Anul 2019, record negativ de nașteri în România, după ce precedentul a fost în 2018
Anul 2019, record negativ de nașteri în România, după ce precedentul a fost în 2018
Anul 2019 nu este unul tocmai îmbucurător în ceea ce privește natalitatea, din cauza faptului că este al doilea an consecutiv în care se înregistrează cel mai mic număr de copii născuți în România din ultimii 53 de ani
, potrivit datelor INS şi a celor de la Registrul Naţional de Evidenţă a Persoanelor (RNEP) analizate de Edupedu.ro. Concret, numărul nou-născuților din întreg anul 2019 a fost de 178.130, mai mic cu peste 12 mii faţă de cel din anul 2018.
Numărul nou-născuților în primele 11 luni (sursa datelor – INS):
2008 – 203.959
2009 – 204.986
2010 – 195.407
2011 – 180.414
2012 – 185.394
2013 – 196.272
2014 – 186.088
2015 – 189.704
2016 – 187.265
2017 – 189.971
2018 – 177.573
2019 – 173.230
Datele statistice oficiale pentru luna decembrie 2019 vor apărea pe data de 10 februarie 2020, potrivit calendarului INS. Ca să putem avea o concluzie asupra întregului an, nu doar pentru primele 11 luni, am apelat la datele nașterilor raportate in Registrul National de Evidenta a Persoanelor, din subordinea Ministerului Afacerilor Interne. Răspunsul a fost că în luna decembrie 2019 au fost înregistrate 4.908 naşteri, pentru care au fost eliberate certificate de naştere. Estimările arată că în întreg anul 2019 s-au născut circa 178.130 de copii, cu 12.040 de copii mai puțini ca în anul 2018.
Numărul anual de nou-născuți nu a mai scăzut atât de mult din 1967, anul următor decretului dat de Ceaușescu, decret prin care a interzis avorturile și metodele contraceptive. Potrivit datelor Academiei Române și INS, anual între 1970 și 1989 s-au născut câte 360 de mii de copii, în medie. În 1989 s-au născut 369.000 de copii, iar în 1990, numărul a fost de 314.746. De atunci natalitatea a scăzut aproape continuu, cu ușoare reveniri. Până acum, însă, 188.755 de nou-născuți nu am mai avut din anii ’60.
Din păcate, perspectiva nu este una tocmai îmbucurătoare, populaţia rezidentă a României este proiectată să scadă, în varianta de bază, de la 19,5 milioane de locuitori, cât era în anul 2018, până 13,7 milioane de locuitori în anul 2060, potrivit Institutului Naţional de Statistică. Astfel, potrivit proiecţiei, scăderea între 2018 şi 2060 ar fi de circa 5,8 milioane de locuitori.
Sursa: edupedu.ro
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Actualitate
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România
Proiect de lege privind unirea României cu Republica Moldova, adoptat tacit de Camera Deputaților. Propunerea legislativă a fost depusă de S.O.S. România Propunerea legislativă privind unirea României cu Republica Moldova, inițiată de grupul parlamentar S.O.S. România, a fost adoptată tacit, miercuri, de Camera Deputaților. Proiectul a fost menționat, în ședința de plen a Camerei Deputaților, […]
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați
Indemnizația de dirigenție, de la 10% din salariul de bază, la sumă fixă de 400 de lei. Profesorii cu vechime, cei mai afectați Indemnizația acordată profesorilor care îndeplinesc funcția de diriginte ar putea fi modificată în cadrul noii legi a salarizării, de la 10% din salariul de bază la o sumă fixă. Potrivit unor informații […]
Sorin Grindeanu, votat în unanimitate în PSD pentru funcția de premier Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a fost votat în unanimitate, în şedinţa de miercuri, 24 iunie 2026 a conducerii partidului, pentru funcţia de premier, în varianta unui guvern minoritar PSD, au declarat surse din PSD pentru News.ro. Conducerea PSD a votat cu unanimitate de voturi […]









