….pastila……

marius 26 iunie 2018 at 20:11

Trustrului Hidro, cu drag: Două autocare pline ochi cu manifestanți PNL s-au oprit, acum, în Piața Victorie. Din cauza că taxatorul nu le-a permis să coboare au hotărât să plece acasă- revoltați. Printr-un SMS trimis domnului Orban și-au exprimat dorința de a manifesta în fața televizoarelor.Au cerut acceptul ca să folosească pancardele și portavocea. Orban le-a răspuns sec: protestați în surdină ca să nu va amendeze poliția pentru perturbarea liniștii publice și ca să nu aveți necazuri cu vecinii. Ne vedem mâine la Palatul Parlamentului. PS. Dacă veniți cu autocarul, nu-i permiteți taxatorului să urce în el. Multă baftă.

Dragnea acuza statul paralel 27 iunie 2018 at 13:59

ca i-a impartit pe romani in doua: o jumate care-l vrea la Jilava si alta jumate care-l vrea la Rahova..